Rak dojke

metastaze na jetri

tutuse

Postovani doktore molim vas da mi odgovorite kakvo je vase misljenje o avastinu kod metastaza na jetri.Moja sestra je pre godinu ipo odstranila dojku i 36 malignih limfnih cvorova.Tumor je duktalni invazivni 3 stadijum HER2-1+.Pre mesec dana su poceli da joj rastu markeri tumora tako da su pre deset dana bili 180.Radila je kompletne analize i utvrdjene su metastaze na jtri difuzno rasprostranjene 4 promene precnika 10 mm.Konzilijum predlaze avastin eksperimentalno a ako ne prihvat nude joj kselodu.Kakvo je vase misljenje i kakve su prognoze .Rodjena je 1970.Unapred zahvalna.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Avastin se pokazao vrlo uspješnim u liječenju bolesnica s metastatskim HER-2-negativnim tumorima dojke, a tumor vaše sestre je HER-2-negativan. Međutim, Avastin se nikada ne upotrebljava sam u liječenju metastatskog raka dojke. Nužno ga je upotrijebiti u kombinaciji s citotoksičnim lijekovima. Najbolji su rezultati postignuti ako se Avastin davao u kombinaciji s paklitakselo, docetakselom ili kapecitabin-om("Xeloda"blunk. Prema tome vaša sestra treba primiti kombinaciju Avastina i kemoterapije, a ne sam Avastin. Avastin značajno pojačava djelovanje kemoterapije, ali je sam slabije djelotvoran.

vesnaivica

Poštovani doktore, molim vas da mi pokušate odgovoriti iako nemam pri ruci sve nalaze o majčinoj bolesti (1944. godište). Ona je u siječnju 2008. operirala rak dojke nakon čega je liječena samo zračenjem i nolvadeksom (bez kemoterapije). Nakon pola godine otkrivene su neoperabilne metastaze na jetri. Slijedi kemoterapija - osam ciklusa gemzara i paklitaksela nakon čega nalazi pokazuju da je bolest u progresiji. Onkolog joj tada propisuje terapiju prema FAC protokolu i metastaze na jetri se smanjuju i brojem i veličinom, a nalaz mamografije je uredan. Međutim, nakon što je primila devet ciklusa rečeno nam je da je to maksimum doze zbog toksičnosti terapije za srce i dalje se liječi xelodom. Nakon šest ciklusa bolest je opet uznapredovala, a pojavile su se metastaze i na kostima zdjelice. Onkolog je odlučio da sljedećih šest tjedana uzima Aromasinom kako bi se organizam odmorio od citostatika jer je praktički već dvije i pol godine pod kemotepijom. Rekao je da više nema puno mogućnosti i spominjao je mogućnost terapije platinom nakon tih šest tjedana. O kakvoj je terapiji riječ i može li se njome bolest još neko vrijeme zaustaviti? Može li se stanje popraviti? Hvala unaprijed na odogovru.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše majke se, na žalost, radi o vrlo uznapredovalom metastatskom karcinomu dojke. U toj fazi bolest je neizlječiva. Od trenutka pojave metastaza do smrti prosječno prođe 2-3 godine. Tijek bolesti kod vaše majke je tipičan. Bolest se u većoj ili manjij mjeri povuće na određenu vrstu kemoterapije, a zatim ponovno napreduje. Učinak svake sljedeće vrste kemoterapije je slabiji i kraće traje. Uz to javljaju se i toksične nuspojave kemoterapije te je povremeno, ako se radi o hormonoosjetljivoj bolesti, a ona kod vaše majke jest hormonoosjetljiva, ubaciti pauze hormonoterapije. I to je kod vaše majke učinjeno kada joj je prepisan Aromasin. Cisplatin je samo još jedan novi citotoksični lijek(kemoterapija) koji sadrži platinu. Njime se mogu postići značajna i dugotrajna povlačena metastaza karcinoma dojke. Najjača nuspojava su mučnine i povraćanja, ali za to danas postoje učinkoviti lijekovi(aprepitant i palonosetron) koji se daju u kombinaciji. Nadam se da će kod vaše majke cisplatin potići učinak, jer njezin je liječnik u pravu, ne postoji više učinkovitih lijekova protiv raka dojke koji kod vaše majke već nisu upotrebljeni.

Aannaa213

Postovani,imam 36.godina.
U petak sam bila na ultrazvuku abdomena i rekli su mi da imam benigni tumor na jetri,ali nalaze nisam dobila jer oni odlaze mom doktoru(hematologu)koji me poslao na pretragu.Pa ako mi sta mozete rec o tome jer kod doktora idem tek za tjedan dana.
Unaprijed hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
kao ni Vi, ni ja nisam dobila nalaz a nisam vidjela ni UZV pa Vam, nažalost, ne mogu reći ništa o tome te ćete morati pričekati pregled hemoatologa koji Vas je na pretragu i uputio.