Rak vrata maternice i HPV

CIN I, HPV 16 i 11

bubamarac

Poštovana,

Tipizacijom Hpv-a ustanovljen mi je hpv 16 i 11. Zadnji nalaz PAPA testa je CIN I, a prije toga mi je bio CIN II - CIN III te sam napravila biopsiju i rečeno mi je da se radi o CIN II. Nakon toga sam radila ponovno PAPA test ( ovaj zadnji ) i pokazao je CIN I.

Što dalje - konizacija, biopsija ponovno, kako to izliječiti.... užasno me strah!!!

Hvala

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, biopsijom se ponekad ne uspije odstraniti promjena u cijelosti. No ponovljeni PAPA pokazuje ipak blažu promjenu nego što je ona dobivena nakon biopsije. Ponovite PAPA test još jednom, te ukoliko i on ne bude dobar, Vaš će Vas ginekolog uputiti na daljnji postupak ovisno o nalazu tog PAPA testa. LETZ ili konizacija dolazi u obzir ukoliko će promjene na PAPA testu napredovati, a predstavlja opsežniji zahvat od biopsije uz očuvanje dijela vrata maternice. Niste naveli koliko imate godina i da li ste rodili, što može utjecati na izbor zahvata.