Rak debelog crijeva

colonis descendentis

sberman

Poštovani dr. Tomek,

Zbog apsolutnog pomanjkanja informacija, u iščekivanju hospitalizacije u jednoj od zagrebačkih bolnica, molim Vas odgovor tj. očitanje nalaza jer osim ovoga što ću napisati, nijednu dr. informaciju nemamo ( tijek liječenja, karakteristike tumora i sl.). Otac je rođ. 1952., a hospitaliziran je zbog gubitka težine, apetita (koji se ubrzo povratio), pozitivnog hemokulta i mikrocitne anemije. Unaprijed se ispričavam zbog poduže poruke.

Iz nalaza:
Kolonoskopija: debelo crijevo-na 70cm/proksilani descendens/upalna stenoza s obilnim kontaktnim krvarenjem. Biopsija na PHD. Obilje hemoliziranog sadržaja proksimalnije. Nalaz biopsije: kl. dg. upalna stenoza. Materijal lokalizacija: sluznica kolona. Materijal su sitni komadići sluznice obloženi cilindričnim epitelom pravilna izgleda, dok je lamina proprija gusto difuzno prožeta limfocitima, plazma stanica te granulocitima.
Irigografija: kod irigografije s dvostrukim kontrastom, debelo crijevo se pokazalo do dna cekuma, koji je smješten na uobičajenom mjestu u donjem desnom abdominalnom kvadrantu. Kolon je uobičajeno smješten, neposredno ispod lijenalne flaksure tj. u području oralnog dijela silaznog kolona vidi se cirkumferentno stenozirajući-proliferativni proces na odsječku od 6.5 cm sa ostatnom širinom lumena oko 7 mm, neravnih kontura koji prvenstveno imponira na maligni proces. Uočava se blaža pre i poststenotična dilatacija kolona. Kontrast prođe kroz stenozu i ostali dio kolona je primjerene širine lumena i primjerenog sluzničkog makroreljefa, elastične stijenke, pravilnih kontura i uredne haustracije, sigma je izdužena-dolihosigma. U središnjem dijelu poprečnog kolona uz gornju stijenku vidi se okrugla promjena vel. 11 mm koja se ne pomiče pri kompresiji tako da je više vjerojatno da se radi o polipu nego fekalnoj masi.
MSCT: MSCT-om abdomena i zdjelice (nativni te presjeci uz upotrebu kontrasta u arterijskoj i porto-venskoj fazi) jetra, bilijarni sustav, pankreas, slezena, lijevi bubreg su urednog nalaza. Postoji simplex cista gornjeg pola desnog bubrega vel. 35 x 28 mm. Korpus i antrum želuca u području velike krivine su zadebljane stijenke (15 do 25mm) što može upućivati na promjene u okviru gastritisa (koji je gastroskopijom dokazan). Neposredno ispod donjeg pola slezene, odnosno u području lijenalne flaksure kolona uočava se nepravilna ekspanzivno-infiltrativno stenozirajuća tvorba vel. 46 x 48 mm, na dužini odsječka od oko 50 mm, koja značajno stenozira lumen, a prisutna je i infiltracija okolnog masnog tkiva. Opisana tvorba lijenalne flaksure dif.dg. može upućivati na ekspanzivno-infiltrirajući blastomatozni proces lijenalne flaksure kolona s tm. infiltracijom okolnog perikoličnog masnog tkiva, ali bez evidentn. značajnije limfadenopatije, no dif. dg.u obzir može doći promjena s upalnom infiltracijom okolnog masnog tkiva (Mb.Kron?). Ne uočava se retroperitonealne ili mezenterijalne limfadenopatije. MSCT-om zdjelice mokr.mjehur, rektum i pararektalno prostor, ishio rektalne fosse su urednog MSCT nalaza. Prostata je uvećana, pravilnih je kontura i homogene strukture. Ne uočava se limfadenopatije zdjeličnih ili ingvinalnih limfnih čvorova.
Zaključak: MSCT abdomena i zdjelice upućuje na ekspanzivno-infiltrativno stenozirajući blastomatozni proces lijenalne flaksure kolona s infiltracijom okolnog perikoličnog masnog tkiva, bez evident. limfogene diseminacije. Dif. dg. u obzir dolazi upalna promjena crijeva sa upalnom infiltracijom perikoličnog masnog tkiva (MB. Kron?)
UZV: jetra uredne veličine i ehogenosti bez fok. Lezija. Žučnjak, Žučni putevi i gušterača uredni. Slezena uredna, kao i prostata, bubrezi uz spomenutu Simlex cistu te mokr.mjehur.

Otpušten je na vlastito traženje zbog nastavka liječenja u dr.ustanovi uz dijagnozu:C18.6 Zloćudna novotvorina silaznog debelog crijeva.
Konkretno me interesira tijek liječenja, rezultati liječenja i ostale važne informacije.

Srdačan pozdrav i veliko hvala!!!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg oca radi se o procesu koji je vrlo sumnjiv da je karcinom. Međuti to nije potvrđeno biopsijom nego je nalaz biopsije pokazao samo upalne promjene. To međutim ne znači da se ipak ne radi o zloćudnom tumoru. Nalaz MSCT-a ukazuje da je proces lokaliziran na debelo crijevo i okolno masno tkivo. Nije se proširio u limfne čvorove niti druge trbušne organe. Operacija je nužna i nezbježna. Za vrijeme operacije će se odstraniti zahvaćeni dio debelog crijeva i svo okolno tkivo zahvaćeno procesom kao i pripadajući limfni čvorovi. Svo tkivo(crijevo i okolno tkivo) odstranjeno za vrijeme operacije biti će pregledano patohistološki i tek nakon toga će se sa sigurnošću znati o čemu se radi, da li se radi o zloćudnom tumoru i koliko je proširen ili se radi o upalnoj bolesti debelog crijeva i kojoj vrsti upalne bolesti debelog crijeva. Prema tim podacima ovisi prognoza i daljnje liječenje.