Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Cox

Štovani,
Imam 18,5 godina, visok sam 169 cm. Moj otac, kojeg ne viđam više jer me napustio prije desetak godina, visok je 176 cm, a majka 153 cm. Inače, majka mi je rekla, a i vidim po mnogim slikama da sam praktički isto građen kao i moj otac. Sada, ja znam da ne moram nužno doseći očevu visinu i da to ne biva uvijek tako, a imam i nisku majku. Ono što mene muči je, vjerojatno ćete ovo smatrati čudnim, to što imam dosta kratak trup, torzo, leđa naspram visine tijela. Nije baš proporcionalno. Npr. imam relativno dugačke noge, malo predugačke naspram visine tijela. Dužina mojih nogu bi vjerojatno odgovarala osobi nešto malo višoj od mene. Inače, noge su mi dosta razvijene, osim što su, ajmo reći, dugačke, prilično su i jake i mišićave, imam jače noge od mnogih odraslih muškaraca, a i dlakave su dosta, uostalom moj otac je bio dosta dlakav, pa tako i po nogama. Noge su mi takve već neko vrijeme, a i ruke su mi dosta dugačke naspram visine i trupa, samo što one nisu tako jake i dlakave, a moj otac je imao nešto jače i dlakavije ruke. Stopala su mi se u potpunosti razvila, nosim isti broj obuće već par godina. Kao i broj hlača. Majice još uvijek nosim prilično male jer mi je gornji dio tijela prilično nerazvijen naspram donjeg, nogu. Imam nekih 59, 60 kg i redovito dobivam još po koju kilu, koliko se sjećam otac mi je imao 80 kg kada me napustio, s tim da je imao mali trbuščić. Otkako sam upisao srednju školu, na mjerenjima sam bio visok, počevši od 1. pa do 4. razreda: 164 cm, 167 cm, 168 cm i 169 cm. Svake godine sam redovito i na težini dobivao. Od 53 pa do 59 kg. Bradu nemam, počele su rasti neke dlake prije dvije godine, i iako napredujem po tom pitanju, sve je to poprilično slabo i rijetko, brijem se jednom u 20 dana npr. čisto toliko da ne izgleda smiješno, budući da je dlaka paperjasta. Dlaka po prsima nemam, otac mi ih je imao i to dosta, po prsima i rukama, te je naravno imao bradu. Naslijedio sam očevu dlakavost po pitanju nogu, ali gornji dio tijela - ništa. Inače, imam sestru koja ima 16 godina i visoka je oko 151 cm, s tim da je ona praktički završila s razvojem. Našao sam neku očevu staru odjeću, njegove hlače su mi odgovorale po dužini, jedino su mi bile malo široke, konkretno nosio sam hlače koje je on nosio kao maturant i taman su mi. Zatim sam probao neke kožne jakne koje je nosio kao čovjek i one su mi velike. Sve indicira na to da je visinska prednost koju on ima u odnosu na mene, upravo prednost u dužini njegovih leđa, tj. torza općenito. Inače, ne bavim se baš sportom, ali nije ni moj otac. Većina mojih vršnjaka je stiglo ili prestiglo očeve po pitanju visine i potpuno su razvijeni. A imam jednog prijatelja koji je u sličnoj situaciji kao ja, doduše on je nešto viši od mene, ali isto ima kratka leđa naspram cjelokupne visine. A otac mu je viši od njega, čini se isto za visinu torza. Nedavno, tetka mi je rekla da su moj otac i njegov brat u pubertetu bili "žgoljavi" i da su svi mislili da su neuhranjeni. I stric i otac mi imaju solidne visine i dosta su dobre konstitucije. Dakle, donji dio tijela imam razvijen, ali i stric i otac me "pobjeđuju" na torzu. Tu pogotovo mislim na visinu, ali i razvijenost općenito. Molim za Vaš odgovor i savjet i ispričavam se zbog dužine mog pitanja. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Dali ste puno dobrih podataka, no za konačni odgovor fali koštana dob, a tu je moguće odrediti jedino rendgenološki. Svakako, od dobi 14 godina,kada ste visinom bili negdje oko 50. centila, do dašnje dobi od 18 g., kada ste oko 10.-15. centila, dogodila se stagnacija. Bilo bi dobro da žurno potražite nekog pedijatrijskog endokrinologa, i da se kratkom obradom razjasni koliki vam je još potencijal rasta. Ako ga ima, dolazi u obzir i hormonska terapija.

