Hematologija

zeljezo

Sandra

Kosa mi jako ispada duze vrijeme, pa je moja doktorica htjela kao uzrok iskljuciti anemiju. Rezultati su, iako blizu donje granice, normalni:
S-ZELJEZO 8.8 umol/L
S-UIBC 39.1 umol/L
S-TIBC 47.9 mmol/L

Da li je potrebno uzimati dodatno zeljezo ? Hemoglobin je 130 g/L, tako visok nije bio godinama. U jednom casopisu sam procitala da uzimanje oralnih kontraceptiva moze povecati razinu hemoglobina. Da li je to istina ?

Hvala.

Dr Ivo Radman

Za precizan odgovor na Vaše pitanje potrebno je odrediti feritin u serumu.