Rak dojke

Zloćudni tumor dojke

ROBIK3F

Poštovani,

supruzi je kirurški odstranjen tumor na lijevoj dojci koji je isprva bio dijagnosticiran kao DCIS. Patološki nalaz je, međutim,
sljedeći:

1. Carcinoma metaplasticum mammae (gradus III, trostruko negativan) PT 2
2. Sine metastatibus 0/IIIsn pN: sn0

Nalaz biopsije

Uzorak: Isječak tkiva dojke
Veličina: 6,5x4,5x2,5
Orijentacija: s tri kirurška konca
Fokalnost: 1 tumor
Veličina tumora: 3x2,7x2,9
Makroiskopska udaljenost tumora od ruba: 1 cm od medijalnog, 2 cm od lateralnog, 0,5 od gornjeg, 0,5 od donjeg, 0,6 od prednjeg i 0,5 od stražnjeg
Gradus jezgre: III
Histološka slika: tumorsko tkivo građeno je od atipičnih polimorfnih epitelnih stanica koje formiraju gustocelularne nakupine. Žarišno opisane stanice poprimaju vretenasti izgled. Imunohistokemijskim su bojanjem pozitivne na CKAE1/AE3, mjestimice pozitivne na Vimetin i CK7. Negativne su na CK5/6, Ck14, p63 i Ck7. Vidi s oko 20 mitoza/10HPF te žarišta nektoze tumorskog tkiva
ER:0
PR:0
HER-2: 0
Proliferacijski indeks Ki-67 : 67%
2. Uzorak : tri sitna komadića masnog tkiva
Veličina uzorka od 0,5 do 1,2 cm
Izoliraju se tri limfna čvora promjera 5-7mm sa žarišno sinus histiocitozom.

Sad nam slijedi razgovor s onkologom. Pretpostavljam da će ići kemoterapija jer je trostruko negativan.
Kakve su prognoze i može li se još nešto reći o nalazu?

Hvala

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
izvrsno je što se tumor nije porširio na limfne čvorove pazuha te je ovom operacijom u potpunosti odstranjen.
U pravu ste, s obzirom da se radi o trostruko negativnom tumoru uslijedit će kemoterapija a potom i zračenje.
Tumori ovakve vrste se češće vraćaju u operiranu dojku od nekih drugih vrsta tumora ali po završetku liječenja će uslijediti kontrole kako bi se eventualni povrat bolesti uočio na vrijeme.

ROBIK3F

Poštovana,

sad smo na kraju terapije, u tijeku je zračenje. Onkolog je sada savjetovao supruzi da napravi test na BRCA 1/2 te, ako bude pozitivan, da se uklone i dojke i jajnici jer su u ženskom dijelu obitelji prisutne obje bolesti (majka rak dojke trostruko negativan koji se triput vraćao, majčina sestra - BRCA 1- rak jajnika te naknadno rak dojke).

Drugi onkolog rekao je da uklanjanje neće smanjiti rizik povrata.

Sad smo malo na čudu što napraviti. Smanjuje li mazektomija rizik od povrata bolesti ili ne?

Može li se test na BRCA napraviti tijekom zračenja ili treba čekati kraj terapije? Ne bi htjeli gubiti vrijeme ako se nalaz čeka mjesec ili više dana.

Hvala.

Katarina Antunac, dr. med.

Poštovani,
nalaz BRCA testiranja se čeka nekoliko tjedana. Načelno se može napraviti i tijekom zračenja.
Tek kad dobijete nalaz moći ćete s osobom koja Vam je testiranje i sugerirala, porazgovarati o daljnjim opcijama. To u slučaju pozitivnog nalaza ne mora biti baš odstranjenje jajnika i dojki, može biti i češće praćenje i preventivni pregledi.
Operacija svakako smanjuje rizik nastanka raka ali nikad ga ne ukloni u potpunosti.