Rak debelog crijeva

upit vezan uz rak debelog crijeva

slavko

Molila bih savjet u vezi svekra.
Rođen je 1936., a operiran 10.12.2007.
Dg. AdenoCa recti, T2, N0, M0, Dukes A. OP/Resectio colonis rectosygmoidei sec. Dixon per lap. L-TA colorectalis c. Stapler. Drainage.
24.12.2007. otpušten uz PRO SURE, Peptoran. Prije operacije dosta pio. Pada u depresiju zbog stome i odbija hranu.
8.1.2008. primljen u bolnicu zbog zatvaranja stome
15.1.2008. Oclusio coloctomae, Drainage.
5.2.2008. otpušten uz stanje poboljšano.
Kontrola 26.2.2008. DRP očuvan tonus analnog sfinktera, ali oslabljen.
15.5.2008. i dalje inkontinencija, blaže poboljšano.
Terapija Seldiar 3puta1, vježbe sfinktera.
10.10.2008. urađen UZV, CEA, KKS. Nalazi uredni, CEA 1.8
Zbog čestih proljevkastih stolica koje još uvijek traju (gotovo svakih 1-2 sata) preporuka učiniti anus pretr.
Molim savjet jer se bojim da vraćanje stome ne bi vratilo i psihičke probleme. On bi pristao na sve to jer misli da je to nešto drugo. Zbog lošeg psihičkog stanja u kojem je bio ne sjeća se perioda operacije i oporavka. Napominjem da nema nikakve terapije. Seldiar koristio samo 2 kutije.
Kirurg preporučio elektrostimulaciju sfinktera, ali kasnije se ispostavilo da toga nema kod nas.
Da li bi prehrana mogla popraviti stanje? Svekar jede slabije i po mom što ne bi smio.
S poštovanjem, zahvalna na odgovoru!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg svekra radi se o najnižem stadiju raka rektuma te dodatno liječenje što se tiče tumora nije potrebno. U tom pogledu prognoza je dobra. Problemi koje navodite posljedica su operacije, ali i anestezije i straije dobi vašeg svekra. Elektrostimulacijom se mogu postići dobri rezultati te bih vam svakako savjetovao da to pokušate prije ponovnog formiranja anus prater naturalisa. Takođe postoje i vježbe za jačanje tonusa sfinktera. Preporučam vam i da posjetite liječnika specijalista za bolesti anusa i rektuma; proktologa.