Neurologija

PROBLEMI SA SPAVANJEM

Zanna

Bez obzira na količinu fizičkog rada tijekom dana, san mi je vrlo lagan i dug. Također,često mi treba oko 12 sati sna da bih mogla pravilno funkcionirati. Ovakav san postoji bez obzira na količinu stresa ili načinu života. Često me probudi i najmanji šum, što je vrlo iritirajuće.
Ponekad me hvata umor i dekoncentracija na poslu. Ponekad odlazim na spavanje odmah nakon posla, tj. poslije rada od 9 sati dnevno, kako bih se mogla ustati, a ako se kojim slučajem desi da kasnije legnem, ujutro imam mučnine, lupanje srca i povraćanje (trudnoća ne dolazi u obzir). Navodno više spavanja dovodi do većeg umora, ali u mom slučaju osam sati spavanja ne znači ništa.
Zanima me što utječe na potrebu za većom količinom sna, koliko je to prirodno s obzirom na moje okolnosti. Prehrana mi je dobra, zdravlje također, fizički sam aktivna, nisam pod stresom, posao mi ne zahtjeva ekstreman fizički rad. Ipak, moram puno spavati, u protivnom sam razdražljiva pa čak i depresivna. Krvna slika mi je u redu, s obzirom da sam znala imati manjak željeza pa mi je to dodatno utjecalo na san.
Polako me počinje zabrinjavati jer sebe ne mogu prilagoditi svakodnevnom rasporedu.
Koliko je to prirodno i da li se radi o nekom poremećaju ili nečem drugom? Kome se mogu obratiti? Imam 24 godine.
Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Vida Demarin, dr. med

Poštovana,
obzirom da ste naveli kako vam je san dug i lagan te da vas budi i najmanji šum, očito je da kvalitetu sna nadoknađujete dužinom spavanja. Moguće je da se radi o individualnoj varijabilnosti koja je svojstvena svakom pojedincu ali pri tome ne treba zanemariti i učinak svakodnevnih obaveza koje vas i nesvjesno mogu opterećivati te utjecati na kvalitetu sna. Pokušajte s nekom od tehnika relaksacije koje uključuju vizualizaciju ili metode opuštanja uz laganu muziku i pokušajte zaspati uvijek u isto vrijeme. Prije spavanja nemojte konzumirati napitke poput kave i izbjegavajte veće količine hrane jer to utječe na ubrzanje tjelesnog metabolizma. Uz tehnike opuštanja koje uključuju i yogu, sigurna sam da ćete uspjeti prebroditi probleme sa spavanjem.