Rak dojke

Nalaz punkcije- proliferativna bolest dojke

aanjaa

Postovani,

Molim vas objasnjenje nalaza punkcije lijeve dojke, a to je : Proliferativna bolest dojke; fokalne arhitekturalne atipije. Ponoviti uzv i cit.punkciju najdalje za 4 mjeseca ( bez obzira na dojenje).

Citoloskom analizom osrednje celularnih uzoraka nadju se manje trodimenzionalne nakupine kompaktnih sitnih stanica duktalnog epitela, jedna nakupina duktalnog epitela u obliku tubula, s prilezecim mioepitelnim stanicama, U pozadini nesto lose ocuvanih apokrinih stanica, U pozadini male gole okrugle jezgre, oskudno ruzicastog precipitata i svjezih eritrocita.

Napomene: operirala fibroadenome dojki prije 5 godina, doji dijete od 10 mjeseci. U obitelji majka oboljela od karcinoma dojke ( 62g.)

Molim vas sto ovo misljenje znaci? ponovit cu uzv dojke za 2-3 mjeseca. Imam li razloga za brigu? Sto znaci proliferativna bolest dojke s atipijom?

Hvala unaprijed.

aanjaa

Samo da napomenem,imam 29 godina. Planiramo kroz skoriji period na drugo dijete, koje cu sada staviti na cekanje zbog ovog nalaza dok ne bude sve ok. Koliko sve u svemu imam razloga za brigu?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
proliferativna bolest dojke s atipijom nije uredan nalaz ali ne znači ni malignu bolest. Zasad su potrebne češće kontrole kako bi se na vrijeme otkrile eventualne promjene.