Rak dojke

Tvorba u dojci

Ivana1971

Na ultrazvučnom pregledu dr je našla tvorbu u desnoj dojci, citiram "u desnoj dojci na 11 sati ca 2-3 cm od mamile ovalna hipoehogena tvorba lagano miješane ehogenosti 11x6 mm, glatkih rubova s oštrijom hiperehogenom zonom u centru (kalcifikat?). Dorzalno pojačanje eho odjeka."

Sve drugo je ok.

Sama nisam ništa napipala. Dr je spomenula da, koliko vidi doplerom, nema krvnih žila i da ona misli da to nije karcinom, ali da trebam napraviti mamografiju, što sam već zakazala.

Imam 48 godina, koristim Mirenu i jajnici su mi još uvijek aktivni. Zadnju kontrolu dojki ultrazvukom i mamografijom napravila sam prije 7-8 godina, uvijek je sve bilo u redu. Iskreno, umirem od straha da imam tumor dojke.

Pitanja: može li mamografija dati odgovor radi li se o malignoj tvorbi ili je isključiti? Je li možda bolje da odem na MRI dojke? Je li potrebna biopsija?

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
napravite preporučenu mamografiju pa će liječnik lakše moći donijeti odluku hoče li biti potrebna citopunkcija/biopsija ili će se promjena dalje pratiti. Također će se, ovisno o nalazu mamografije, moći donijeti odluka treba li učiniti MR dojki

Ivana1971

Hvala Vam na odgovoru!

Na mamogramu se ne vidi ništa, ali ako sam dobro razumjela, to je zato što su moje dojke jako fibrozne i tkivo je gusto pa se promjene teže uočavaju.

Nakon ponovljenog ultrazvuka, prva pretpostavka bila je da se radi o fibroadenomu. To je možda malo neočekivano s obzirom da 2011. (kada sam radila prvi ultrazvuk dojki u životu) ništa slično nije bilo vidljivo. Tada sam imala 40 godina, sad imam 48. 2011. sam napravila i prvi mamogram, tada nitko nije komentirao gustoću tkiva, ali uočen je jedan kalcifikat u drugoj dojci koji se i sada jasno vidi. Radiolog je spomenuo MRI, a možda ipak odmah biopsiju. Ne zbog hitnosti, nego da se razriješi dilema. Zatim je pozvao kolegu koji je napravio još jedan ultrazvuk i koji je rekao da se ne radi o fibroadenomu (mislim da je koristio i color doppler) i njegova dijagnoza je adenozni čvor.
Odlučio je da ne treba raditi biopsiju i savjetovao mi da napravim MRI, ali tek za 12 mjeseci.

Nadam se da je u pravu, iako se i dalje pitam što ako...

U svakomo slučaju, hvala Vam na odgovoru.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovana,
moramo uvažiti mišljenja svih uključenih radiologa kao i kliničara koji Vas upućuje na pretrage te ih može najbolje interpretirati.
Vama u međuvremenu ostaje samopregled dojki te javljanje liječniku i ranije ukoliko primijetite nekakve promjene