Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Darko Richter, dr. med.

Javite se kod pedijatrijskog endokrinologa.
On će, u principu, dječaka pregledati, i neće ordinirati nikakve pretrage ako vidi da je fizikalni nalaz u gr. normale.

oinotna

Pozdrav.Pošto u KC nema pedijatra endokrinologa,biste li nam mogli preporučiti nekoga u Zagebu

Darko Richter, dr. med.

Rebro, Vinogradska.

Deeniss

Imam 14 god visok sam 174 imam 63 kg .Otac mi je visok 169 a mama 163 ..Treniram rukomet i imam veoma razvijeno tijelo ...Zanima me dali cu narasti jos jer treniram rukomet a u rukometu je vazna visina ???

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno hoćeš, ako si zdrav, jer, rast traje tamo do 19.-20. godine.

Teretana84

Pozdrav , poštovanje.
Imam 13godina visok 184 težak 84kg , imam bradu i na cijelom tijelu dlake i dosta dubok glas.
Ponkead mi se javlja kao neka crna mrlja (Neznan kako to drugacije napisat) pred ocima koja se sve vise siri i nemogu vidit 10-15min i onda prodje samo od sebe , zbog preuranjenog puberteta?
Prijatelji me u ŠK zezaju i zbog brade koja je oštra užasno i raste do te mjere da sam nakon tjedan dana vukodlak , nisam strucnjak ali ovo sigurno nije normalno za moju dob zar ne !?..
Postoji li nekakvo trajno otklanjanje..?
Eto molio bih da odg. na ta 2. pitanja , hvala puno .

Darko Richter, dr. med.

Prvo je pitanje za okulistu, a odgovor na drugo glasi: pubertet. Ako te nešto brine, posjeti dječjeg endokrinologa.

humbert

imam sina od 12 godina. Prije 2 mjeseca su mu počele rasti dlake pod pazuhom... jeli to normalno u njegovoj dobi ili je jos prerano za to??

Darko Richter, dr. med.

Čega se bojite?

WLLW

Pozdrav,imam 13 godina i imam problema sa razvojom ...Visok sam 157 cm ,a imam 46 kg.Još mi ne rastu dlačice a čak ni po nogama...Neznam u čemu je problem !?

Darko Richter, dr. med.

U samom si prosjeku visine i težine. Kako izgledaju testisi, imaš li pubičnih dlaka, jesi li imao erekciju, itd.

xaldor

Dobar dan!
Imam 14 godina za nekoliko dana ću petnaest.Moj problem je što sam jako mali (160 cm i 47 kg).U pubertet još nisam ušao.Nemam dlačica oko penisa niti dlake ispod pazuha.Zanima me kako se zove taj stadij i zbog čega se događa to.

Darko Richter, dr. med.

To bi se moglo zvati predpubertetskom fazom, u kojoj se nalaze svi, od začeća do ulaska u pubertet. Međutim, možda ne bi bilo loše da pogledaš da li su ti malo narasli testisi, ili se povećao penis, ili se koža tog područja malo zatamnila, jer to su zapravo prvi znaci.
Inače, ako to nije slučaj, trebao bi otići do dječjeg endokrinologa zbog mogućnosti da se ova pretpubertetska faza zapravo pretvara u zakašnjeli pubertet.

MarkZg

Pozdav. Imam 14 godina i nemam nikakvih problema nego imam samo par pitanja. Imam normalnu visinu, uso samu pubertet s cak 12 godina i vec imam spermije i dlake oko penisa. Svaki puta nakon masturbacije prvi puta imam mnogo sperme, a kada isti dan masturbiram ali par sati kasnije imam puno manje sperme skoro da je i nemam mozete li mi pomoci ?
Pitam ovo jer namjeravam uskoro prvi puta se poseksati pa bi me jako zanimalo. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ako nemaš problema, po tvojem mišljenju, to je tvoj problem. Ali tada ne pitaš doktora.

MarkZg

Pa bio sam ja već kod doktorice i rekla mi je da mi je sve u redu s penisom i testisima i erekcijom. Dao sam uzorak sperme i doktorica se cudila kolko je je malo sperme. Dosao sam 3 dana kasnije i ponovno dao uzorak sperme i tad sam napunio skoro cjelu čašicu spermom. Doktorica mi je rekla da je sa spermom sve ok, ali se cudi kako je svaki put drukcija kolicina sperme.

Darko Richter, dr. med.

Slobodno se čudite zajedno.
Prosječni volumen ejakulata je oko 3 ml. Ne znam kako si napunio čašu, osim ako nije napršnjak. Ako je to ipak istina, javi se nekom dječjem enodokrinologu.

jococ

Pozdrav

Za mesec dana punim 18 godina, visok sam 177 cm , treniram kosarku pola godine i zanima me da li cu jos rasti. Otac mi je visok 173-174 cm, majka 169 cm. Zanima me da li mogu preci 180 cm, posto mi je brat visok 185?

Darko Richter, dr. med.

Rast ćeš još koju godinu, otprilike rast staje s oko 20 g. Međutim, u ove zadnje 2 g. rast, iako traju, zapravo se usporava, tako da ćeš teško dohvatiti 180, možda 179.

dax15

Pozdrav, imam 15 godina i tek sada ulazim u pravi pubertet...napipao sam pored bradavice kao malu kvrzicu, pa me zanima sta bi to moglo biti, na lijevoj nemam kvrzicu....citao sam da se mozda samo neka zlijezda upalila i da hormoni luduju, ali sam procitao da je moguce i rak dojke!!! pa me malo strah...

hvala unaprijed