Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Darko Richter, dr. med.

Sada si u minimalnoj disporporciji visine (90. centil, tj. samo je 10% tvojih vršnjaka više od tebe), i težine (75. centil., tj. 25% tvojih vršnjaka teže je od tebe).
To je u fazi ubrzanog rasta u kojoj se nalaziš normalno i ja tu ne bih ništa poduzimao. Malo bih se možda posvetio nekom sportu, radi jačanja i skladnijeg razvoja, no niti to nije obavezno,iako je dobro.

zdravint

Moj unuk sa 13 godina je imao 149 cm i 40kg. Ovih dana sa 13,5 godina ima 153 cm. Uočio sam da je od 12 do 13 godine porastao samo 3cm.Roditelji su visoki 179cm 165 cm. Kakva je prognoza njegove visine i je li bi trebalo poduzimati neke mjere ( savjetovanje sa endokrinologom ili pedijatrom). Dječak je inače zdrav, bistar i aktivan. U školu je pošao malo ranije (sada je u 8. razredu). Hvala.

Darko Richter, dr. med.

On je i sada i prije pola godina malo ispod 25. centila po visini. To znači, da je nešto manje od 25% djece njegove dobi i niže od njega, dok je 75% više. O predikciji konačne visine ne znam puno, jer ima bezbroj formula. Ako vas nešto brine, odite dječjem endokrinologu.

aca9966

Skoro sam napunio 14,visok sam 178cm i treniram kosarku.Mama je visoka 168cm,a tata 172cm.Da li bi znali da mi ksazete koliko cu jos da porastem do prestanka rada hipofize?I da li bi mogli da mi napisete nekoliko formula za rast coveka?

Darko Richter, dr. med.

Odi na Google, utpikaj "growth prediction", "growth chart", "final height calculator" ili slično, pa računaj do mile volje.
Ali, ako meni ne kažeš,osim sadašnje visine, koliko si bio visok npr. s 10 g., pa s 12 g., neću ti moći ništa predskazati.

aca9966

Da li skokovi utiču na povećanje visine?

Darko Richter, dr. med.

Koji skokovi, čega?

aca9966

Obični skokovi u vis,kao na primer u košarci.

Darko Richter, dr. med.

Kako bi takvi skokovi mogli utjecati na visinu? Mislite da se izdužujete, ili da se skraćujete zbog tih skokova, nije mi jasno?

aca9966

Sa tim skokovima pokušavam da se iydužim,imam li šanse?

Darko Richter, dr. med.

Na taj način nikako.

aca9966

Izvinite što dosadjujem.Jel znate na koj način bi uspeo?

Darko Richter, dr. med.

Misliš da se još izdužuješ?
Pa tebi je tek 14 godina, i imaš već 178 cm. Što bi ti htio, da budeš 222 cm?
Ja se ne bih time puno igrao, Narast ćeš sigurno još, imaš fore do 20. godine života.
Ako to to tako strašno muči, Odi do nekog dječjeg endokrinologa.

TaioCruz

pozz svima
Ja bih imao pitanje...
Ja imam 13 godina i visok sam 172cm i imam vise od 75kg i neznam da li je to za mene normalno ili bih trebao smršaviti? Kolika je normalna kilaža za moju visinu?

Darko Richter, dr. med.

Najbolje je da si izračunaš indeks tjelesne mase (body mass index, BMI).
Kvadriraj visinu izraženu u m (dakle 1,72×1,72) i tjelesnu težinu podijeli s tim kvadratom.
U tvojem slučaju dobijemo 25,4 kg/m2.

Eve orijentira što to znači:
Izgladnio <14.9
Mršav 15 - 18.4
Normalan 18.5 - 22.9
Tučan 23 - 27.5
Pretio 27.6 - 40
Bolesni pretio > 40

Dakle, ti si "tučan", kako bi rekli Zagorci. Malo podeblji, još ne posve pretio, ali skoro.

MajmunR

Bok!
Imam 13.5 god. Od prije nekoliko dana svaki put kad popipam bradavice kao da me nezz, nekako lagano boli ili pecka... i sad me nekako vise boli lijeva bradavica... da li je to nesto opasno??

Darko Richter, dr. med.

Ne znam, i ne znam sto je "nezz".

martinapet5

Postovani
Moj sin ima 12 i god. i nekolko dana mi se tuzi da ga pomalo boli desna dojka.Na dodir se osjeti mala kvrga.Da li je to simptom puberteta ili bi moglo biti nesto opasnije? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne znam.

oinotna

Postovanje!Moj sin ima 13 godina i probleme s ginekomastijom.Molim vas da me uputite kome da se obratim i da li bi trebalo obaviti kakve pretrage prije savjetovanja sa stručnjakom.HVALA