Rak dojke

rak dojke dijagnoza

ALAN FORD

Molim Vas objašnjenje dijagnoze dg Ca mammae dex. ,Op segment. mammae et SLNB axillae dex. PHD Ca inv mammae (NST,GRADUS III ,luminal B , Sine meta.lymph.sentinel 0/6 T1N0M0, pT-2 cm ER 70% PR 40% HER -2 3+ Ki 67 42% HVALA !

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
radi se o tumoru dojke koji se nije proširio na limfne čvorove pazuha te je hormonski i Her2 pozitivan što znači da se u nekoj fazi liječenja može primjenjivati hormonska i anti Her2 terapija.

Piks

Postovani, molim Vas da mi pomognete po pitanju moje dijagnoze. Invanaiven ductalen karzinom NST G3 Ki67-75%, ER+,PR+, Her2 - negativ (1+HER2 negativ), 1.6 cm, odstanjen tumor u cjelosti bez sirenja u linfne zlijezde. Propisana hemoterapija i zracenje. Molim Vas mozete li mi reci koliki je moguce prezivljavanje kod ovog tipa karzinoma. Imam 33 godine. Unaprijed Vam hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
s obzirom da je tumor odstranjen u cjelosti imate dobre šanse za potpuno izlječenje. Jasno, ukoliko se provede ova dodatna (adjuvantna) terapija: kemoterapija, zračenje dojke a potom i hormonska terapija

Piks

Postovani, s obzirom da se radi o G3 i visokom KI67 75% Er 8/12, pr4/12 Her2 negativ mozete li mi reci koliki je rizik od povratka bolesti, jako me brine G3 i Ki67 75%, kao sto sam napisala ranije tumor je odstranjen 1.6 cm ( samo tumor ne cijela dojka), odstranjena 3 linfna cvora u njima nije bilo sirenja tumora. Stadij 1A. propisan hemoterapija 4AC i 12 paklitaxol, zracenje i kasnije hormonska terapija. Imam 33 godine.
Molim Vas da mi odgovorite vezano za 10 godisnje prezivljavanje i za povratak bolesti.
Jos jedno pitanje, da li u praksi postoje tumori G3 i visokog Ki67 da se nisu vratili?
Da li je odredjena odgovarajuca hemoterapija po vasem misljenju u mom slucaju ili biste nesto promijenili?
Mnogo hvala na odgovoru

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana
Ki67 nije još dovoljno dugo poznat da bismo imali podatke o 10- godišnjem preživljenju ovisno o njegovoj vrijednosti. Štoviše, u određenim zemljama se niti određuje niti uzima u obzir kao ikakav čimbenik rizika (npr. u SAD-u).
Sasvim sigurno postoje tumori G3 i visokog Ki67 koji se nisu vratili.
Određena Vam je uobičajena i preporučena kemoterapija za Vaš tip tumora i stadij bolesti.

Bobo999

Postovana, molim Vas da mi pomognete po pitanju dijagnoze moje majke, 63.god. Nalaz nije kompletan i ostatak treba tek da stigne.

Patohistološka dijagnoza: Carcinoma ductale mammae invasivum (histološki gradus II, nuklearni gradus II)

Estrogen score: 0
Progesteron score: 0

HER2: 2+
Ki67: visok (50%)

Pregled je zakazan za koji dan, ali da li mi možete reći bilo kakvu vašu prognozu.

Hvala unapred!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
iz navedenog mogu samo reći da se radi o hormonski negativnom tumoru.
Za sve ostalo treba potpuni klinički te patohistološki nalaz.

