Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Dust

Poštovanje.Ovako,visok sam 182 cm(najviši sam u razredu), 61 kg i početkom oktobra/listopada punim 14 god.Otac visok 191 mama 168. Dvije sestre 20+ god su visoke 178 i 176 cm.Koliku bih visinu mogao dostići?Da napomenem da nosim broj cipela 44(isto najveće u razredu).Dlaka na nogama imam dosta,na rukama slabo,oko spolovila isto dosta,ispod pazuha osrednje.Spermu imam već 2 god.Mokre snove od nedavno.Mislim da su mi potamnili testisi i spolovilo.Testisi su mi definitivno veći u odnosu na prethodnu godinu.Na stomaku imam nešto malo dlaka,brkove onako primjetno. Grudi mi se nisu povećale i ne osjećam "bujanje" grudi.Dužina spolovila u opuštenom stanju 9,5 cm,obim 11 cm,promjer 4,4 cm.U erekciji 15,8 cm,obim 14 cm,promjer 5,3 cm. Imam erekcije tokom dana zbog čega mi zna biti neprijatno.U vezi spolovila,u školi smo imali pregled spolnih organa i doktor mi je rekao da sam u rastu iznad prosjeka,a meni nekako ne izgleda veličina realna.Par puta sam provjeravao i ista veličina ali meni izgleda kao duplo manji.Da li sam ja sebi umislio ili?Do kada bih se trebao razvijati s obzirom da sam ranije ušao u pubertet(spolovilo,visina)?Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što opisuješ je u granicama normale - uobičajenih varijacija pubertetskog razvoja. Možeš očekivati u naredne 2-3 godine značajniji rast a što se tiče spolovila rast će biti manje značajan. Točne vrijednosti nije moguće izračunati.

Ivan998

Zdravo, e ovako, imam 21 godinu i imam nedoumice u vezi polnog organa naime u opuštenom stanju je dužine 6,8cm i obima samo 7,8-8,4cm a u erektivnom stanju dužine 12,8cm i obim samo 10,2cm zanima me da li je obim normalan pošto je prosek čak 12,2cm što je čak 2 cm ispod proseka, da li će još rasti, odgovorite molim vas!, I koje su normalne dimenzije obima i dužine od-do i do kad raste?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Kada je spolovilo u erekciji kraće od 7 cm tada je riječ o mikropenisu i nalazi se u oko 0,6 muškaraca, sve iznad toga je normalno. Za obujam ne znam, no po svemu je Tvoje spolovilo u "normalnim" granicama. Daljnji rast može biti tek minimalan.