Sumer

Imam 14 godina imam problem sa bradavocama kao da su pocele bubriti, kad ih dotaknem osjeti se neshto ispod tvrdo.I od danas sam primjetio malee crvene kao pjege na penisu ... tj tackice i ima ih po negdje..neboli me nishta...ali sam veoma zabrinut roditeljima ne bi josh nishta govorio

Darko Richter, dr. med.

U pubertetu dojke malo nabreknu, to je istina, i muškima, a ženskima, naravno, porastu.
I tu nema ništa sporno.
O onim pjegicama nemam dobru predodžbu, pa vam ne mogu dati nikakav konkretni savjet.

blackymoj

Imam 32 godine i još od pubertata su mi bradavice povećane.
nikad nisam išao kod doktora sa tim problemom i ako mi je nekad dosta neugodo.Oženjen sam već 6 godina i još nemam djecu da li je to povezano?

Darko Richter, dr. med.

Ne, ali pitajte za taj problem odraslog endokrinologa.

marin27

Također imam jednak problem ali ja imam 22 godine. Moje bradavice su povećane i izbočenije. Zanima me da li se to može ukloniti?

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, ja vam na pitanje, treba li bradavice ukloniti, jednostavno ne mogu odgovoriti bez pregleda. No, takve operacije obično rade plastični i estetski kirurzi. Nema puno veze s pedijatrijom.

mazda6

Imam 14 god. Kada sam bio mlađi, oko 6-7 god. nisam mogao navući kožicu na penisu do kraja. I išao sam doktoru i to sam riješio, sad je sve normalno mogu nategnuti skroz do kraja, no kada dotaknem penis nije da me boli nego je neugodno, pa ga niti nediram. Većini mojim prijatelja nije tako. Da li je to od onda kada sam išao doktoru i hoće li mi to ostati do kraja života ??

Darko Richter, dr. med.

Mislite li na dodirivanje glansa, kožice (prepucija) ili penisa u cijeloj njegovoj dužini?
Što god da bilo, nije od onda kada su vam - ne znam što? Obrezali, prevuklo kožicu, ili što?

mazda6

Ispričavam se na ne baš najboljem objašnjelom pitanju, no da mislim da dodirivanje glansa...

Darko Richter, dr. med.

To biste ipak trebali pitati svojeg tatu.
Ne znam što bih vam inače rekao o vašem "problemu".

Saltttttttt

Postovani,
Imam 13 godina i mislim da sam vec krocio u pubertet.Tu dolazimo do problema kao sto rekoh imam 13 godina ali i suvise kila (74)...Želim na dijetu ali ljudi oko mene mi stalno govore da nije uredu da se izgladnjujem u ovoj dobi...Sada ni sam neznam u sta da vjerujem....Stvarno bih volio da skinem ove naslage.Molim vas ako imate odgovor pomozite mi.
Unaprijed najljepsa hvala !!

Darko Richter, dr. med.

Sigurno se radi o pretilosti, no u kojoj mjeri, teško mi je reći, kada nisi naveo visinu.
Preporučio bih ti da se obratiš dječjem endokrinologu (npr. Rebro), tamo ćeš dobiti upute kako se regulira tjelesna težina.
Ne bih ti preporučio da sam ideš u neke akcije izgladnjivanja, osim ovoga 8a to je i najteže): jedi redovito, a to znači ne stalno, već triput na dan: doručak, ručak i večera, a između toga, ništa. Nemoj piti nikakve napitke tipa sokova, gaziranih slatkih napitaka i sl. Kada ožedniriš, popij čašu hladne vode. A i kada ogladniš, između roeovitih obroka, popij čašu ili čašu i pol hladne vode. Danas mnogo ljudi misli da je gladno, a, u stvari, žedno je.
U međuvremenu se naruči dječjem endokrinologu.

