Neurologija

Mozdani udar

Aurora

Doktore!

Prije tri godine baka mi je dozivjela mozdani udar.
Tri dana nakon toga ona je preminula.
Veoma me zanima da li mozdani udar moze imati veze sa srcanim tlakom te da li je uzrok mozdanog udara ponekad i vrucina.

Unaprijed zahvalna!

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Najčešći rizični faktor za nastanak moždanog udara je povišen krvni tlak. Ostali češći faktori rizika za nastanak moždanog udara su životna dob, pušenje, šećerna bolest, razne srčane bolesti, povišene masnoće u krvi, stres, pretilost itd. Za sada se jos istrazuje povezanost promjena meteoroloških uvjeta (vrućina) i moždanog udara.