Samir2019

Pozdrav postovani doktore!
Imam jedan problem,ok ,dakle ovako,imam 16,5 godina,vrlo ubrzo 17 sad za 3mjeseca sto se tice puberteta ,sa rastom sam zadovoljan,visok sam al nisam nikada gledao koliko ,preko 170 sigurno,mrsav sam imam samo 56-57kg koliko vec,citav zivot sam tako,smatrali me visokim a mrsavim,misicna masa je vidljiva,testisi i polni organ su uredu po meni,odavno sam dobio dole dlake i poprilicno ih imam,na nogama ih imam i ako na rukama ne,sto se tice pazuha,pocelo je orije 2 mjeseca,primjetio sam,sto se tice bradavica nisam zadovoljan,mislim ne znam sta da ocekujem,nisu se mnogo znatno promjenile,nabubrile jesu al ne dovoljno,ne znam imal smisla vjezbati za teratanu za povecanje grudi ,uglavnom stvarno nemam zamjerki,moj jedini i glavni problem koji me muci sve ove godine,o kojem se malo prica, zadaje mi neke psihicke probleme,uzasne,je ,zasto moj glas nije mutirao,i prije sam pratio ovaj forum i kad sma imao 15 i 14 uvijek kad bi procitao vas odgovor na to pitanje od nekoga bilo bi tipa:bit ce ovo ljeto,onda ja sebi kazem bit ce ovo ljeto ,nadam se,al nista,al slusajte sad ovo,u zadnje vrijeme kad se proderem osjetim drukciji glas,kao da je tu al ne zeli da se spusti,ne znam kako reci,naime,shvatio sam da mogu kontrolisati glas,u dvije faze,ova faza svih ovih godina i faza kada namjestim grlo da pricam drukcije,tada se glas znatno promjeni ,ali samo ako se ja naprezem,imam osjecaj kao da sam u nekoj borbi protiv starog glasa,novi je tu sigurno al nikako ne dolazi,primjetio sam ga ove godine i sve sam mislio,hajd dobro,tu je pustit cu da se swm pojavi ali nee,ovaj glas dosadasnji me je poceo do te granice nervirati da sam odlucio da cu od nove godine pokusati pricati onako ,i zaboravit na ovaj,mozda je i to poenta u mom slucaju,da ga ja privucem ,,,ja znam da se na to ne moze uticati kao i vi sto kazete ,ali me zanima vase misljenje,da li ima slucajeva u kojem mutacija dolazi malo kasnije,tako sam hio postavio to isto pitanje jednom pedijatru i dobio sam odgovor,drzak poprilicno:ne znam ,neces nikar pricat normalno: ,smatram vas profesionalcom,molim za profesionalni odgovor,jako lijepo pjevam godinama s ovim dosadasnjim glasom,međutim kada pokusam s novim,to zvuci uzasno pa sam i po tom pitanju zabrinut,,jako sam se raspisao jer mi je dosta ,i samo me zanima konacno misljenje vase ,ako bude trebalo mjerit cu i visinu,,drugo pitanje je ta kilaza,jel to bas tolko zabrinjavajuce? Hvala vam na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisane promjene glasa govore da je započelo mutiranje, znači hormoni polagano utječu na grkljan i glasnice. S time je u skladu zapažena promjena bradavica. Nisi napisao kako je dlakama na licu (brada brkovi), ako je dlakavost slabije izražena za očekivati je da period puberteta (hormonskih promjena) nije završen. Nadalje treba pratiti rast, kada on prestane tada su daljnje promjene minimalne. Težina nije zabrinjavajuća, vremenom će se povećavati zahvaljujući mišićnoj masi i masnom tkivu (ovisi koliko budeš tjelesno aktivan). Vježbanjem možeš povećati prsne mišiće, tkivo dojke i bradavice ne. I na kraju pjevanje; mutiranje će definitivno imati veliki utjecaj na glas, najgore je upravo sada kada se nekontrolirano mijenja iz dječačkog u muževni glas. Kada se promjena stabilizira trebat ćeš se prilagoditi svojom izvedbom i repertoarom onim pjesmama koje će ti najbolje odgovarati.

