Rak dojke

Ductal carcinoma in situ

igomar

Poštovani, radi se o mojoj rodici koja je prije mjesec dana bila na operaciji koja je rađena na desnoj dojci. Ne znam šta vam je sve važno da bi donijeli neki zaključak, pa sam Vam napisao sve što u njenim papirima piše. Nakon operacije stigao je patohistoliški izvještaj koji sam prepisao te konzilijarno mišljenje 6 ljekara: "Indicira se proširenje operativnog zahvata te nakon PHD odluka o daljoj onkološkoj th. Pošto je operacija zakazana za 05.05. 2010, molim Vas da me uputite šta dalje. Da li je operacija neophodna, te šta je, u stvari, Ductal carcinoma in situ.

Dijagnoza kod prijema:
Tu (cystae altae) mammae I. dex

Operativni zahvat:
Quadraenctomia ext sup. mammae dex
Biopsio et tempore. Draingare

PATOHISTOLOŠKI IZVJEŠTAJ:
Materijal: dio tkiva iz retroaeroplanog prostora desno, Uputna klinička dijagnoza: Cista alta mammae I. dex.
Tehnike:

Cvtokeratin HMW – 2 komada
HE 8 komada
Patohistološka dijagnoza:
Uzorak 1 – Morbus fibrocysticus mammae (udružen sa aopkrilnom metaplazijom, kolumnamonističkim promjenama, sklerozijajućom adenezom i UDH.
Uzorak 2 – Morbus fibrocysticus mammae. „Usual“ dustal hyperplasia (UDH) adenosis sclerotisans. „Blunt“ adenosis. Ductal carcinoma in situ (DCIS, NG1 i NH2 sa komedonekrozom, kribriformni tip).
Makroskopski nalaz: Dobiveni materijali su dva bioptička uzorka desne dojke, gornji lateralni kvadrant, uzorci neoznačeni. Prvi uzorak dijametra 37*35*10 mm,sasrži šuplju tvorbu dijametra 10 * 12 mm, udaljenu od ruba 2 mm, a drugi uzorak dijametra 30 * 25*10 mm sadrži šuplju tvorbu dijametra 10*10 mm. U toku hitre biopsije nalaz riješen kao fibrocistična bolest. Prvi uzorak rezan za hitru biopsiju, a drugi pregledan samo mikorskopski. Uzorak preuzet u blokove od 1-5, a drugi u blokove 6-8.
Opis:
Mikroskopski, u prvom bioptičkom uzorku prisutna slika fibrosictičke bolesti uz mikro i makroluminarne kalcifikate, hiperplaziju epitela, sklerozirajuću adenozu, kulmnarnostanočne promjene FEA-u. U rezu br 5 prisutna metaplazija epitela u epitel apokrinog tipa uz hiperplaziju epitela koja stvara nepravilne pukotinaste otvore gradeći novostvorene lumene. U jednom dijelu bioptičkog uzorka vidi se induktralni papilon sa hiperplazijom epitela.
Mikroskopski, u drugom bioptičkom uzorku uz već opisane promjene prvog bioptičkog uzorka vidi se hiperplazija epitela uz dva fokusa atipične duktalne hiperplazije blok br 7 i 8, uz fokus DCIS-a (blok broj 7 i 8), NG1 i NG2, kribroformni tip sa komenodekrozom. Lezija je udaljena od hirurškog ruba manje od 1 mm (CKHMW(-)i CK 14(+)) što se u ovom slučaju zbog gradusa DCIS smatra nedovoljnom udaljenošću od RR

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Duktalni karcinom in situ je karcinom koji je nastao u kanalićima dojke(duktusima), ali koji još nije probio bazalnu membranu i ušao u potporno tkivo. Zbog toga nema sklonost metastaziranju, ali su česti lokalni recidivi ako tumor nije odstranjen u cjelosti i s dijelom zdravog tkiva na rubu. Upravo to se dogodilo kod vaše majke, tumor je dopirao do jednog ruba isječka. Zbog toga je potrebna nova operacija da se odstrani još dio tkiva dojke u kojem bi inače moglo doći do recidiva tumora i onda i prodora u potporno tkivo i mogućnosti metastaziranja.

igomar

Poštovani, hvala Vam na odgovoru. Izvršena je i ta druga operacija i patološki nalaz je uredan. Buni nas to što je i pored toga od konzilija ljekara preporučeno zračenje kao daljnja terapija. Da li je to u ovakvim slučajevima uobičajeno?

igomar

Poštovani, dobili smo Konzilijarno mišljenje;
Indicira se iradijacija ostatka dojke i hormonalna th po nalazima receptorima.
________________________________

PATOHISTOLOŠKI IZVJEŠTAJ
Materijal: recesirani dio desne dojke
Uputna klinička dijagnoza. St. post. quadrantactomiam mammae l.dex

Tehnike:
Cvtokeratin HMW - 3 komada
HE - 3 komada

Patohistološka dijagnoza:

Status post qudrantectomiam mammae lateris dextri propter carcinoma ductale in situ (DCIS) mammae (3334/2010, KCUS). Morbus fybrocysticus mammae
"Usual" ductal hyperplasia mammae (UDH).
Fat necrosis (lateris dextri))

