Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

streptococcus pneumoniae

Darko Richter, dr. med.

Mogu samo reći da je šteta da dijete već nije cijepljeno.

hello kitty

Poštovani doktore!
Molim Vas za savjet, moj 4,5 godišnji sin je sklon čestim upalama grla, uha i bronhitisima i popijemo dosta antibiotika, zanima me možete li mi preporuciti s koliko doza cjepiva Pneumo 23 da ga cijepimo? Puno hvala!

Darko Richter, dr. med.

Preporučujem vam 1 dozu Prevenar13 i nakon 2 mjeseca 1 dozu Pneumo23.

hello kitty

Puno Vam hvala na odgovoru, doze su narucene i cim stignu cijepit cemo ga...hvala jos jednom!

goga1967

Poštovani!
Moj sin, 4.5 godina, cjepljen je Prevenarom prošle godine.
Ove jeseni je krenuo u vrtić po prvi put. Ima upalu grla i uha a u brisu nosa i grla Streptococcus pyogenes. Dobio klavocin.
Temperatura bila samo dan-dva, do 38 stupnjeva. Zbog dobrog općeg stanja djeteta pedijatrica nije ni sumnjala u Strept. već je liječila upalu uha. Mi na svoju ruku napravili briseve. Sad smo u fazi čekanja kontrolnih briseva nakon liječenja klavocinom.

Moja pitanja su slijedeća:
1. da li su simptomi kod mog djeteta bili blaži zato što je cijepljen Prevenarom ili je zabluda da Streptococcus izaziva jake simptome (visoku temp., opće loše stanje djeteta)
2. da li su kod prisutnosti Strep. leukociti obavezno povišeni, ili mogu biti i u normali
3. kako uopće posumnjati na Strept. a ne na "običnu" upalu grla ili uha
4. je li moguće da dijete ima Strept. u nosu ali ne i u grlu i obrnuto
5. zašto su djeci iz grupe nakon što smo javili da naše dijete ima Strept. u nosu i grlu, radili samo bris grla

Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih roditeljima preporučio da budu roditelji, a medicinu da prepuste liječnicima.
Evo dokle dovodi pokušaji uplitanja u struku ljudi koji s time nemaju nikakve veze, i neće je niti imati:
1. Streptococcus pyogenes nema veze s pneumokokom i još manje s Prevenarom.
2. Kojeg streptokoka? Usna šupljina puna je raznih streptokoka.
3. Tako da se svrši studij medicine 6 g. + odgovarajuća specijalizacija (obiteljska medicina, pedijatrija, ORL ili infektolotija) 4 godine. Samo 10 godina, ako još tu ne pribrojimo o 1 godinu staža - ukupno 11 g.
4. Sve je moguće, i obrnuto.
5. Zato jer su učili medicinu najmanje 11 godina.

