Rak dojke

Tumačenje kontrolnih nalaza

RubyCairo

Poštovani,

Majci (1942.) je 28.11. učinjena mastektomija lijeve dojke + SLNB

Patohistološka dijagnoza: Carcinoma lobulare invasivum mammae

I-uzorak: isječak tkiva dojke 19x14x5 cm, na površini je kožna elipsa 20x14cm, s bradavicom

Tumor: 1,5 cm makroskopske udaljenosti od najbližeg ruba neoštro ograničen sivkasti čvor promjera 1,8cm

Histološki tip: invazivni lobularni karcinom

Histološki gradus: . /.

Nuklearni gradus: II

In situ komponenta: prisutna

Limfovaskularna invazija: NE

Perineuralna infiltracija: prisutna

Resekcijski rubovi: bez tumora, mikroskopski, udaljenost od najbližeg resekcijskog ruba je 5mm

Ostale promjene: odvojeno je primljen isječak tkiva dojke 8x5x2,5 cm unutar kojega se histološki nalaze multicentrična sitna žarišta in situ karcinoma, dok se invazivnih nakupina ne nalazi. In situ karcinom u ovom uzorku ne nalazi se u području kirurških resekcijskih rubova.

Dodatne analize: Imunohistokemijski se u 100% tumorskih stanica nalaze pozitivni estrogenski i progesteronski receptori u jakom intenzitetu. HER2/neu je negativan, a Ki 67 proliferacijski indeks je oko 19% (luminalni A)

PTNM: pT1cN0

Sentinel l. č. : materijal je isječak mekog tkiva 5,5x4,5x2,5cm, na presjeku se nalaze dva limfna čvora promjera 1,3cm i 3,2cm, oba reaktivnog izgleda, bez tumora.

Ordinirana je terapija letrozolom (Siletris 2,5 mg) započeta 03.01.2020.

* Nalazi od srpnja 2020.

Učinjene su kontrolne pretrage krvne slike:

Eritrociti: 4.30 (ref.int. 3.86-5.08)
Hemoglobin: 139 (ref.int. 119-157)
Hematokrit: 0.402 (ref.int. 0.356-0.470)
MCV: 93.5 (ref.int. 83.0-97.2)
MCH: 32.3 (ref.int. 27.4-33.9)
MCHC: 345 (ref.int. 320-345)
RDW: 13.2 (ref.int. 9.0-15.0)
Trombociti: 307 (ref.int. 158-424)
MPV: 8 (ref.int. 6.8-10.4)
Leukociti: 8.1 (ref.int. 3.4-9.7)
Granulociti segmentirani: 43 l (ref.int. 44-72)
Limfociti: 46 (ref.int. 20-46)
Monociti: 7 (ref.int. 2-12)
Eozinofili: 3 (ref.int. 0-7)
Bazofili: 1 (ref.int 0-1)

Urea: 9.9 h (ref.int. 2.8-8.3)
Kreatinin: 117 h (ref.int. 63-107)
AST: 15 (ref.int. 8-30)
ALT: 18 (ref.int. 10-36)
GGT: 25 (ref.int. 9-35)
ALP: 63 l (ref.int. 64-153)

NALAZI TUMORSKIH BILJEGA:

CA 15-3: 6.2 kIU/L (ref.int. <25.0)
CEA : 3.6 ug/L (mama je nepušač) (ref.int za nepušače <3.4)

Metoda i uređaj kojim su Učinjene pretrage: Eclia Roche

NALAZ MAMOGRAFIJE:
DD je involutivnog tipa.
Urednog izgleda kože, potkožnog masnog tkiva i žlijezdanog parenhima.
Pojedinačni makrokalcifikati benignih karakteristika.
Nema znakova infiltrativnih zasjenjenja po tipu neoplazme niti suspektnih nakupina makrokalcifikata.
U projekciji aksila nema uvećanih limfnih čvorova.

UZV ABDOMENA:
Jetra je primjerene veličine, pravilnih kontura, uredne i hiperehogene ehostrukture parenhima, bez žarišnih promjena.
Žučni mjehur je primjerene veličine, uredne debljine stijenke, bez patološkog sadržaja intraluminalno.
Intra-i ekstrahepatalni žučni vodovi nisu dilatirani.
Gušterača i slezena su primjerene veličine, homogene ehostrukture parenhima, bez žarišnih promjena.
Bubrezi su primjerenog smještaja i veličine, uredne debljine i ehostrukture parenhima, bez znakova litijaze ili dilatacije kanalnog sustava.
Nema znakova paraortalne limfadenopatije u analizi dostupnim dijelovima.
Nema slobodne tekućine u abdomenu.
Mokraćni mjehur je djelomično ispunjen urinom bez endoluminalnih proliferata sluznice.
Abd. aorta je cijelim tijekom primjerene širine lumena.
Miom uterusa promjera do 6cm (mama ga već duže ima, bez ikakvih simptoma).

Molila bih Vas za tumačenje predmetnih nalaza, s obzirom kako (zbog situacije s Covidom 19) na onkologiji trenutno nalaze izdaju samo online, šaljući ih putem liječnika obiteljske medicine te se, stoga, na iste mnogo dulje čeka (zato su ovi nalazi od srpnja).

Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Lijep pozdrav

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kod Vaše majke se radi o hormonski pozitivnom Her2 negativnom tumoru niskog proliferacijskog indeksa. Tumor je u potpunosti odstranjen i nije se proširio izvan dojke. Ordinirana je hormonska terapija što je uobičajeno za ovaj tip i stadij bolesti.
Svi traženi nalazi su uredni, treba nastaviti s ordiniranom terapijom te redovnim kontrolama po naputku onkologa.