cellos15

Dobar večer poštovani.
Imam 14 godina za mjesec dana 15.
Prvi znakovi puberteta počeo sam primjećivati u prvom mjesecu 2018.g. (To jest sa mojih 12 godina i 4 mjeseci). To su bile guste dlačice iznad penisa duge oko 1, 1 i pol centimetar. Po testisima bilo je 3-4 blijede. Penis mi je onda u erekciji bio oko 9 cm i bio je dosta tanji nego danas i otpušten jedva vidljiv. Moram napomenuti da se nisam volio baš kupati i kupao sam je jedanput tjedno oduvijek. Oko četiri mjeseca poslije pojavili su se i prvi prištevi (bilo ih je i prije npr. jedan svakih mjesec dana, no onda su već bili po 3-4 svakodnevno.( U međuvremenu sam imao problema sa grudima tj. boljele su me oko 2 mjeseca.) Mjesec dana poslije pojave prišteva potamnile su mi se nekoje dlake na nogama ispod koljena, no one su bile jako sitne i rijetke. Iznad koljena ih uopće i po rukama nije bilo. Svoju prvu ejakulaciju sam doživio u trećem mjesecu 2019.g. (tada sam imao 13 i pola godina). To mi je ujedno i bilo prvo masturbiranje. Znam da je bilo malo manje od pola čajne žličice sjemena i bio je u dijelovima bijel, a u dijelovima proziran (kao predejakulat) no više proziran ejakulat. U to vrijeme dlačice ispod koljena na nogama su mi postajale gušće, mrvicu duže i sve su bile tamnije. Iznad penisa su bile duže i kovrčave, a na testisima ih je bilo oko 10-ak. Prištevi su isto napredovali i bilo ih je oko 6 svakodnevno (par gnojnih). Nakon toga sam skoro svaki dan masturbirao po 1 puta i ejakulat je bio svaki put manji nego kod prve ejakulacije te uopće nije bio bijel, već cijeli proziran kao predejakulat (ponekad je bilo tragova bijelog, nazovimo to sjemena koje se pojavilo i kod prve ejakulacije). Bilo ga je oko 3 kapljice. (znao sam ponekad pričekati 3-4 dana no svaki put je bio isto kao i kao sam učestalo masturbirao, bilo ga je malo i bio je proziran). U međuvremenu pojavio se mali prištić na penisu koji sam istisnuo i kasnije je nestao. To moje masturbiranje malo se je primirilo u šestom mjesecu 2019.g. Jos uvijek se nisam volio previše kupati i izbjegavao sam to te sam se kupao oko 1 put tjedno, ponekad 2. puta u tjednu barem jedanput mjesečno. Zaboravio sam napomenuti da sam počeo primjenjivati prije svakog masturbiranja dobro pranje ruku (možda sam čak i koji puta zaboravio) Onda sam masturbirao svaka oko tri dana jedanput. Veličina penisa je bila oko 10 i 5, 11 cm debljina malo veća nego sa 12 godina. Dlake iznad penisa su se povećale još više kao i na testisima. Čak je bilo 5-6 i po donjoj strani samoga penisa. Sperme je još bilo samo, oko 3 kapljice, ali je bilo tragova bijelog „sjemena“. Onaj prištić na penisu se opet pojavio, no nije bio malen i dva puta se ekstremno gnojio, kao da spojim 4 velikih prištića sa lica. Od onda više nemam sa njim problema no pojavi se nekad sa jako malo „suhoga“ gnoja veličine jedne mrvice prašine. Oko ove nove godine (2020), sa 14 godina i par mjeseci primijetio sam par crnih dlaka po nozi na bedrenoj kosti, no na nekim mjestima bile su malo gušće i duže kao sto su iza na dijelu iznad koljena i u intimnom djelu to jest pokraj dlaka koje su iznad penisa. Tri mjeseca kasnije (ožujak 2020) počeo sam primjećivati da mi je izrasla brada (ako to mogu nazvati bradom

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ništa od navedenog ne odstupa od varijacije normalnog spolnog sazrijevanja. Pitanje?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve navedeno je u granicama normalnih varijacija solnog sazrijevanja. Koje je pitanje?

Peki12

Pozdrav doktore, imam 20 godina, i ono što mene brine i zanima je velicina moga penisa. Penis je svega 13cm u erekciji i uredno postizem erekcije, testisi su također manji nego kod drugih. E ja sad razumijem da cete reci da je to sve normalno i da su dimenzije u prosijeku, ali s obzirom da sam vidio da je spolovilo, ne kod vecine ,nego kod 99% mojih vrsnjaka ,pa i mladih cak ,vece nego kod mene. Kazu da sin prema genetici velicinu spolovila nasljeduje od oca, a kod mene to nije slucaj, malo je glupo sto to tako pisem, ali kod mog oca je to poprilicno vece nego kod mene, ako me razumijete. E sad sto se tice razvoja, iznad penisa sam imao dlake vec nakon 12-13 godina, a dlake na nogama sam dobio dosta kasnije tek pocetkom srednje skole i tijekom srednje skole,to je sve pocelo ranije kod mene ali kao da je u jednom trenutku stalo i odugovlaci se.Visok sam oko 186cm i imam oko 85kg, od srednje skole sam porastao za 2-3cm. Sto se tice ostalih karakteristika imam isto dosta male sake, sto se isto razlikuje od mog oca, brada mi jos uvijek slabo jako raste, ali prvi znakovi rasta brade su se pojavili prije 1-2 godine, ista stvar je i sa prsima, isto prve znakove dlakavosti prije 1 godinu. Jos vazno za napomenit je da sam od 13 godine imao jako nabujale grudi, skoro kao cura, i to se malo povuklo kroz 2-3 godine i cak sada sa 20 godina i dalje imam velike bradavice i grudi,jos se uvijek nije u potpunosti smanjilo, zanima me da li je moguce da je to utjecalo na rast moga penisa, s obzirom da sam cuo da to moze biti povezano s manjkom testosterona (kada kazem jako izrazene bradavice i grudi ne pretjerujem,uistinu nije ni blizu bilo kao kod drugih). Molim vas ako mi mozete reci da li ce mi penis jos rasti s obzirom na ovo sve sto sam naveo, i da li postoji neki problem. Ako mozete malo opsirniji odgovor, s obzirom da je malo nezgodna tema, pa nemam koga pitat u vezi toga. Zahvaljujem vam se unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Veličina penisa u erekciji je u prosjeku, prema tome nema odstupanja od normale. Obzirom na dob i visinu nije za očekivati značajniji porast. Zbog grudi možda se može konzultirati endokrinolog koji će pregledom ustanoviti da li postoji potreba za pretragama (određivanje hormona) - meni se čini da prema svemu što pišeš nema potrebe. I nema ti što biti nezgodno, to je tvoje tijelo a liječnici su tu da pomognu, o čemu god da je riječ.

