Nefrologija

hronična upala bubrega, zbog čega dolazi do oticanja pojedinih dijelova tijela

Halid

Zdravo, majka mi ima tu hroničnu upalu bubrega koju su pokazali nalazi. Ona već šest mjeseci ima problema sa tim. A to je primijetila nakon što su joj počeli oticati noge i imala je visok krvni tlak. I danas pije tablete: pronison, ranitidin i lasix za izmokravanje, međutim ona sve više dobija na težini, lice joj izgleda sve veće kao i stomak koji je veoma nadunut. Pa volio bih da znam da li će se moći oporaviti, i da li će moći izbjeći dijalizu. Inače ona ima 53 godine. Unaprijed hvala, ovakve stranice su izvanredne!

prof. dr. Petar Kes

Upit: kronična upala bubrega
Poštovani, na temelju oskudnih podataka mogu predpostaviti da se kod Vaše gospođe majke radi o kroničnog glomerulonefritisu-to sam zaključio na temelju terapije u kojoj su Pronison (imunosupresivni lijek), Ranitidin (koji se obično doda radi zaštite želučane sluznice) i Lasix (diuretik). Predpostavljam da je dijagnoza kroničnog glomerulonefritisa postavljena uz pomoć biopsije bubrega. Odgovor na liječenje ovisi o podvrsti glomerulonefritisa, kao i o stadiju bubrežne bolesti odnosno o preostaloj funkciji bubrega u trenutku kada se počelo s liječenjem. Neke podvrste glomerulonefritisa moguće je izliječiti uz pomoć pomenutog imunosupresiva, dok se kod drugih mogu postići samo djelomični uspjesi ili neuspjeh. Neke podvrste glomerulonefritisa liječe se kombinacijom imunosupresiva i citostatika. Zbog visoke doze Pronisona bolesnici mogu poprimiti izgled koji ste uočili kod svoje majke, a može doći i do porasta krvnog tlaka (koji je međutim vrlo česta popratna pojava temeljne bolesti-glomerulonefritisa). Prema pravilo o liječenju s Pronisonom dozu lijeka se postupno smanjuje do najmanje korisne doze - doza održavanja - a uporedo s time izgled bolesnika se postupno vraća na ishodišni. Iz gore napisanog možete zaključiti da Vam ne mogu jednoznačno odgovoriti o šansama Vaše majke da izbjegne uremiju (ili kako ste Vi napisali, dijalizu) - bolest i njezino liječenje su vrlo složeni.
S poštovanjem,
Prof.dr.Petar Kes