Rak debelog crijeva

Nakon osmog ciklusa kemo - što dalje?

ampi

Poštovani,

U ožujku 2007. mojoj majci je dijagnosticiran tumor debelog crijeva, Dukes C.
Operirana je uz dijagnozu:
- Ileus
- Adenocarcinoma colonis descendentis (Dukes C, Astler-Coller C2, TNM: T3, N1, Mx)
- Polypus colonis (tubularni adenom s prisutnom displazijom “low grade” stupnja)
Postoperativna vrijednost CEA: 9,43
Primila je ukupno osam ciklusa kemoterapija:
Mayo 5-FU 700 mg u 500ml F.O. 1-5. dan, LV 30 mg u 100 ml F.O. 1-5. dan, Reglan 2 amp. Dexamethason 8mg
Nakon sedmog ciklusa CEA marker iznosi 11.9 ng/mL. Nakon osmog ciklusa (koji je završen 07.12.2007) nalazi pokazuju povišenje CEA markera na 17.9 ng/mL.
Prepisujem Vam nalaz nakon osmog ciklusa:
Subjektivno je dobro, stolice redovite, povr. proljevaste, apetita dobrog, težina stabilna. U klin. statusu mobilna, afebrilna, kardiorespiratorno kompenzirana, bez periferne limfadenopatije, abdomen mekan, palpatoralno je bezbolan, organomegalije ne palpiram, kao niti patol. rezistencija, dobra funkcija stome. Ekstremiteti bez edema.
L 10.1 E 4.14 HGB 121 HCT .357 MCV 86.2 PLT 409 Hepatogram, GGT - uredno
RTG pluća i srca: na plućima nema formiranih infiltrata, izraženiji hilusi kao i crtežu kaudalnom raspletu, koštano premoštenje prednjih okrajaka VII i VIII rebra desno. U gornjim pl. poljima obostrano manji fibroskl. ožiljci.
UZV abdomena: jetra bez vidljivih žar. Lezija, u žučnjaku odjeci nekoliko sitnih kamenaca, u loži operat. odstranjene slezene okruglasta cistična tvorba, promjera oko 24 mm, abdominalni limfni čvorovi, slobodna tekućina u trb. šupljini i žar. lezije umaloj zdjelici se nisu mogle vizualizirati.
CT abdomena i zdjelice: jetra bez vidljivih žar. lezija. Stanja iza splenektomije i odstranjenja kolona descendensa, u području lože slezene vidljiv splenunkul promjera 27 mm. Uz distalni dio aorte s desne strane vidljiv limfni čvor promjera 6 mm. Unutar male zdjelice nema vidljivih znakova uvećanja limfnih čvorova. Obostrano ingvinalno vidljivo nekoliko sitnih limfnih čvorova promjera do 5 mm.
Učinjenom obradom bez jasnih znakova recidiva bolesti, no s obzirom na porast tm markera CEA, potrebna kontrola za mjesec dana uz novi lab. nalaz CEA, CA 19-9, KKS, te irigografija.

Ovih dana majka radi nove nalaze.
Lijepo Vas molim za slijedeće odgovore:

1. Ako CEA ostane povišen, a CA 19-9 se pokaže također povišenim, da li se sa sigurnošću može reći da se radi o recidivu?
2. Da li bi magnetska rezonancija abdomena sa sigurnošću mogla pokazati recidiv (ili postoji mogućnost da se ni ovom metodom ne vidi, a unatoč postojanju)? Da li preporučate magnetsku rezonanciju u ovom trenutku?
3. Da li postoje neke vrijednost CEA koje se smatraju prihvatljivima u ovom stanju, ako kroz duži period ostanu u tom limitu? Da li bi to značilo da nema tumorskih stanica? Ili da se nema progresa u njihovom razvoju?
4. Koliko je izgledna operacija za uklanjanje stome i vraćanje debelog crijeva u svoju funkciju?

Oprostite na toliko pitanja. Unaprijed sa Vam zahvalan, na bilo kakvom odgovoru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Povišena razina bilo kojeg markera u serumu bolesnika operiranog i liječenog zbog raka debelog crijeva temeljito je sumnjhiva na pojavu, metastaza ili recidiva već operiranog tumora ili na pojavu novog tumora. Ako pretrage koje su sada u tijeku ne otkriju lokalizaciju metastaza/recidiva preporučio bih da se tada učini PET/CT koja je značajno primjerenija ovom kliničkom problemu nego MR-abdomena.Ako niti PET/CT ne otkrije lokalizaciju bolesti, tada još uvije ne možeete biti sigurni da metastaze ne postoje, ali možete barem biti sigurni da neće doći do značajnijeg pogoršanja stanja bolesnika u kratkom razdoblju. Tada je opravdano ponoviti PET/CT nakon 3-6 mjeseci.