goga1967

Dr Richter!
Ovakav odgovor od vas me nije iznenadio, zapravo sam ga i očekivala (što ne znači da ga odobravam, ali opet poznavajući vas - putem ovih stranica - vas to baš i nije briga).
Vaša kolegica po struci sa svim tim silnim godinama studiranja medicine smatra da su simptomi streptokoka bili ublaženi zbog prevenara; to cijepivo ne djeluje na streptokok ali ublažava njegove simptome. Toliko o tome da iznosim svoje laičko mišljenje temeljeno na neznanju.
Što se pak tiče briseva - zašto su drugoj djeci u grupi uzimali samo bris grla a ne i nosa iako je mom djetetu streptokok bio na oba mjesta - mogu iz iskustva iz svoje okoline reći da to nije odluka donosena na temelju 11 godina učenja, već iz nekih drugih razloga..... Nesavjesno liječenje je nešto što kod nas postoji, isto kao i u cijelom svijetu; primjere možete gotovo svakodnevno čuti, pročitati, a neki i na žalost doživjeti. Sve dok svatko svojim imenom i prezimenom ne bude odgovarao za svoj posao, i dok god se licence neće oduzimati, tako će biti. Nije u redu da baš uvijek branite svoju struku. I ja sam neke struke, ali ne branim sve kolege; dapače sam svjesna propusta i nesavjesnosti. Ne zaboravite da nitko nije bezgrešan - takvi ne postoje među nama, oni pripadaju nekoj drugoj dimenziji.....
Last, but not the least, uporno zaboravljate da je ovaj forum namijenjen medicinskim laicima, da vas pitaju sve što ih zanima a nemaju mogućnosti se o tome razgovarati sa svojim liječnicima. Nemojte se bojati edukacije širokih masa. Znam da vam je teže raditi kad vam dolaze pacijenti koji ipak nekog, makar malog, pojma imaju, pa se vi morate s njima razgovarati, raspravljati i sl. Sigurno žalite za onim vremenima kad su ljudi bili totalno neuki i dolazili kod liječnika sa strahopoštovanjem. Na (vašu) žalost, ta vremena su prošla i vi liječnici bi se morali prilagoditi novima. I mi u drugim strukama smo se na štošta prilagodili, pa možete valjda i vi.
Ukoliko se ne možete prema roditeljima odnositi s poštovanjem, onakvim istim kakvim su se i oni prvobitno obratili vama, i ako ne možete odgovoriti na njihova pitanja, razmislite o gašenju ovog foruma. Čemu on uopće postoji?
Ovaj moj odgovor ne morate objaviti ako ne želite. Meni je dovoljno da ste ga pročitali.

Darko Richter, dr. med.

U prvom redu, ja nisam webmaster, niti odlučujem o puštanju ili nepuštanju pitanja i odgovora.
Moram primijetiti da ste opsjednuti neprijateljstvom prema liječnicima. Zašto nas onda uopće nešto pitate?
".... smatra su simptomi streptokoka bili ublaženi zbog prevenara; to cijepivo ne djeluje na streptokok ali ublažava njegove simptome." Da ponovim, Prevenar nema nikakvog utjecaja na Streptococcus pyogenes. I vi ste znali, kada se dijete cijepili Prevenarom, čemu to cjepivo služi. I kakve stvarne veze ima ćaskanje o mogućnostima (npr. da je Prevenar "ublažio" ovo ili ono, ili da je pohani šnicl "ublažio" anginu) sa činjenicom da vaš sin ima drugu klicu u grlu i nosu? Taje streptokok "A" u grlu može izazvati komplikacije bez obzira na težinu ili blagost simptoma koje izaziva. Dobio je adekvatnu terapiju.
U čemu se sastoji to nesavjesno liječenje ako su uzeti brisevi grla, a ne i nosa?
"..... Nesavjesno liječenje je nešto što kod nas postoji, isto kao i u cijelom svijetu; primjere možete gotovo svakodnevno čuti, pročitati, a neki i na žalost doživjeti. Sve dok svatko svojim imenom i prezimenom ne bude odgovarao za svoj posao, i dok god se licence neće oduzimati, tako će biti. Nije u redu da baš uvijek branite svoju struku."
Naravno da postoji nesavjesno liječenje, ali, tamo gdje postoji, a ne tamo gdje se vama htjelo. Koji su to svakodnevni primjeri koji se čuju? Bilo tko, kao i vi sada, možete iznijeti neku objedu, a da to nema nikakve veze s nesavjesnim liječenjem, već upravo obrnuto, sa savjesnim. Jer, Streptococcus pyogenes, tj. streptokok grupe "A", od epidemiološkog je značenja zbog mogućnosti poststreptokoknih komplikacija tipa glomerulonefritisa ili reumatske griznice, a one (prvenstveno reumatska groznica) nastaju prvenstveno zbog streptokoka u ždrijelu. Tako da je posve u skladu sa stručnom savjesti i društvenom odgovornosti uzeti samo briseve grla. Koja je to savjesnost uzimati još i briseve nosa, pa eventualno i kože (jer i odatle može streptokok grupe "A" poruzročiti glomerulonefritis), tako da se zadovolji jedna nezadovoljna građanka? Bi li to bilo savjesno liječenje kada bi liječnici svoj posao radili po vašem nalogu? Što biste onda rekli, da nešto krene po zlu? Biste li se potpisali na svoj zahtjev? Ili biste to proturali po tipu galame, a kada bi nastupile posljedice, ili biste se potpuno distancirali od toga, kao, "ne bih umela da kažem", ili biste napali liječnike što nisu radili onako kako su znali da treba, a ne po vašim željama?

