Rak debelog crijeva

Hitno- za dr Rudolfa

vava

Mama ima 72 godine.

Klinicka dijagnoza- neo colonis ascendentis cum subocclusio intestini crassi
podatci o bolesti- novootkrivena bolest radi smetnji u psazi (subileus)

Patalosko-histoloska dijagnoza- adenocarcinoma intestini crassi infiltrativum intestini tenuis. (Astledr-Coller C2: HG3, NG3, signet ring cell type, pT4N2) Adenocarcinoma metastaticium lymphondodorum (11/13). II:Adenocarcinoma metastaticum lymphonodorum (2/2).

Makroskopski nalaz:
I: recesesirano debelo crijevo u duzini od 13cm, apendiks duzine 5.8cm i tanko crijevo u duzini od 10.5cm (preparat mjeren nakon fiksacije).
Zavrsni dio tankon crijeva i pocetni dio debelog crijeva su infiltrovani tumorskom masom promjera do 6.2cm.
U masnom tkivu se nadje 13 limfnih cvorova promjera do 1cm.
II "II" fragment masnog tkiva promejra do 1 cm, sa 2 limfna cvora promjera do 0.6cm

Makroskopski:
1- zid debelog crijeva je infilitrovan tumorskim tkivom,kojeg cine atipicne okrugle i ovalne celije u difuznom aranzmanu, nepravilnih, krupnih, hiperhromaticnih jedara, brojene sa vakuoliziranom citoplazmom, polumjesecastih jedara, periferno smjestenih. Malobrojne tumorske celije formiraju nepravilne adenoidne i kribriformne aranzmane. Prisutna su i podrucja ekstracelularne sluzi.
Stroma tumora je oskudnija, prozeta difuznim, oskudnim hronicnim upalnim infiltratom. Dezmoplazija je odsutna.
Nekroza je odsutna, uglavnom na povrsini tumora.
Granice tumora su infiltrative.
Na granici tumorskog tkiva i ocuvanih dijelova zidova crijeva, u brojnim limnim vodovima se nalaze grupe tumorskih celija.
Prisutna je perivaskularna i perineuralna infiltracija.
Apenkids je ocuvane histoloske gradje.
Tumorsko tkivo infiltuje zid debelog crijeva, perikolicno masno tkivo i zavrsni dio tankog crijeva.
Tumorsko tkivo se ne nalazi na bocnim rubovima, ali je prisutno na cirkumferencijalnom rubu resekcije.
U 11 limfnih cvorova se nalaze sekundarni depoziti tumorskih celija (11/13)
2- u oba limfna cvora se nalaze sekundarni depoziti tumorskog tvkiva (2/2)

Imala je tri operacije u ovih mjesec dana....prva operacija je bila tumor debelog crijeva i zucna kesa, druga operacija je izbacivanje debelog crijeva na stomak, posto je doslo do komplikacija, a treca operacija je premosnica od zeluca do tankog crijeva, doktor kaze da se zaobidje dvanaestopalacno.....nije hrana htjela ici.

Mnogo vraca sadrzaja kroz sondu za zeludac i zbog toga ne moze poceti jesti...

Na osnovu ovih nalaza ima li ikakve nade za nju?

Veliki pozdrav za Vas i sve koji rade na odrzavanju ovog sajta

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Problemi koji su nastali nakon operacije s ponovom uspostavom funkcije probavnog trakta su posljedica opsežnog operacijskog zahvata i česta su pojava nakon tako opsežnih zahvata. Za vašu je majku sada najvažnije da prebrodi to razdoblje. Nadam se da hoće. U ovakvim situacijama, nemoguće je davati prognoze samo na temelju opisa bez stručnog uvida u pravo stanje bolesnice