Mikroskopski nalaz:
Uzorak tkiva promjera 55x60x30 mm, sadrži elipsasti isječak kože dijametra 4x0,7 cm. Bazalni rub se tušira plavo. Na prerezu u medijalnom dijelu uzorka nalazi se mastopatični plak dijametra 26x23 mm, sivobijele boje, čvršće konzistencije koji se preuzme u cijelosti u 4 parafinska bloka. Ostali dio uzorka žućkaste boje, prošaran sivobjeličastim mastopatičnim tkivom. Mastopatični plak od kože udaljen na 3 mm.
Opis:
Mikroskopski u fibrocistično izmjenjenoj dojci vidi se zrakasta fibroza u kojoj se nalazi mješoviti upalni infiltrat sa dominacijom pjenušavih makrofaga i nakupina multinuklearnih stanica tipa stranoga tijela koje okružuje slabo celularno vezivno tkivo. Epitel koji oblaže duktuse u više fokusa (blok br. 1, 2, 4 i 5) sa kolumnamostaničnim promjenama i hiperplezijom epitela uz fokuse luminarnih i bazalnih mikrokalcifikata uz cistično dilatirane duktuse koje su obložene jednorednim i višerednim epitelnim stanicama duktalnog tipa sa kolumnamostaničnim promjenama, ispunjeni pjenušavim makrofazama. U jednom vidnom polju zamijeti se jedan duktus sa odlikama flat epithelial atypia (FEA)

Možete li mi bar nešto pojasniti? Pošto je preporučena terapija iridacija, da li su ćelije raka otklonjene operacijom? Kakve su Vaše prognoze?
Hvala Vam unaprijed,

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

I drugom je operacijom potvrđeno da se radi o duktalnom karcinomu in situ, dakle o karcinomu koji nije probio bazalnu membranu kanalića i nije se proširio u okolno tkivo dojke niti izvan dojke. Prognoze su izvrsne jer je ovim operacijskim zahvatom praktički postignuto izlječenje. Preporučeno liječenje zračenjem i tabletama je zapravo samo predostrožnost/prevencija da se spriječi nastanak novog karcinoma u istoj, ali i suprotnoj dojci.

Vila2019

Pitanje:
Prije godinu dana sam imala dijagnozu:
Tu (cystae altae) mammae I

PATOHISTOLOŠKI IZVJEŠTAJ:
Materijal 1: fragment tkiva dojke
Materijal 2: fragment tkiva dojke

Uzorak 1 – Morbus fibrocysticus mammae (udružen sa aopkrilnom metaplazijom, kolumnamonističkim promjenama, sklerozijajućom adenezom i UDH.
Uzorak 2 – Morbus fibrocysticus mammae. „Usual“ dustal hyperplasia (UDH) adenosis sclerotisans. „Blunt“ adenosis. Ductal carcinoma in situ (DCIS, NG1 i NH2 sa komedonekrozom, kribriformni tip).

Opis nalaza: Dobiveni materijali su dva bioptička uzorka dojke, gornji lateralni kvadrant, uzorci neoznačeni. Prvi uzorak dijametra 37*35*10 mm,sasrži šuplju tvorbu dijametra 10 * 12 mm, udaljenu od ruba 2 mm, a drugi uzorak dijametra 30 * 25*10 mm sadrži šuplju tvorbu dijametra 10*10 mm. U toku hitre biopsije nalaz riješen kao fibrocistična bolest. Prvi uzorak rezan za hitru biopsiju, a drugi pregledan samo mikorskopski. Uzorak preuzet u blokove od 1-5, a drugi u blokove 6-8.
Mikroskopski, u prvom bioptičkom uzorku prisutna slika fibrosictičke bolesti uz mikro i makroluminarne kalcifikate, hiperplaziju epitela, sklerozirajuću adenozu, kulmnarnostanočne promjene FEA-u. U rezu br 5 prisutna metaplazija epitela u epitel apokrinog tipa uz hiperplaziju epitela koja stvara nepravilne pukotinaste otvore gradeći novostvorene lumene. U jednom dijelu bioptičkog uzorka vidi se induktralni papilon sa hiperplazijom epitela.
Mikroskopski, u drugom bioptičkom uzorku uz već opisane promjene prvog bioptičkog uzorka vidi se hiperplazija epitela uz dva fokusa atipične duktalne hiperplazije blok br 7 i 8, uz fokus DCIS-a (blok broj 7 i 8), NG1 i NG2, kribroformni tip sa komenodekrozom. Lezija je udaljena od hirurškog ruba manje od 1 mm (CKHMW(-)i CK 14(+)) što se u ovom slučaju zbog gradusa DCIS smatra nedovoljnom udaljenošću od RR!

Zbog obiteljske anamneze, odradena 4 ciklusa kemoterapije, poslije toga svi nalazi vec godinu dana super!

Ono sto me zanima, kako je moguce da dvije osobe imaju IDENTICNE nalaze biopsije?
I drugo: kolika je mogucnost da se bolest vrati i koliko traje remisija?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mislim da se radi o prijepisu nalaza s foruma otprije 10 godina.
Ne znam zbog čega ste primali kemoterapiju, ali kemoterapija se nikako ne daje zbog obiteljske anamneze.
Drago mi je da su svi nalazi uredni i želim Vam da tako i ostane.
Temeljem dostupnih mi podataka ne mogu Vam reći ni kolika je mogucnost da se bolest vrati niti koliko traje remisija.