Piks

Postovani, trenutno sam na paklitaxol terapiji, (zavrsila 4 AC) posle toga zracenje te slijedi hormonska terapija tamoxsifen, mene zanima posto imam 33 godine da li bi uz tamoxsifen trebala dobiti i zoldex ili nesto drugo? Da li bi trebala odstraniti jajnike? Ranije sam vam pisala ...moja dijagnoza je invazivni duktalni karcinom pt1c, pNo, L1 V0 R0 Er8/12 Pr4/12 Her2 negativ,G3, ki67 75%. Unaprijed Vam hvala na odgovoru

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Piks,
sasvim sigurno nema potrebe za odstranjenjem jajnika.
O eventualnoj primjeni Zoladexa uz ili nakon kemoterapije, morate se posavjetovati sa svojim onkologom.

kale10

Postovana,
zamolila bih vas da mi pomognete u tumacenju histopatoloskog nalaza nakon uradjenje radiklane mastektomije.
Pre operacije dijagnoza je bila PH Ca ductale, slabo diferentovan, receptori: ER sc.0, PR sc.0, HER2:3+, Ki67:60%

PH nakon operacije:
1) -Carcinoma ductale mammae invasium ( hg II, ng II)
-u tumoru izrazena nekroza (60%)
-tumor na spoju lateralnih kvadranata i centralnog dela dojke
-tumor promera 80x75x80mm
2) Hyperplasia follicularis et sinus histocytosis lymphonodorum (0/22)
3) receptori ER sc.0, PR sc.0, HER2:0, Ki67: visok (60%)
Predlozena terapija je da se nastavi primena adj, Herceptina do god dana i postoperativna zracna terapija. Zanima me i vase misljenje o daljem lecenju i prognoze izlecenja. Unapred zahvalna

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Kale
kod Vas se radi o velikom tumoru koji se, na sreću, nije proširio na limfne čvorove pazuha. Tumor nije hormonski ovisan. Ne znam da li je u tijeku liječenja bila primjenjivana kemoterapija. Svakako bi trebalo provesti preporučeno zračenje.
Kad god se tumor odstrani u cijelosti, kao što je kod Vas slučaj, postoje šanse za potpuno izlječenje uz propisanu terapiju.

Piks

Postovana,
Mozete li mi reci sta znace oznake L1, V0, R0?
Ako je moguce da mi odgovorite i na ovo pitanje vezano za 10 godisnje prezivljavanje kod ove vrste tumora (invanzivni duktalni T1c(1,6cm),N0,M0, HER2 negativan, ER(8/12) I PR(4/0) pozitivni) ili postotak recidiva za ovaj tip tumora (tumor je odstranjen postednom operacijom)
I jos jedan odgovor s Vase strane bih mi mnogo znacio a pitanje je da li ova vrsta tumora (stadij 1A) cesce se javlja u vidu lokalnog recidiva (dojka) ili udaljenih metastaza?
Mnogo Vam hvala na odvojenom vremenu i odgovorima.

Piks

Jos samo da napomenem da je invazni duktalni NST molim Vas prognozu za taj tip karcinoma, procitala sam da je taj najgori i sa najlosijom prognozom stp se tice prezivljavanja i povratka recidiva.
Hvala mnogo na odgovorima

dragan12

Postovana, molim Vas da mi pomognete po pitanju dijagnoze moje majke 50 g,

Makroskopski opis: 11892-Listolik isecak koze promoera10x25mm, sa smedjemrkom promenom ispod nivoa koze precnika 7mm.

Nalaz" 11892-infiltratio carcinomatosa cutis et subcutis mammae.
Histomorfoloski tumor odgovara sredhe diferentovanom duktalnom karcinomu dojke.
Imunofenoptiski, tumor odgovara Luminalnom B tipu(molekularna subklasifikacija)
E-cadherin+
ER+ (10%+,score 3), PR(15%+, score4)HER2 - (0), Ki-67=15%(proliferacioni indeks je granicno nizak)