"Last, but not the least, uporno zaboravljate da je ovaj forum namijenjen medicinskim laicima, da vas pitaju sve što ih zanima a nemaju mogućnosti se o tome razgovarati sa svojim liječnicima."
Problem je što vi očito razgovarate sa svojim liječnicima, ali ste nazadovoljni, i tražite razloga da ih napadnete. Tome ovaj forum ne treba da služi. I uopće ne vidim zbog čega bih se ja morao solidarizirati s vama, a ne s njima. Jer, oni očito znaju svoj posao.

Odakle vam ove misli: "Nemojte se bojati edukacije širokih masa. Znam da vam je teže raditi kad ... makar malog, pojma imaju, pa se vi morate s njima razgovarati, raspravljati i sl. Sigurno žalite za onim vremenima kad su ljudi bili totalno neuki i dolazili kod liječnika sa strahopoštovanjem. Na (vašu) žalost, ta vremena su prošla i vi liječnici bi se morali prilagoditi novima."
Pa da bar ima znanja u tim širokim masama. Jer, kakvo je to "znanje", otkriva se u pitanjima koja ovdje pljušte. Pa tako i u većem dijelu pitanje koja ste postavili vi sami ovdje gore. I, doista, razmišljam da se uklonim, barem na neko vrijeme, s ovog foruma. Što to meni treba? Otprilike, 20-30% pitanja su onakva, sadržajem i formulacijom, da se na njih može sa zadovoljstvom dati stručni odgovor. Ima i mali postotak na koji ne znam odgovor, pa tako i napišem. Ostalo su neka mješavina neznanja, uplitanje u medicinu gdje nije moguće, okrivljavanja, provokacije, iznošenje nekih vlastitih problema (a ne problema djeteta), itd., itd., prošetajte i sami forumom. Vi sebi utvarate da je vaše znanje medicine, ili znanje tolikih drugih koji ovamo navraćaju s pitanjima, automatski priznato i neupitno, a da je za liječnike rezervirana kategorija nesavjesnog liječenja. Medicina je uvijek rezultanta interakcije pacijenta i liječnika, pa je onda ona samo onog nivoa, do kojeg joj dopušta slabija do dvije karike. A pacijent kao kariku u toj kvaliteti ne doprinosi medicinskim znanjem, već razumijevanjem svog problema i suradnjom s liječnikom na rješavanju bolesti/tegoba. Ali, ako je pacijent a priori suprotstavljen liječniku, kakav je onda rezultat? Dok problemi nisu stvarni, već se radi o mogućoj znatiželji, ili traženju načina da se upetlja u nešto što nije nečiji posao (iz dokolice?), ili namjernom traženju krivnje liječnika i antagonizaciji prema cijeoloj struci, dotle se može činiti da su to sve "legalna" pitanja. Ali, kada nastupi stvarna bolest, kada se desi leukemija, poststreptokokni glomerulonefritis, dijaliza, respirtor, operacija, itd., itd., ovakva pitanja odjednom izgube svaki smisao. Pa bih vas uputio, da učnite taj mali tzv. "thought experiment" (pokus u mislima). To jako pomaže da se čovjek nekako stabilizira i da je manje ljut na svijet oko sebe.

"I mi u drugim strukama smo se na štošta prilagodili, pa možete valjda i vi." Ako nije istina da postoji "medicina" i "sve ostale struke", izreknite barem taj podatak: a koje ste vi struke?

