Rak dojke

Nalaz mamografije

Natasari

Molim Vas da mi protumačite nalaz mamografije:
Asimetrično denzniji areal u II kv.desne dojke s distorzijom u RMLO projekciji u istom području.
Za daljnju obradu: tomosintezu desne dojke u ultrazvuk obje.
Kalcifikati vjerovatno benigni desno
Žarišno poremećena struktura desno
Asimetrična gustoća tkiva desno
Gustoća fibrožljezdanog tkiva 51%-75%
Zahvaljujem,

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nalaz mamografije ne kaže ništa ni dobro ni loše, tek da ga je potrebno nadopuniti UZV-om, vjerojatno s obzirom na gustoću žljezdanog tkiva dojki

chanelica

Lijepo vas molim ako mi možete malo protumačiti nalaz mamografije.
Na snimkama bilateralne nativne mamografije vidljiv umjereni ostatni fibroglandularni crtež supstituiran involutivnim masnim tkivom.
Asimetrična kondezacija u LK i GLK LD stacionarna.
Obostrane nježne mekotivne vjerovatno benigne sjene.
U DD na CC snimci na granici kvadranta na 6 cm od mamile nepravilna kondezacija 15 mm neuočljiva na ranijoj MMG, preporuka UZV!
BIRADS 0
Koža i aksile uredna prikaza.
Zahvaljujem vam na odgovoru.
Lp

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
lijevo je nalaz uredan a u desnoj dojci se pojavila promjena koja nije bila vidljiva na ranijim snimkama. To ne znači da se radi o zloćudnoj promjeni već samo da se temeljem mamografije ne može reći o čemu je točno riječ te je nužno učiniti i UZV.

chanelica

Obavila UZV, u pitanju je cista od 6 mm, ništa alarmantno. Zahvaljujem još jedanput na odgovoru.
Lp

JustMe88

Poštovani,
molim Vas za objašnjenje izraza- infiltrativni proces izrazite postkontastne imbibicije. Unutar aksila bez pat.formiranih limfnih čv. MRI BI-RADS 6. Puno hvala. LP

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
BI RADS 6 znači da je već ranije patohistološki dokazana maligna bolest, to bi bio ovaj infiltrativni proces izrazite postkontrastne imbibicije. Ovom metodom nije pokazano širenja bolesti u limfne čvorove pazuha.

Bijanka

Postovani,

Da li biste mi mogli interpretirati ovaj nalaz mamografije?

Nativna mamografija obe dojke:

Obostrano u dojkama vidljivo osrednje “održano” glanduralno tkivo koje ispunjava korpus dojki.
Tu sjenke se ne diferenciraju.
Nema vidljivih mikrokalcifikacija.
U lijevoj dojci vidljivo par kalcifikovanih mikrocista.
U analizi dostupnom dijelu obe aksile se ne diferenciraju sjenke Lgl

Ehotomografija obe dojke:

Ehotomografski u dojkama preovladava fibrolipomatozna uz prisutnu oskudniju glandularnu i oskudnu fibdocističnu komponentu.
Obostrano u dojkama vidljivo po par formiranih cista promjera do 5mm
U visini GLK desne dojke vidljiva promjena eho karakteristika lipofiroma-a promjera 6x5mm
U aksilama se ne diferencira patoloških Lgl.
Supra i subkvalikuralno i obostrano ne diferenciram patoloških izmjenjenih Lgl.

BI - RADS 2

Unapred zahvalna.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mamografija i UZV su pokazali nekoliko dobroćudnih promjena koja Vas ne bi trebale zabrinjavati. Nastavite s redovnim kontrolama

Bijanka

Veliko hvala Dr Antunac