Rak debelog crijeva

Markeri

Zvončica

Moja majka, 53 godine, prije 2 mjeseca je operirana i ustanovljen je carcinoma recti DUKES C. Dobila je terapiju zračenjem i Xelodom. Primjetila sam u nalazima krvi da je marker CAE stalno uredan i ne mijenja vrijednost, dapače se nešto i snizio, dok je marker Ca 19-9 također u granicama normale, međutim u konstantnom je porastu. Prvo je bio oko 15, zatim oko 23 i sada je 33 a gornja granica je 37. Zanima me je li to znakovito i ukazuje li da se bolest vraća?

Majka se inače lošije osjeća jer navečer svaki dan ima visoku temperaturu i neke vrijednosti biokemijske pretrage krvi su se poremetile uslijed učestalih proljeva zbog kojih je napravljena pauza u terapiji.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Nemate razloga za zabrinutost. Svi su markeri u granicama normale. Njihove vrijednosti nikad nisu stabilne, one uvijek variraju.