Prvo je pocela da prima 3 hemoterapije po AC protokolu,posle primljene 3 terapijeuradila je snimanje sa rezultatima: Ucinjenim aksijalnim presecima grudnog kosa se u levoj dojci retroareolarno, put lateranih kvadsranata uocava nepravilna kolecija promera 61x39mm. Promena je centralno hipodenzna,atenuacija gusce tecnosti , PK povisenog indensiteta i dif. dg odgovara apscesnoj kolekciji sa regionalnim mastitisom.Uz pektoralni misic levostrano uocava se prisustvo vise patoloskih LN , od kojih su pojedine kolikvirane a pojedine sa inkompletnim PKPD-om , najveca promera 20x24mm, aksilarno levo LN 12mm.
Potreban pregled hirurga.
Subpleuralno I,anteriorno evo u gornjem reznju oucava se nepravilna zona fibroze, bez PKPD-a promera 6mm.Retrosternalno desno prikazuju se dve mikronodularne lezije promera do 4mm(dif. dg sec. depoziti).Uz perikardnu konturu desno fokalna lezija sa PKPD-om promera 16x16mm, mikrofokalna lezija subleuralno desno uz interlobarnu incizuru dif. dg sekundarni depozit.
Pleuralni prostori slobodni.
Traheja i principalni bronh su prohodni.
Medijastinalno se uocavaju pojedinacne LN: paraaortalno 8mm, peribronhijalno desno konglomerat LN28x18mm
Na aksijalnim presecima kroz gornji abdomen AP promer desnog reznja jetre uvecan AP promera 180mm, bez dilatacije ICH, bez PK izdvajanja fokalnih lezija.
Zucna kesica je bez periholecisticne reakcije.
Slezina homogena, urednog AP promera.
Bubrezi bez sttaze urina, uredne PK saturacije korteksa.
NBZ bez izmene u morfologiji i dijametru.
Pankreas lako lobulirane ivicne kontrure, bez PK izdvajanja fokalnih lezija.
Nema slobodne tecnosti u prikazanom delu gornjeg abdomena
Paraaortalno su prisutne pojedinacne Ln promera 6mm, mezentericno prisutne LN do 10mm u levom hemiabdomenu.
Na prikazanim kostanim strukturama uocavaju se degenerativne promene.

Konzilium predlaze dase lecenje nastavi neoadj. hemoterapijom po protokolu Docetaxel.
Posle 4-tog terapijije taksotere je izvrsila ponovno snimanje magnetne rezonance:
Uradjeni su aksijalni T2W/DWI tomogrami dojki bez supresije signala masti, debljine 2mm i 3D FLASH tomogrami pre postkontrastno debljine 1.5mm, sa dinamskom studijom i suptrakcijom u postprocesingu.
Dojke su mesovitog tipa, postkontrasno tipa ACR 1.
Difuzno zadebljala koza leve dojke sa znacima difuznog edema i konglomeratom tumorskih promena koje su dominantno nekroticne dimenzija oko 11cmx11cmx8.5cm(AP X LL X KK).Nakon aplikovanja kontrasta se registruje intenzivno nehomogeneo dominantno rubno PKPS. Periareolarno je kutis zadebljan infiltrisan tumorom. Ukozi leve dojke se uocavaju tumorske promene koje pokazuju PKPS.
Parehnim desne dojke fibroglandularne gradje, ocuvane arhitektonike, bez izdvajanja tumorskih promena i suspektnog PKPS.
Konglomerat vise patoloski izmenjenih lgl leve aksile od kojih je najveca dijametra 25mm. Uprikazanim delovima desne aksile se vide lgl uobicajne gradje i velicine.

Uradjen je jos i MDCT GR. KOSA I ABDOMENA-/ AKSIJALNI PRESECI RADJENI SA I.V KONTRASTOM/:

Up. DG- Neoplasma malignum mammae
Ucinjenim aksijalnim presecima grudnog kosa se u levoj dojci retroareolarno, put lateralnih kvadranta oucava nepravilna kolekcija promera 58x46/APxLL/mm/PH verifikovan inflamatorni Ca/. Promena je centralno hipodenzna, atenuacija gusce tecnosti, PK povisenog denziteta u marginalnoj zoni sa regionalnim mastilom.
Uz oektoralni misic levostrano uocava se prisustvo vise patoloskih LN, od kojih su pojedine kolikvirane a pojedine sa inkompletnim PKPD-om, najveca promera 27x26mm, manjih dimenzija 17x19mm i 17x14mm, aksilarno levo LN 1x13mm.

