Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Betezen

Pozdrav, imam 15 godina i 6mjeseci, visok sam 182cm, imam 75kg, usao sam u pubertet malo ranije nego prosjecno, potpuno normalno se razvijam, imam dlake po cijelom tijelu, nabubrili su mi testisi, pigmentirani su, imam normalne erekcije i ejakulacije, no vec skoro 3 godine mi penis uopce ne raste, imao sam problema sa prevlacenjem kozice no to sam riješio vježbom ali me zabrinjava to da od 13. Godine penis mi je velicine 14cm, znam da je to prosjek, ali cisto radi cinjenice da sam tada imao 13 godina, i da do sada nije doslo do nikakve promjene me zabrinjava. Debljinu nisam bas mjerio ali mi se cini da se zadebljao malo, ne mogu odrediti za koliko. Usput, imam varikokelu 3.5-4.4mm i zanima me da li ce to iati veliki utjecaj na moju plodnost ukoliko to ne operiram. Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Veći rast spolovila nije za očekivati. Varikokela može imati utjecaja na plodnost stoga je treba liječiti.

pero.jam

Lijepi pozdrav bio bih vam zahvalan da odgovorite na moje pitanje. Imam 17 god no mislim da nesto nije u redu sa mojim penisom u opustenom stanju on je velicine oko 4, 5 cm smatram da je to vrlo malo kada se nadigne ima oko desetak cm i kada je netko u blizini mene ne mogu obaviti malu nuždu, samo kada nema nikoga u blizini. Dlacice i sve ostalo je normalno.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nemogućnost vršenja male nužde kada je netko u blizini je uobičajena i prolazna pojava i nema veze sa spolovilom nego sa glavom (emocijama). Što se tiče veličine spolovila posavjetuj se sa svojim liječnikom koji će vidjeti postoji li potreba daljnjih pretraga (hormoni s sl.).

emcoemin

Ovako, imam 14.5 godina, na ljeto punim 15, u pubertet sam usao oko trinaeste godine, trenutna visina mi je 172cm, imam 93kg, i stomak mi je veliki, dlake odavno ispod pazuha, i dole takodjer, roditelji su mi prosjecne visine, majka je 170cm, a otac 175cm, zanima me da li cu ja jos rasti, i vecina penisa u opustenom stanju je 4cm, dok u erekciji je 11cm, s' obzirom na kilograme i to sve, po mojoj logici bi trebao biti veci da sam mrsaviji, da li je to istina, kakvi su vasi utisci na to sve, posto me to jako brine, ipak vecina penisa je bitna, lijep pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ništa od navedenog ne upućuje na poremećaj ili bolest. Debljina je ipak vrlo nezgodna - vuče za sobom brojne probleme - od tjelesnih do estetskih. Poradi na tome.

Milan1

Pozzdrav
Imam 19 godina visok1,75 i 56kg i polni organ u opuštenom stanju je 7cm i u obimu 8,8cm a u erekciji 13cm i u obimu 10cm
Da li će rasti još u obimu i da li nisu previše male mere, pre svega mislim na obim?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije za očekivati neka značajnija povećanja, dimenzije su sasvim uredu i u granicama prosjeka.

NikolaNi

Zdravo, imam 20 godina i imam pitanja u vezi mog polnog organa , naime je tanak i stvara mi problem za izbor prezervativa i otežava mi psihički ulazak u neku vezu sa devojkom, kada je opusten obim iznosi 8,2cm i dužine 6,8cm a kada je u erektivnom stanju onda je obim 10,2cm a duzina 12,8cm zanima me da lice još rasti obim, do kad raste, šta utiče na obim i koje su normalne dimenzije, obim me zanima jer izgleda previše tanko pošto je 10cm obima porazavajuce.... Nadam se odgovoru, hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije za očekivati značajnije povećanje obima i duljine spolovila. Nemoj se uspoređivati s drugima niti sa prosjecima - prosjek ne znači ništa. Važno je da je sve u granicama normale i da se shvati kako za istinsku ljubav i predanost djevojci to što tebe muči nema značaja. Jedino ako misliš na javne egzibicije tada su ti šanse za uspjeh manje.

NikolaNi

Da li će obim još rasti ili će ostati na 10,2cm? Kada je u gaćama izgleda malo i tanko(kao da ga nemam) i sramota me je skidati se u svalcionici pred drugovima(kad vidim kako debele i dugacke imaju)

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisane promjene su znak pubertetskih hormonskih promjena. Obzirom na navedeno potrebno je pratiti djetetov rast na krivuljama rasta - tek ako se javi usporavanje bit će potrebno konzultirati endokrinologa. Napominjem da nije važno na kojoj se krivulji (crti) nalazi, bitno je da svojim rastom u narednim mjerenjima prati.

NikolaNi

Izvinite doktore kome je upućen prethodni odgovor

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Isprika, očigledno su se pobrkali postovi - ovo je odgovor iz neke druge teme.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije za očekivati da će se dogoditi značajnije promjene.

Ivan998

Ćao, imam 20 godina i interesuje me da li je moj obim penisa normalan, u opuštenom stanju je 7,8-8,4cm a u erekciji 10-10,4cm? Da li će još rasti pošto ja mislim da je 10cm obima premalo?

Mladja

Poštovani ja imam 13 za nekoliko meseci punim 14 godina.Imam problem u kožici penisa tj. nemogu da je zavrnem do kraja glavića.Da li možete da mi pomognete jer mi to smeta.Odgovorite molim vas.Unapred hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ivane, nije za očekivati značajniji porast spolovila nakon 20. godine.
Mladja - javi se doktoru, treba vidjeti da li je kožica samo uska (tijesna)) ili se zalijepila za glavić. Sve se to može jednostavno riještiti.

lebron23

postovanje, imam 14 godina i penis mi je u opustenome stanju otrilike 7 cm ,a u erekciji 11 cm. Zanima me hoce li vise rasti jer sam stvarno anksciozan gledajuci ove komentare da djeca od 13 imaju penis od 13,6 cm . Ostali znakovi puberteta poput mutacije glasa, dlaka na nogama, rukama, povecanja bradavica, dlaka oko penisa i na testisima i ispod pazuha i promjene pigmentacije na penisu su svi vidljivi. Visok sam 180 i tezak 65 kilograma, no to me ne brine

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ima nade, no nemoj očekivati veliki porast.