Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

flour i mliječni zubi

Daniela

Poštovani,
dijete mi ima 17 mjeseci i prije mjesec dana sam primjetila bijele mrlje na prednjim sjekutićima. Inače pije dosta čaja ( Hipp instant ) koji je zaslađen , ali ne previše. Kako sam čitala da se radi o bijelom karijesu zanima me možemo li ga spriječiti premazivanjem s flourom. Ujedno Vas molim da mi kažete koliko mora biti otopina floura.
Hvala.

Dr.sc. Silvana Jukić

Nastanak karijesa se može spriječiti premazivanjem fluorom ali P R V E N S T V N O treba izbaciti zaslađene napitke i nekontroliranu uporabu šećera. Prehrana treba biti uravnotežena s malim udjelom jednostavnih šećera. Tek pravilna prehrana, redovita higijena i primjena fluora mogu spriječiti nastanak karijesa.
Većina roditelja misleći da radi svojoj djeci dobro, prvo ih navikne na zaslađene napitke umjesto vode, a potom nemaju snage prekinuti tu naviku.
Danas se preporuča topikalna primjena fluora što znači premazivanje il četkanje zuba gelom Aminfluorid jednom tjedno bez ispiranja usta nakon primjene.