Rak debelog crijeva

izduzeno crevo??

kjara

Postovani doktore,
danas sam radila irigografiju po preporuci dermatologa ( naime imala sam tri fleke tamne na donjoj usni ,sto je sumnja na polipe debelog creva). Inace oduvek sam imala ceste probleme sa probavom , zacepe, ponekad hemoroide..No,doktor mi je danas rekao da imam jako dugo crevo za osobu moje konstitucije, skoro duplo vece od normalnog i da tu postoji funkcionalan smetnja sto bi se moglo resiti mozda skracenjem creva. Evo njegova nalazabig-smileeb. crevo prikazano dvojnim kontrastom, crevo je u celini znatno izduzeno, dominira izduzena sigma pa je eksploracija ove regije otezana. U lumenu dosta tecnosti. Transverzum spusten do male karlice
Ako je olaksavajuca okolnost, veoma se zdravo hranim i redovito pijem Donat mg. Molim Vas za misljenje, nikada do sada nisam cula za ovakav nalaz. Hvala unapred. Srdacan pozdrav

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Vaše se stanje naziva dolihokolon. To je jedna od prirodnih varijanti i nije povezana s većom sklonošću nastanka zloćudnih tumora. Zbog predugog debelog crijeva koji puta su moguće smetnje funkcije.

kjara

Puno hvala na odgovoru. No ja sam do sada imala poteskoca sa zacepom, pa me interesuje da li se mozda radi skracivanje ovakvog kolona? Jos jednom veliko hvala.Pozdrav

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Opstipacija/začep je jedan od pore,ećaja funkcije crijeva koji se često povezuje s "lijenim crijevima" iza čega se nerijetko krije dolihokolon. Moguća je kirurško skraćenje/resekcija jednog dijela crijeva.