Napokon, osim prijetnji "nesavjesnim liječenjem", dodajete i uvijene uvrede ("Ukoliko se ne možete prema roditeljima odnositi s poštovanjem, onakvim istim kakvim su se i oni prvobitno obratili vama, ..."blunk. Samo, ja se zbog vaših insinuacija ne kanim ispričavati. Mislim da je sasvim dosta da sam vas informirao onoliko koliko jesam, a i puno više od onoga što bi vaša pitanja i kasnija diskusija opravdali.

goga1967

Dr Richter!
Slažem se s vama da se osjeti moje nezadovoljstvo liječnicima, ali se osjeti i vaše nezadovoljstvo, kroz odgovore i komentare koje dajete na ovim stranicama u posljednje vrijeme. A sjećam se vremena kad ste bili drugačiji...... Vaše riječi to potvrđuju: "I, doista, razmišljam da se uklonim, barem na neko vrijeme, s ovog foruma. Što to meni treba?"
Što se tiče nesavjesnog liječenja, nećemo se pretvarati da je to nešto o čemu se samo priča. Sigurno, ako se potrudite objektivno razmisliti, znate nekoga tko je to doživio. A doživjelo je to i moje dijete, a da mi se vaša kolegica po struci sa toliko godina studiranja medicine nije niti ispričala. A da je pogriješila imamo napismeno od nekoliko specijalista koji su dijete liječili i pokušavali ispraviti njenu grešku ali na žalost posljedice se još povlače, jer liječenje je prekasno započelo. A u bolnici u kojoj se kontroliramo susreli smo popriličan broj roditelja koji su imali sličan slučaj. Toliko o tome da pričam u prazno....
Nije bitno koje sam ja struke; jer sam daleko od medicine. To ne znači da moja inteligencija nije dorasla osnovnim informacijama iz tog područja, samo zato što nisam studirala medicinu.
Ono što mi smeta je činjenica da se liječnici drže skupa i da štite jedan drugoga do granica iznemoglosti, što nećete naći ni u jednoj drugoj struci. I uporno se stavljate iznad drugih, vaše znanje i vaše godine studiranja su vrednije od znanja i obrazovanja drugih struka, po vašem mišljenju.
Toliko od mene. Svoje vrijeme i energiju ću ubuduće posvećivati svome djetetu koje me treba, a ne vama (iako mislim da ste i vi željni pažnje), a svoja pitanja postavljat ću nekom drugom, tko će na njih odgovoriti informacijama i podatcima, a ne svojim komentarima.

Darko Richter, dr. med.

Meni vaša pitanja neće niti najmanje nedostajati.
Liječnici se postavljaju iznad drugih tamo gdje su stručniji, točnije, jedini stručni, a to je medicina. Što to vas ima smetati? Jeste li čuli da se neki liječnik stavio iznad nekog arhitekte, ili glazbenika, u njihovom području? A vaša priča o nekom nesavjesnom liječenju vašeg djeteta, u kombinaciji s tvrdnjom da se liječnici drže skupa "do iznemoglosti" ne može biti u cijelosti točna, jer, sami navodite da su vam tu "nesavjesnost" njezine goktorice potvrdila nekolicina "specijalista". Kako se to onda liječnici drže skupa "do iznemoglosti"? Ne volim generalizacije, pa tako niti vašu floskulu "o popriličnom broju drugih roditelja" sa sličnim iskustvima nesavjesnog liječenja. To o "popriličnom broju" neke negativnosti može izreći svatko, bilo o čemu, i, osim kontaminacije komunikacije, nije polučio nikakav pomak. O vašoj inteligenciji, kao niti o inteligenciji bilo koga tko je ikada zalazio na ovaj forum, nisam si nikada postavljao pitanje, čak, nije mi to pitanje nikada niti palo na pamet. To me jednostavno ne zanima. Mene zanima konkretno i korektno pitanje, a ne bilo kakvo pitanje, koje ne odražava postojanje zdravstvenog problema, već futilnu znatiželju, animozitet, provokaciju, itd., itd. I zbog toga si postavljam ono pitanje da li da se, maknem s foruma. Zapravo, to me pitanje prati cijelo vrijeme od sredine 2002. godine, od samog početka foruma, samo je sada, vjerojatno, došlo i do zasićenja na mojoj strani. Međutim, naravno, to se ne može dogoditi sada, povodom ove razmjene, već onda kada je to odlučim, ili mi to priopći webmaster.

tatabel

Poštovani dr. Richter,
molim Vašu pomoć. Naime, moj sin star skoro 3 godine ima brisom uha potvrđenu Streptococcus pneumoniae u uhu i nakon 24 injekcije ketocefom nema poboljšanja. Uho je i dale puno gnoja, a malac je potpuno iziritiran svakodnevnim bockanjem i ispiranjem uha. Što predlažete?

