Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

zub bez živca

Bumbica

Ja sam oduvijek mislila da, kad se izvadi živac iz zuba, da taj zub više ne može boljeti. Naime, imam jedan takav zub koji me sad počeo boljeti pa ne znam jel to boli taj zub ili neki drugi, a pošto sam već praktički pred porod, nikako mi se ne da do zubara. Mogu li koristiti išta za bolove sad još dok sam trudna ili da ipak odem? Unaprijed hvala

Doc. dr. sc. Silvana Jukić Krmek, dr. med. dent.

Liječeni zub može boliti iz razloga što nije dobro liječen ili je došlo do frakture korijena. Za sredstva protiv bolova savjetujem konzultaciju s ginekologom koji vodi trudnoću, a također posjet stomatologu bi trebao biti od koristi.

Shinelikeadiamond25

Pozdrav! U 11.mj prošle god izvađen mi je živac iz gornje šestice, uz prethodna četiri slikanja zuba i cijele čeljuti, liječenja itd. Cijeli taj proces je dosta trajao jer se doktorica zaista trudila to kvalitetno odraditi. No, prilikom punjenja tih kanala,tj kada bi došla do kraja kanala s tom žicom koju je stavljala u njih ili kako se to vec zove, mene je uzasno zaboljelo, kao da osjetim zivac nasto mi je rekla da nema sanse da me boli jer su zivci izvadeni i da je zub mrtav te da je to meni od straha. Nakon nekog vremena sam znala povremeno osjetiti lagano pulsiranje u zubu no mislila sam da treba vremena da se zub smiri. U zadnjih par dana pocela sam osjecati i bol. Na toplo, na slatko, tj opcenito kada nesto pojedem ili popijem i sad sam poprilicno sigurna da me bas taj zub boli, i to trenutno boli i pod tabletom, a nema sanse da ga jezikom dotaknem ili ne daj boze zagrizem jer skacem od bolova. Na ogledalu ne vidim nista cudno na zubu, jedino da je malo posivio uz meso. Koje je vase misljenje. Hoce li se to smiriti ili moram pod hitno zubarki i sto bi mi mogla raditi ako je zub lijecen i bez zivca? Ne znam ni radi li zbog corone i cjelokupne situacije.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

predpostavljam da se radi o upali na vrhu korijena.
Biti će potrebno napraviti reviziju punjenja, ako sam u pravu.
Privremeno situaciju možete rješiti antibiotikom.
Napominjem da bol na slatko, koju navodite nije povezana sa drugim simptomima i opisom situacije, te dijagnozom.
Tako da predpostavljam da ona dolazi od nekog drugog zuba.

Shinelikeadiamond25

Postovani doktore, bol u tom zubu je prestala sama od sebe nakon par dana. Trebam li svejedno otici zubaru odmah ili ako se bol ponovi?lp

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

s obzirom na simptome koje ste naveli, mislim da trebate posjetiti svog doktora, bez obzira što su simptomi prestali.

Shinelikeadiamond25

Pozdrav! Molim za savjet jer vise ne znam sto da ucinim. U 11.mj 2019.god iz gornje sestice su mi izvadeni zivci. Cijeli taj proces je dugo trajao i na taj zub mi je stavljena plomba. Ja sam tu i tamo znala osjetiti lagano pulsiranje no nista strasno, mislila sam da je to jos reakcija od cijelog procesa. U 4.mj ove god me taj zub jako poceo boliti. Nisam ga mogla jezikom taknuti a kamo li zagristi no u to vrijeme moja doktorica nije radila zbog korone, no zub se smirio nakon 3 dana. Taj isti zub me poceo opet boliti prije tjedan dana i napipala sam jezikom tvrđe zadebljanje visoko iznad zuba vec na nepcu koje bi jako zaboljelo kad bi pritisnula jezikom, a u ustima mi je bio čudan okus, pretpostavljam gnoj iz tog dzepica. Zubarka me poslala slikati i ona na slici ne vidi nista cudno, po njoj je taj zub skroz ok, lijepo napunjen i ne zeli ga dirati. Trenutno me ne boli no osjetljiv je na dodir. Zubarka smatra da mi je mozda upaljen sinus jer se on dotice sa korijenom zuba pa da se to reflektira na zub. Mislite li da je u tome rijec i je li moguce da gnoj iz sinusa ide kroz zub pa me on boli ili se radi o losem spasavaju zuba. Hvala unaprijed na odgovoru

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Simptomi koje ste naveli, mogu biti povezani sa upalom maksilarnog sinusa. Osim dvodimenzionalne snimke zuba postoji i trodimenzionalna, koja ponekad pokazuje bitno drugačije rezulate od uobičajene dvodimenzionalne.
Ako Vam se upala ponovi ili Vam se simptomi preosjetljivosti nastave, predlažem Vam da opet posjetite doktoricu.

Shinelikeadiamond25

Hvala na odg, a sto se tice gnojnog dzepa. On ce sam proci ili da odem doktorici opce medicine po antibiotik? Lp

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

mislim da je to više pitanje doktorice stomatologije, nego doktorice opće prakse.