Rak dojke

Analiza nalaza

ErminaSe

Postovana molim vas da mi pojasnite ove nalaze i kakvo je stanje.
Radjena je biopsija dojke i nalaz je slijedeci:
Primljeni uzorak odgovara fragmentisanom biopsijom cilindru tkiva dojke ciji je sredisnji dio infiltrovan tumorom gradjenim od okruglastih do ovalnih celija sa minimalnom varijacijom u vrlicini, obliku i distribuciji hromatina. Tumorske celije aranzirane u gnijezda i kromprimirane dumtalne strukture,imunohistohemijski E- cadherin pozitivne.
Prognosticku i prediktivni parametri:
1. Histoloski tip: dobro diferencirani duktalni, NST karcinoma dojke.
2. Nottingham-ski (gradus) stepen diferencijacije 5/9
a. Turbularne formacije u manje od 10% tumora (3)
b. Blagi celijski pleomorfizam (1)
c. 3 mitoze na nivou cijelog tumorskog polja (1)
3. Profliferacioni index: do 7% Ki67 pozitivnih jedara.
4. Vaskularna/limfraticna invazija: nije prisutna
5. Karcinom in situ: prisutan.
6. Hormonski receptori( prema Quick sistemu 0 do 8)
Imunoohistohemijska analiza hormonskih receptora pokazala je umjereno izrazenu pozitivnost u oko 40 % jedara tumorskih celija za estrogenske receptore TS 6 (2+4) i izrazenu u oko 10% jedara tumorskih celija za progesteronske receptoreTS 5 (3+2) sto analizirani tumor svrstava u grupu estrogen i progesteron receptor pozitivnih tumora.
7. Her 2 protein( metod- automatizovan, antitijelo: Her 2 Patway, kriterij ASCO/ CAP)
Imunihistohemijska analizA prekomjerne ekspresije Her 2 proteina pokazala je izrazeno kompletno,intenzivno cirkumferentno prebojenje membrane u vise od 10% tumorskih celija sto se oznacava kao imunoreaktivnost tumora 3, a tumor svrstava u grupu Her 2 pozitivnih tumora.

Patahistoloska dijagnoza
Carcinoma ductale invasivum glandulae mammae NST NG1 gradus I.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
sve što Vam mogu reći je da se radi o invazivnom tumoru koji je hormonski pozitivan i Her2 pozitivan, dakle u nekoj fazi liječenja ćete primati hormonsku i antiHer2 terapiju.
Pitanje je lokalne proširenosti bolesti, eventualne sistemske proširenosti bolesti, Vašeg općeg stanja, dobi, menopauzalnog statusa, drugih bolesti od kojih eventualno bolujete te smjernica ustanove u kojoj se liječite. O navedenome će ovisiti terapijski pristup ali i prognoza bolesti.