Darko Richter, dr. med.

Recite vi meni dijagnozu, jer ja na ovo pitanje nisam u stanju odgovoriti.

tatabel

Radi se o otitis media, a antibiogram je dokazao prisutnost streptococcus pneumoniae u gnojnom sekretu. U međuvremenu (između dva posta), nakon 13 dana dnevne bolnice i terapije ketocefom 2x dnevno, dijete je hospitalizirano, promijenjena je antimikrobna terapija i 2. dana bolnice sekreta više nema i tekućina nakon ispiranja uha je bistra. Danas je 5. dan bolnice, uho je čisto, prekinuta je toaleta ispiranjem, a kontrola na ORL-u je u petak, uz nastavak terapije na pedijatriji. Nalazi krvi (osim sedimentacije koja još nije stigla) su uredni pa je u viziti rečeno da ukoliko je i sedimentacija ok, dijete može biti otpušteno uz nastavak terapije sirupom. Kome vjerovati?

Darko Richter, dr. med.

Odakle je taj Streptococcus penumoniae? Iz nosa, ili iz uha? Ako je iz uha, je li iz zvukovoda, ili iz srednjeg uha. Za biti iz srednjeg uha trebalo je da je bubnjić perforirao, ili da je kirurški zarezan, da se gnoj iznutra izlije u zvukovod. Dakle, o čemu se radi?
Streptococcus penujmoniae iz zvukovoda, ako je bubnjić netaknut, ne znači baš ništa.

Angie.zg

poštovani,molim vas za mišljenje,
imam bebu od 10 mjeseci,upravo smo se vratili(bolnica za infektivne bolesti F.Mihaljević) s nalazima brisa nosa izoliran je streptococcus pneumoniae i haemophilus influenzae.
naš problem je u tome što je dijete unazad 3 tjedna "virozno" šmrca,kašlje...bez temperature.otišli smo kod naše pedijatrice,dijagnoza je bila početak obostrane upale uha-dobio je amoksil...već nakon par dana,pojavila se temperatura 40,3 i otišli smo u kb.rebro,napravljena je KKS i mokraća CRP 8,5 E 4,89 Hg 128 hTC 0,368 Trc 435 L 21,4 SEG 56 Iy 30 mo12 eoz 1 ba1% urin b.o. nazirale su se sitne točkice i dijagnoza je-enterovirus,a budući da je grlo bilo malo crveno dobio je cefixim
dva-tri dana je bilo dobro i temperatura se vratila ovaj put 39,7 (znači sve skupa dijete je 8 dana pod temperaturom od 39,7) i ponovo smo kod naše pedijatrice,ponavljamo krvnu sliku,samo leukocite 14,6 i čuje se šlajm na plućima-dobili smo uputnicu za srebrnjak,opet se rade i ponavljaju pretrage nalazi su skoro svi u redu samo sedimentacija 78 ukazuje da se nešto dagađa te nas osoblje srebrnjaka šalje u "zaraznu" uzet je bris nosa,(doći po nalaz za 4 dana) i dobio je sumamed i dijagnozu "vrućica nepoznatog porijekla" te upute u slučaju pogoršanja.

moje pitanje je,da li će ti silni antibiotici koje je dobio i popio unazad 3 tjedna (amoxil,cefixim i sumamed) + ovaj koji će dobiti ujutro za streptokok,da li će naškoditi mome djetetu i ostaviti kakve posljedice na imunitetu???
ovo pitam jer imam starijeg sina,koji je zbog zasićenja organizma lijekovima tijekom bolesti postao alergičan na lupocet,amoksil,klavocin,zinnat,sumamed koje se manifestira kao kronična urtikarija.
obzirom da i stariji sin i ja kašljemo i nos nam curi,ali bez temperature-napravila bi briseve i starijem sinu,a i sebi i suprugu-da li je to pametan potez?
hvala na trudu i vremenu!!