Subpleuralno, anteriorno desno u gornjem reznju kao posteriorno subpleuralno uocava se prisustvo vise mikromodularnih promena po tipu sec. depozita promera 3 do 5mm/ do 10 mikrofokalnih lezija u gornjem reznju/.rETROSTERNALNO DESNO UZ PERIKARD PRIKAZUJE SE NODULARNA LEZIJA PROMERA DO 10X9MM(DIF. DG SEC. DEPOZITI), I VECIH DIMENZIJA -27X26mm.
Mikrofokalna lezija subpleuralno desno uz interlobarnu incizuru promera 5mm.
U donjem lobusu desno par mikrofokalnih lezija do sedam, najveca posterobazalno promera 8mm.
Parakardijalno levo subpleuralno manja zona opacifikacije mlecnog stakla na terenu fibroze.
U gornjem reznju levo uocava se vise subpleuralnih i pulmonalnih mikrodunalnih lezija do 7mm.
U dodnjem reznju levostrano prikazuje se do tri fokalne lezije, najveca lokalizovana uz perikard promera 20x16mm.
Pleuralni prostori slobodni. Traheja i principalni bronh su prohodni.Medijastinalno se uocavaju pojedinacne LN:
paraaortalno 8mm, peribronhijalno desno konglomerat LN 22x15mm. Na aksijalnim presecima kroz gornji abdomen Ap promer desnog reznja jetre AP promera 170mm, bez dilatacije ICH.
Parenhim jetre difuzno heterodenzan, bez PK izdvajanja fokalnih lezija.Zucna kesica je bez periholecisticne reakcije.
Slezina homogena, urednog AP promera. Bubrezi bez staze urina, uredne PK saturacije korteksa.NBZ bez izmene u morfologiji i dijametru.
Pankreas lako lobulirane ivicne konture, bez PK izdvajanja fokalnih lezija. Nema slobodne tecnosti u prikazanom delu gornjeg abdomena.
Paraaortalno su prisutne pojedinacne Ln promera 6mm, mezentericno prisutne LN do 10mm u levom hemiabdomenu.
Na prikazanim kostanim strukturama uocavaju se degenerativne promene, bez uocene detekcije kostane gradje.
ZAKLJUCAK: Ucinjenim aksijalnim presecima prikazuje se TU promena u levoj dojci- prethodno je dijagnostikovan/inflamatorni CA leve dojke sa inflitracijom kose perialeolarne regije, metastazama u levoj aksili/.Ucinjenim MDCT GR. KOSA bilateralno pulmonalno i subpleuralno prisutne metastatske lezije od mikronodularnih do makronodularnih lezija.
U paranhimu jetre se PK ne uocavaju jasno formirane lezije, parenhim jetre difuzno heterodenznih CT karakteristika/postterapijski/- potrebno pracenje
KONZILIUM PREDLAZE DA SE LECENJE NASTAVI CAPECITABNOM UZ VINORELSIN.

Hvala unapred na odgovoru!

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana Piks
Nažalost, ne znam što znače oznake L1, V0, R0, to morate pitati liječnika koji ih je napisao.
Isto tako ne mogu Vam dati brojke vezano za preživljavanja. Tumori dojke su vrlo heterogena bolest i za svaki pojedini nije moguće dati točne podatke. pogotovo uzevši u obzir i utjecaj liječenja na preživljenje.
Ovakva vrsta tumora, ukoliko se vrati, češće se vrati u vidu udaljenih metastaza, poglavito u kostima..
Međutim, uvijek ponavljam, kad god se tumor odstrani u cjelosti i provede se propisano liječenje, postoji dobra šansa za potpuno izlječenje.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani dragan12,
kod Vaše majke se radi o lokalno uznapredovalom upalnom tumoru dojke koji se proširio i na limfne čvorove i na pluća a bolest je napredovala tijekom kemoterapije.
Stoga je odlučeno nastaviti liječenje drugom vrstom kemoterapije.
Kako se radi o hormonski ovisnom tumoru, u obzir dolazi i primjena hormonske terapija ali ta je odluka u potpunosti na Vašem onkologu koji ima kompletan uvid u medicinsku dokumentaciju te stanje bolesnice.