Rak dojke

Tumacenje ultrazvuka dojki

Kris82

Postovani, molim vas ukoliko ste u mogucnosti da mi odgovorite da li se po ovim nalazima ultrazvuka zaista moze govoriti sa 95% sigurnosti da je u pitanju rak dojki....trenutno cekamo termin za mamografiju. U pitanju je baka od 82godine

Mamile retrahovane obostrano, vise levo.

U DD se ne diferenciraju cisticne ni solidne promene

U LD se retroareolarno uacava kruzna, hipoehogena, nehomogena promena, neostrih kontura velicine 20*18mm sa internim mikrokalcifikacijama i diskretnom posteriornom atenuacijom.

Na 12h,3 cm od mamile jos jedna kruzna, hipoehogena,homogena, relativno dobro ogranicena promena slicnih karakteristika, bez kacifikacija, velicine 11*11 mm.

Koza, subkutis i pektoralna fascija intektni.

U desnoj axili lgl benigne morfologije.
U levoj axili i prema axilarnom nastavku dva uvecana i patoloski izmenjena limfna cvora, bez vidljivog hilusa velicine 11*11mm i 19*9mm

BIRADS DD1 LD5
uraditi obavezno mamografiju i potom pregled hirurga

Hvala Vam unapred
Srdacan pozdrav, Kristina

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
ne mogu govoriti u postocima, ali u lijevoj dojci nalaz postavlja sumnju na malignu bolest. Međutim, tek kad se bude imao nalaz biopsije moći će se točno reći da li je u pitanju maligna bolest. Svakako nastavite s predloženom dijagnostikom.

Neva61

Poštovani,
Molim Vas za vaše mišljenje.
Mamografija 27.11.2018. Dojke simetrične, involutivne,minimalno ostatnog pernhima,koji pokazuje lijevo retroareoalno i u stražnjoj /3.U donjem polu DD na MLO snimci blago žarišn poremećena struktura. Ne vidi se nakupina mikrokalcifikata., Aksile bo. BIRADS 0
Nisam imala prijašnje snimke.
UZV 28.11. Palpatorni nalaz obje dojke ne pokazuje patoloških rezistencija suspektnih za neopl.Exprimacijom na desnu Manilu ne dobije se sekrecija.Involutivne dojke uredne kože s dominacijom masnog tkiva.
U gore opisanim području (misli se na mamografiju) zamjećuje se anehogena sjena veliki. 8,9mm iza koje se pojavljuju atenuacija UZ snopa.
Liječnik je imao stare snimke mamografije za komparaciju.
Rizična sam skupina zbog vas u porodici i nisam rodila.
Traži se NMR
Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
mamografijom i UZV-om se nije moglo ustanoviti o kakvoj se promjeni radi pa svakako napravite preporučeni MR dojki

Jelesma1

Poštovani, molila bih Vas tumačenje nalaza UZV dojki. Majka je imala (u 60.-oj godini karcinom) i sada je 2 godine sve u redu.
Ja imam 34.
Nalaz prenosim u cijelosti.

Obostrano simetrične dojke intermedijarnog tipa.
Koža je uredne debljine i strukture, a m. pektoralis oštro konturiran.
Obostrano retromamilarno blaže dilatirani izvodni kanalići dojki kao znak blaže izraženih f.c.promjena.
Bez ebvidentnih intraparenhimatoznih žarišnih lezija i bez evidentno grupiranih mikrokalcifikacija.
Nema znakova uvećanja aksilarnih limfnih čvorova.

Zaključak : znaci blaže izraženih f.c.promjena. Preostali nalaz primjeren dobi.

Preporuča se daljnja redovita UZV i MMG kontrola uz redovit samopregled dojki.
Kontrola UZV - a jednom godišnje, a u sl. kl. indikacije i ranije.

To je dakle nalaz. Pogledala sam unatrag 5 godina od kad se redovito kontroliram i na svakom su nalazu spomenute te f. c. promjene. Svega me strah pa bih vas molila da mi to malo objasnite.

Unaprijed zahvaljujem.
Srdačan pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
zasad nemate nikakvog razloga za brigu, UZV nalaz je uredan, nema nikakvih naznaka maligne bolesti. Fibrocistične promjene su uobičajene kod žena Vaše dobi, radi se o dobroćudnim promjenama tkiva dojke koje se sastoje od vezivnog tkiva i ciste- šupljine, te je dojka na opip zrnata. Promjene su jače izražene u pojedinim fazama ciklusa.
Uglavnom, zasad je nalaz uredan, nastavite s preporučenim redovnim kontrolama.

Jelesma1

Najljepša Vam hvala. Zaista ste me umirili. Naravno nastaviti ću s kontrolama.

Lijepi pozdrav
Jelena

Marijannna

Postovani,

Imam 33 god. Moj specijalisticki izvestaj sa ultrazvuka dojki glasi ovako:

Dojke ACR D.
Fibromikrocisticna gradja parenhimskog konusa sa naglasenom fibroznom displazijom.
Desno na 12h na oko 1cm od mamile hipoehogena ovalna promena - horizontalne orijentacije dijametra oko 8x5mm bez CDS/ima se utisak da se sastoji od
dve manje-dif dg FD,FA
Levo na 3h na oko 4cm od mamile na nivou supkutisa cistolika promena oko 4mm/dif dg inkluziona epidermalna mikrocista, verovatno aterom.
Levo ka aksilarnom nastavku intramamarni In.
U aksilama nema signifikantne limfadenopatije.
Dijagnoza: BI RDAS DD2,LD2

Zamolila bih vas da mi pojasnite ovaj izvestaj, da li su pomenute promene zabrinjavajuce i da li je potrebno ukloniti aterom koji se javio u kozi dojke.

Hvala unapred,
Pozdrav.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
nalaz UZV-a ukazije da se radi o dobroćudnim promjenama. Nastavite s preporučenim kontrolama. Aterom uklonite ukoliko Vas smeta.