Mate.Saskor

Bok dobar dan. Ja imam 14 godina i svi moji prijatelji su visoki 180 i nešto. A ja sam 159 ili 160. Meni to užasno smeta i to. Jel moguće uzest hormon rasta? Ako da koliko cu cm narasti.
Zelim biti visine ko moji vršnjaci ne ko malo dijete hvala vam unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Hormon rasta se daje onda kada ga nema dovoljno u organizmu, inače ne. Javi se na pregled svojem liječniku koji će procijeniti ima li znakova nedostatka hormona rasta i treba li konzultirati endokrinologa.

Glavaaaa

Postovani, ne kogu da prevucem kozu preko glavica zakacena je bekim kvalicom a kad je spusten onda mogu tacno do kraja glavica imam 13 godina i kurac je 11cm obim 10

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Javi se svojem doktoru obiteljske medicine, on će te uputiti kirurgu koji jednostavnim postupkom oslobađa priraslicu koja ti smeta.

Ebr

Dobar dan
Imam problem u razvoju u pubertetu imam 15 godina jos malo pa 16 i visok sam 161 cm i tezak 73 kg sto je previse ali hocu reci da imam dlacice oko penisa i pod pazuha nesto sitno no penis mi se ne povecava i ne rastem spermij skoro da ni ne izlazi
Molim pomoc i usput hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obrati se svom doktoru, ponesi ako imaš zapisane vrijednosti visine i težine unatrag što duže vrijeme. Temeljem pregleda i uvida u ove podatke će odlučiti da li je potrebno konzultirati endokrinologa.

kcorak

Dobro vecer, imam pitanje. Imam 14 godina, sad u 2 mjesecu punim 15 i imam dosta nisku tjelesnu masu od 51kg, ali dosta rastem. Moji vršnjaci su svi "ojači" imaju vise kilograma oko 60-70 dok ja imam 51kg i vec par mjeseci vise od pola godine se ne micem s te tjelesne težine, ali dosta rastem i skoro sam veći od oca koji je dosta visok. Dosta jedem i sve ali se tjelesna težina neće da "lijepi" na mene, je li to normalno dok dosta rastem, i ako nije kako da dobijem na tjelesnoj masi. Imam jos jedno pitanje vezano za erekciju koju jos nisam imao, nedavno sam imao operaciju testisa zbog torzije i da li je normalno da jos ni jedanput s skoro 15 godina nisam imao erekciju? Hvala unaprijed, i lijep pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U periodu ubrzanog rasta teže se povećava tjelesna masa, i ne treba forsirati da se poveća masno tkivo. Vježbanjem i vremenom će doći do povećanja mase i ne treb ništa poduzimati pod uvjetom da nemaš nikakvih drugih smetnji (probavne smetnje, glavobolje i sl.). Što se tiče erekcije možeš pričekati još dvije godine pa ako se ne pojavi treba konzultirati svog liječnika. Torzija testisa nema veze s ovime.

Matek

Poštovanje. Imam 14 godina, visok sam 176cm i imam 64kg. Javljam se u vezi dva problema. Prvi je da kozicu penisa ne mogu prevuci preko glansa ni u opustenom stanju ni u erekciji. Drugi problem je što mi je penis u erekciji malo jače zakrivljen u lijevu stranu. Jel se trebam javiti kod liječnika za neke kreme ili tako nešto? Hvala unaprijed na odgovoru.