Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

mliječni zubi

lukrecija

Pregledom zubara mom sinu ustanovljen je cirkularni karijes. Iako sam se jako trudila da peremo već prvi zubić uz sve pričice to prolazi jako
teško i gotovo da ne uspijevamo ništa oprat kako treba. Čak sam mu dala da sam pere nadajući se da će bar nešto skinuti naročito zbog toga što je do 1,5 godine pio hippov (dodatno nezaslađeni) čaj u bočici
bez kojeg nije htio zaspati, a u toku noći bi se budio tražio bočicu i sisao dok opet nebi zaspao, (dojila sam ga do 10 mjeseci pa je stekao takvu naviku). Sada ima 2 godine, odviknula sam ga od bočice ali me zanima dali postoji način na koji bismo spriječili da ta četri
zuba ispadnu (1,2 gore L/D i 1,2 dolje L/D ) tj. da ih sačuvamo koliko god duže možemo da čuvaju mjesto stalnim zubima a naravno da mu i sada koriste. Hvala.

Dr.sc. Silvana Jukić

Ovisno o dubini prodora karijesa zubi se mogu sačuvati ispunima (plombama) ili ako lezija nije jako napredovala premazivanjem preparatima fluora. U drugom slučaju uz poboljšanu higijenu moguća je remineralizacija i zaustavljanje napredovanja karijesa. Kad cirkularni kariijes jako napreduje i dođe do upale pulpe (tzv. živca) tada se čuva korijen koji služi kao držač mjesta.