Rak debelog crijeva

sanse

Slavic@

Dijagnoza - Adenocarcinoma invasivum intesini crassi metastaticum lyimphonodrom crassi metastaticum
lyimphonodorum regionalium.( Astler -coller C2,HG1,NG2)
Patoloski nalaz
Makroskopski- Debelo crijevo (20cm) i terminalni ileum(9cm)- na 6cm udaljen od distalnog ruba resekcije (fiksiran materijal) nalazi se ulcero-infiltrativno -egzofitan , dijelom cirkularan tumor promjera 3cm koji infiltruje kompletnu debljinu zida(mikroskopska verifikacija) ,plitko (2mm) invadira okolno masno tkivo u kome je 17 limfnih cvorova do 15mm.
Mikroskopski - tumorsko tkivo crijeva sagradjeno od razgranatih tubularnih ,papilarnih , i adenokribriformnih tvorevina ,oblozenih atipicnim niskim , hiperhromnim cilindricnim epitelnim celijama bez naznaka mukoprodukcije visokog n-c odnosa poremecene polarnosti i orijentacije sa vecim brojem mitoza uz dosta nektoza
- tumor nije na lateralnim niti cirkumferencijalnim rubovima resekcije
- nagranici tumora nema znakova aktuelne invazije limfnih ili krvnih sudova
- u 14 limfnih cvorova nema metastatskih depozita , a u 3 limfna cvora depoziti dobro do umjereno diferentovanog adenokarcinoma intestinalnog tipa.
u toku kemoterapija 5x 6 ciklusa

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Radi se o raku uzlaznog debelog crijeva stadija III ili Astler-Coller C2. Bolesnici u tom stadiju bolesti prežive 5 godina bez ikakvog dodatnog liječenja(kemoterapije) u 45%-65% slučajeva. Uz adjuvantnu kemoterapiju koja je, kod bolesnika za kojeg je pitanje postavljeno, već u tijeku, ti se izgledi povećavaju za oko 10%.