Darko Richter, dr. med.

- moje pitanje je,da li će ti silni antibiotici koje je dobio i popio unazad 3 tjedna (amoxil,cefixim i sumamed) + ovaj koji će dobiti ujutro za streptokok,da li će naškoditi mome djetetu i ostaviti kakve posljedice na imunitetu??? DA LI ĆE ŠKODITI ILI NE, TO NE ZNAM, ALI NA IMUNOST SIGURNONEĆE OSTAVITI NIKAKVE POSLJEDICE.
- ovo pitam jer imam starijeg sina,koji je zbog zasićenja organizma lijekovima tijekom bolesti postao alergičan na lupocet,amoksil,klavocin,zinnat,sumamed koje se manifestira kao kronična urtikarija. TUMAČENJE VAM JE SASVIM POGREŠNO. NIJE MOGUĆE DA JE NA SVE NABROJANE LIJEKOVE POSTAO ALERGIČAN, A OD ODN NEKOG ZASIĆENJA, PRIJE BI POSTAO ANERGIČAN, NEGO ALERGIČAN.
- obzirom da i stariji sin i ja kašljemo i nos nam curi,ali bez temperature-napravila bi briseve i starijem sinu,a i sebi i suprugu-da li je to pametan potez? ŠTO MISLITE ŠTO ĆE TAMO BITI? JA VAM ODMAH KAŽEM, DA ĆE BITI NAJMANJE STREPTOCOCCUS PENUMONIAE, A MOŽDA I HAEMOPHILUS INFLUNEZAE. I ŠTO ĆETE ONDA?

tatabel

Stvarno mi je nevjerovatno koja pitanja vi postavljate. Molima Vas pročitajte ponovno moja dva posta. Ali uopće nisam iznenađen, iste se stvari dešavaju i kada dolazim sa djetetom na ORL. Svaki put drugi liječnik, koji uopće ne čita prethodne ambulatne listove (tj. čita, ali ništa ne vidi) pa mu je potrebno prstom pokazivati što su njegove kolege napisale. Inače, uzima li se brisom uha uzorak iz nosa ili... Čitajte doktore, čitajte... Ako ste nezainteresirani, recite to, ne prodajite maglu, maknite se i pustite nekog drugog, možda je netko voljan biti konstruktivan.

Darko Richter, dr. med.

Odgovorite vi na moja pitanja, jer, "iz gnojnog sekreta", može biti bilo odakle.
I mamlo manje podučavajte nekoga koga pitate za savjet. Možda ipak nešto doznate.

gagulina

Postovani,
sin od 3,5 godine ima cesto kijavicu. Ide u vrtic i malo, malo pa mu procuri nos. Uradjen mu je bris nosa i nadjena streptococcus pneumoniae. Lecili smo lokalno, mazuci nosic hloramfenikolom 6 dana, po uputu pedijatra. To se povuklo, ali cim je krenuo u vtic, opet je dobio kijavicu. Inace dobio je vakcine Prevenara kada je bio beba. Zar ne bi trebalo biti zasticen od ove bakterije ili bi trebalo primiti i Pneumo 23.
Unapred hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne škodilo da primi Pneumo 23, jer taj ima širi obuhvat: 23 soja, u ndosu na 7 u Prevenaru.
No, nije sve na svijetu pneumokok. To, što se on nalazi u nosu, niti najmanje ne mora značiti da je dijete od toga i bolesno. Može biti neki virus, ili neka druga bakterija, pokraj. Tijekom zimskeih mjeseci najmanje 70% djece u vrtićima ima pneumokoka u nosu. Oni, cijepljeni Prevenarom, ili i Pneumom23, zaštićeni su od INVAZIVNIH bolesti prouzročenih samo onim sojevima penumokoka koji su u tim cjepivima. A invazivne bolesti su: okultna bakterijemija, bakterijemična penumonija i meningitis. Na ostale,manje invazivne pneumokokne bolesti, također ima efekta, ali nešto manjeg no na ove najteže.