Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

prevenar i pneumo 23

jasnar

Poštovani dr.Richter!
Imam sina Frana, starog 14 mj i kćerku Nikol. staru 4 god. Obadvoje pohađaju vrtić odnosno jaslice. Fran se upravo izliječio od bakterije u nosu. Pedijatrica me savjetovala me da ga cjepim sa Prevenar vac.. Inače smo upisani kod doktora opće prakse koji nisu upućeni u takva cijepljenja. Ja sam uspjela nabaviti jednu dozu cjepiva, a na vašim stranicama sam saznala da je najbolje cjepiti u dvije doze sa razmakom 2 mjeseca. Ja bih va zamolila da me savjetujete kako i koliko ga moram cijepiti. Smije li se cijepiti zajedno sa drugim redovnim cjepivima ili mora postojati određeni vremenski razmak? Imam pitanje vezano uz NIkol. Ona je stara 4 god i često joj curi iz nosa. U početku to bude voda pa zatim gusto i žuto a poslije i zeleno. Stalno vodimo borbu oko brisanja a dijetetu je to teško kontrolirati. Bez obzira što ona pohađa vrtić mislim da nije u redu da njoj toliko curi iz nosa. Stoga sam je htjela cijepiti sa pneumo 23. Naš doktor to ipak ne prihvaća i traži savjet pedijatra. Zato bih vas molila da me vi savjetujete dali da je cijepim i koliko puta. Unaprijed vam se zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Njega cijepite Prevenarom u 2 doze, u razmaku od 2 mj., a nju Prevenarom jednom jedinom dozom. Zatim, neka oboje prime Pneumo 23, nakon nekih 4-6 mj. od Prevenara.

jasnar

Hvala vam na brzom odgovoru. Imam još jedno pitanje vezano uz to cijepljenje. Sin Fran nije još cijepljen sa cjepivom, koje je redovno nakon navršene jedne godine jer je bio bolestan. Zanima me da li ga mogu cijepiti sa ti redovnim cjepivom ili da radimo razmak. Kod doktora su mi objasnili da bi on sad prvo trebao primiti redovno cjepivo, neznam kako se zove. Zatim nakon mjesec dana drugo redovno cjepivo pa tek onda sa Prevenarom. To bi značilo da moramo čekati sa tim cjepivom, Prevenarom još dva mjeseca a ja se bojim da će on u ta dva mjeseca biti dva puta bolestan. Sa Nikol sam prošla to teško razdoblje pa se bojim.Unaprijed se zahvaljujem i drago mi je da sam našla osobu koju mogu pitatišto me zanima. Hvala, hvala, hvala!

Darko Richter, dr. med.

Prvo cjepivo vjerojatnoje MPR, a drugo "5 u 1". Prevenar može dobiti o istoj viziti kada i 4. Pediacel / "5 u 1", te zatim, još jednu dozu nakon 2 mj.

cjepiva kb

Imam pitanje vezano uz ovu temu:
U kojoj mjeri se "bakterije u nosu" i "curenje iz nosa u raznim bojama" sprečava cijepljenjem djeteta Prevenarom ili Pneumo 23 cjepivom?
Onako, otprilike, u postocima?
0%? 2%? 5%? 10%? 30%? 99%?

Darko Richter, dr. med.

U istom postotku u kojem se u cjepivu nalaz baš onaj serotip od kojeg nos curi.

megica

Zanima me ako se dijete staro 18,5 mjeseci prvi put cijepi Prevenarom, da li je potrebno primiti i drugu dozu Prevenara ili je dovoljno docijepiti za 6 mj sa Pneumo 23?
Ttako smo dobili savjet pedijatra ,a vidim da vi kod nešto mlađe djece savjetujete 2 doze prevenara pa pneumo 23 nakon 2 godine.
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Službena preskripcija je da dobiva 2 doze u razmaku od 1 mj. u dobi od 13-23 mj.
No, npr. , neka se desi da se cijepi s 19 mj., i onda vi zaboravite drugu doze, on odraste, i sada ima punih 3 godine. Tada dobiva još samo Pneumo 23. Ostale kombinacije zajmišljajte si sami.

amdi

Molim Vas da mi odgovorite da li dijete koje vec ima bakteriju streptokokus pneumonija u nosu moze primiti ovu vakcinu, ili se mora cekati do potpunog izljecenja. Napominjem da dijete (3,5god) od simptoma ima samo produktivni kasalj i to navecer.
Prva doza vakcine, pretpostavljam, kako sam citala iz ranijih postova je vakcina prevenar.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Bakterija u nosu nema veze s cijepljenjem. Cijepi se dijete koje nema temperaturu, akutni proljev ili bronhitis, npr., ali šmrcanje, ako je afebrilno, nema veze. Prima 1 dozu Prevenara kao prvo, a zatim, nakon 2-6 mj. 1 dozu Pneumo 23.