krampus

Lijepi pozdrav,

piše vam jedna mama

Imam sina od 16g i 3 mjeseca,visok je 172 cm a tu visinu drži već skoro cijelu godinu.
Inače je uvijek bio dijete negdje na sredini nikad se visinom nije izdvajao a sama brzina rasta nikad ,osim možda u ranom djetinjstvu nije imala velike pomake.
Rođen je u terminu, duljine 51cm i težine 3350.
Tata mu je visok 183 (od nižih roditelja-otac oko 170 i mama oko 160) Ja sam visoka 173,moj tata 183 brat 188 mama 165.Ne znam da li vam ovi podaci išta govore.
Znam i vidim da je moj sin malo zabrinut radi svoje visine i pitam se da li je razložno javiti se dječjem pedijatru ??Mi smo u ST. Također,čujem i da se hormon rasta može dobiti (kupiti) i ako nema 100% med.indicija da ih se opravda preko HZZO a.
Zanima me još, ukoliko bi se terapija i dobila, koliko ona može utjecati na sami rast?

Puno hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Dječaci njegove dobi u današnjoj Americi visoki su od 161 (5. centil) do 185 cm (95. centil) s prosjekom 174 cm. Ako od te točke bude slijedio svoju krivulju rasta s 20. imat će 175 cm. Slično se dobije određenim kalkulatorom konačne visine na temelju vaše visine kao i visine njegovog oca.
Ne vidim da bi on imao indikaciju za liječenje hormonom rasta.
Hormon rasta daje se zbog smanjenog rasta djeci s nedostatkom vlastitog hormona rasta, djevojčicama s Turnerovim sindromom, djeci s renalnom insuficijencijom te onima koji su imali intrauterino zaostajanje u rastu.
Nisam čuo da se hormon rasta daje samo tako jer to netko želi, kao, otprilike, estetsku operaciju.
Za svoju sigurnost konzultirajte se s dječjim endokrinologom, jer, često samo pregled može otkriti određene elemente koji spadaju u eventualni sindrom, ili suspektno zatvaranje epifiznih pukotina i sl.

raZor

Zdaravo...ja imam 14 godina i visok sam svega 144cm....pitam se da li je to normalna visina za moje godine....osim toga stalno me moji vrsnjaci izazivaju i nazivaju pogrdnim imenima pa se pitam da li ima neki nacin da to malo lakse prebrodim jer mi to tesko pada....unaprijed hvala!!!

Darko Richter, dr. med.

Definitivno si jedno 5 cm ispod donje granice normale za dob i preporučio bih da se što prije javiš dječjem endokrinologu, jer je u određenim stanjima moguće dodavanjem hormona rasta dosegnuti neku normalnu visinu.

jeronimo

Poštovani,
Imam 14 godina viskom sam 173,5 cm i imam 57 kg. Moji roditelji mi govore da se moram malo udebljati (bar 5 kg). Pokušavam ali ne mogu se udebljat jer ne stane hrane u mene više nego što mi je potrebno. Moj otac ima 42 godine, visok je 175 cm i 85 kg težak. Moja mama ima također 42 godine, visoka je 162 cm i ima 63 kg. Ne znam da li su vam ove informacije bitne. Možete li mi preporučiti kako da dobijem na težini.
Hvala unapred

Darko Richter, dr. med.

Sada si u minimalnoj disporporciji visine (90. centil, tj. samo je 10% tvojih vršnjaka više od tebe), i težine(75. cnetil., tj. 25% tvojih vršnjaka teže je od tebe).
To je u fazi ubrzanog rasta u kojoj se nalaziš normalno i ja tu ne bih n9šta poduzimao. Malo bih se možda posvetio nekom sportu, radi jačanja i skladnijeg razvoja, no niti to nije obavezno,iako je dobro.