Bolesti štitne žlijezde

Hipertireoza po tipu Gravesobe bolesti

j-danijela

Poštovani,

07.09.2012. nalazi hormona: TSH: 0,00 FT3 7.0 FT4 15.30
Nakon Athyrazola 3x2 prvih 7 dana, potom 2x2, te propranolol a 40 2x20mg nalazi 21.09.2012. su se pogoršali na: TSH <0,10 FT3 7,2 FT4 24,9
Daljnja terapija (od sutra 26.09.2012.): Propiltiouracil 3x3, te propranolol a 40 2x20 mg, za 7 dana kontrola sa nalazima.

Inače nisam imala apsolutno nikakvih simptoma navedene bolesti, osim izbuljenih očiju što i sama nisam primjetila, već okolina.
Ukoliko mi se nalazi neće popraviti slijedi bolničko liječenje.
Kako mogu sama doprinijeti boljim rezultatima nalaza, da li zaista veliku ulogu ima stres u ovoj bolesti ?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana J-danijela,

Potrebno je neko vrijeme da se vidi učinak lijeka kod hipertireoze. Imate dobru terapiju tako da je pitanje tjedna kada će se TSH povisiti. Nakon normalizacije hormona biti će potrebno planiranje operacije, pogotovo što imate egzoftalmus(izražene očne jabučice). Na žalost nema nekih dodatnih preparata koje bi mogli uzimati kako bi se učinak lijeka poboljšao. Ali, kako sam rekao pitanje je vremena kada će se uslijed terapije hormoni normalizirati. Stres je jedan od bitnijih faktora koji utječa na pojavu različitih bolesti i stanje, a pogotovo kod štitnjače. Teško bi sad bilo konstatirati da je isključivo stres uzrok Vašem stanju, no svako je pridonio tome.