amdi

Postovani,
Nakon Vaseg posta, pocela sam se raspitivati gdje se mogu djeca vakcinisati prevenarom. Medjutim, dobila sam odgovor da se ovdje (u BiH) tesko dobivaju te vakcine, odn.ceka se dugo nakon narudzbe, a da Pneumo 23 dodje u roku od jednog dana. Sad je moje pitanje, da li moze dijete primiti prvu dozu ipak Pneumo 23(djetetu su 3,5 godine)
Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Može, jer tako se radilo i dok Prevenar još nije bio izumljen, i bilo je dobro. Što je dijete satrije od te granične 2 godine, to cjepivo bolje djeluje.

Poštovani !
Imam kćerku koja ima 28 mjeseci i ceste upale grla. Naime rodena je sa frenulum brevis i to smo joj nedavno uradili ali opet se te upale grla javljaju. Ide u vrtic i svjesna sam da vjerovatno pokupi u vrticu viruse. Ali se u posljednje vrijeme javlja i bronhitis. Posto zivim u malom mjestu i lijecimo je kod ljekara opste prakse mozete li mi savjetovati da li bi vakcinacija s prevenarom i pneumoom 23 pomogla kod cestih upala grla.

Darko Richter, dr. med.

Ne bi.
Samo, pitanje je što vi zovete upalom grla.
Ako dijete ima učestale gnojne rinofaringitise, tj. bolesti sa žutim ili zelenim sluzavim iscjetkom iz nosa, još i s upalama srednjeg uha, Prevenar + Pneumo 23 bi sigurno unekoliko pomogli.

Poštovani dr.
Pod upalom grla sam smatrala konstantno crveno grlo sa produktivnim kašljom i cestim zelenim sekretom iz nosa. Dosad nijednom nije imala upalu uha.Ali je problem sto u nasem zdravstvu jer se ja javljam iz BiH , nasi dr. nikada ne rade bris grla da vide da li se radi o virusnoj ili bakterijskoj infekciji . Kod nas je postala uobičajena praksa da pregled kod ljekara zavrsi u roku 5 minuta i da svaki put izademo sa propisanim antibiotikom. Posljednji put kada nam je receno da je djevojcica dobila bronhitis dobili smo Zinat i preporuku za inhalacije. Pa smo uzeli babyhaller i terapija je Ventolin 4x1 i Flexotide 2x1 i koristenje bisolex otopine 3x12 kapi.I opet nakon terapije bilo joj je bolje i nije se javljao kasalj 5 dana i opet je počela kasljati. Još uvijek koristimo Ventolin i flexotid po preporuci naseg ljekara. Nadam se da sam vam malo blize objasnila o kqkvim se upalama grla radi. Jer sam zaista laik sto se tice medicine.
Interesuje me da li bi pomoglo barem malo kada bi je vakcinisali sa prevenarom ili pneumom
Unaprijed Vam se zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Sigurno bi pomoglo, jer, vaša kći ima pretežito gonjne rinofaringitisie, koji su značajnim dijelom prouzročeni pneumokokom, a "kosntantno crveno grlo" ne postoji kao angina, jer je ta boja u grlu normalna. Za upalu grla se hoće više od normalne crvene boje.

Hvala na vaseim savjetima i vremenu koje ste izdvojili za nas.
Nadam se da Vas ne opterecavam previse samo jos jedno pitanje.Kako da je vakcinisemo?
Dali da prvo trazimo prevenar( ako ga nademo) i to dvije doze znaci revakcinacija pa naknadno pneumom 23 ili mozemo odmah pneumom.
Još jednom zahvaljujem na vasem vremenu utrosenom na nas problem.

Darko Richter, dr. med.

Moja je preporuka: 1 doza Prevenara, a za 2-6 mj. 1 doza Pneumo 23. Ako nema Prevenara, onda sada 1 doza Pneumo 23, i to ponoviti za 5 godina. Dalje je mirna do odrasle dobi.

Puno Vam hvala još jednom

Toddler

Poštovani dr. Richter!
Za 10-tak dana vodim kćer (8 mjeseci) na cijepljenje protiv hepatitisa B (treća doza), a željela bih ju cijepiti i protiv pneumokokne bolesti, pa me zanima da li ta dva cjepiva smije primiti istovremeno, odnosno kako i koliko doza Prevenara treba primiti?
Unaprijed Vam se zahvaljujem!