Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

prevenar i pneumo 23

lola13

Poštovani dr.Richter, imam djete staro 14 mjeseci koje je 4 puta obolijevalo u prvoj godini života. Najčešće se radilo o respiratornim bolestima. Neide u jaslice, ali je općenito dosta osjetljivo djete. Budući se nismo cijepili sa navršenih godinu danasa cijepivom iz kalendara obveznog cijepljenja, zanima me da li se prevenar i cijepivo iz kalendara obveznog cijepljenja mogu kombinirati, tj. da li mogu cijpiti djete isti dan? Ako se sada cjepimo prevenarom, preporučate li cijepljenje i pneumo 23, nakon navršenih dvije godine? Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Može se cijepiti s MPRom (Priorix u ovom slučaju) i Prevenarom u istii dan. Čak bi mogao dobiti i četvrtu dozu DTaP-IPV-Hib u isti dan. No, nisam baš veliki prijatelj da se dijete o istoj vizit triput ubode.Prevenar se daje još jednom u drugoj godini, a nakon što prođe 2. rođendan, može dobiti Pneumo 23.

goga1967

Dr Richter!
U kojoj dozi se daju prevenar i pneumo23? Ovisi li to o kilaži djeteta, ili je jedno pakovanj za jedno dijete?
Koliko vremena nakon cjepljenja prevenarom ili pneumom23 (nismo se još odlučili) treba proći do cijepljenja Infanrixom 3u1?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

1 doza od 0,5 ml za 1 dijete. Razmak do Infanrixa je 4 tjedna, ili se mogu dati o istoj viziti s jednim od penumokoknih cjepiva, bilo kojim.

goga1967

Dr Richter!
Posljednjih par dana razgovarali smo s nekim roditeljima koji su cijeplili svoje dijete protiv pneumokoka, kod svog pedijatra. Radi se o 3 različita pedijatra u domovima zdravlja, a svi su slijedili istu shemu, koju Vi, koliko sam pratila ove stranice, niste preporučili. Djeca starosti 3-4.5 godina cijepljenja su jednom jedinom dozom Prevenara, i rečeno im je da ih to cjepivo štiti 5 godina.
Pneumo23 uopće nisu dobili, niti drugu dozu Prevenara.
Možete li mi reći da li su djeca takvim načinom cjepljenja uopće zaštićena, i u kojoj mjeri (u odnosu na shemu koju Vi preporučujete).
Znate li tko educira pedijatre u primarnoj zdravstvenoj zaštiti o cijepljenju djece, jer mi se čini da nije slučajno da 3 razl. pedijatra cijepe po istoj shemi?
Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Jedna doza Prevenara jest dosta u toj dobi, ali, ona štiti samo od 7 jajvirulentnijih sojeva pneumokoka. Zašto se na zaštititi i od preostalih 16, pa da ukupno bude 23? Zato ja savjetujem još i Pneumo 23: on pojača imunost na onih prvih 7, a doda, doduše, u nešto slabijoj mjeri, i zaštitu od preostalih 16 sojeva. Zbog te razmjerno slabije zaštite, napravljan je Prevenar, koji će uskoro biti obogaćen i sadrržavati čak 13 sojeva.

freya7

Poštovani,

imam djevojčicu staru 2mj. Cijepila bih ju, zanima me kad je najbolje cijepiti dijete sa ova dva cjepiva.
Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

U toj dobi dijete može dobiti 3 doze Prevenara, u paraleli, tj. istodobno s "5 u 1" ili "6 u 1". Neki u toj dobi daju samo 2 doze Prevenara. Razmak je najmanje 1 mj. Zatim s 15-18 mj. slijedi docjepljivanje, također u paraleli s "5 u 1" ili "6 u 1". kada navrši 2 godine ja savjetujem cijepiti i docijepiti s Pneumo23. time se docječljuje protiv 7 sojeva iz Prevenara, i cijepi protiv još 16 drugih sojeva.

freya7

hvala na brzom odgovoru..mislili smo i cijepiti bebu i sa rotarix-om, pa me zanima da li se i to cjepivo može kombinirati s ovima koje ste spomenuli u svom odgovoru...
ako se ne može s kojim da krenemo prije, a s kojim da pričekamo...
hvala

Darko Richter, dr. med.

Rotarix se također može dati o istoj viziti, istovremeno s 5u1 ili 6u1 i 7-valentnim konjungiranim pneumokoknim cjepivom. Daje se na usta. Ima samo 2 doze. Nakon 2. doze cijepljenej je gotovo. Razmak među dozama mora biti najmanje 4 tjedna. Optimalno je planirati tako da druga doza uslijedi NE kasnije od 24 tjedna života.

freya7

Hvala na brzom i jasnom odgovoru.
Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Kakvo pitanje, takav odgovor.
Isto vrijedi, naime, i kada su odgovori manje lijepi.

pbiljce

Postovani,

Da li mi mozete reci gdje se moze nabaviti Prevenar, inace zivim u BiH, a imam bebu od pet mjeseci koja ima bakteriju u ocima Streptococcus pnemoniae?

Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

U apotekama.
Inače, konjunktivitis prouzročen pnuemokokom, nije baš neka indikacija za Prevenar. Sigurno da ne škodi, ali, treba vidjeti da li dijete iam pneumokoka u nosu, i onda bi to imalo veze s pokušajem Prevenarom.

pbiljce

Hvala na brzom odgovoru!

Ovu vakcinu planiramo dati djetetu zbog prevencije nezeljenih dejstava koja moze izazvati ova bakterija. Pedijatar nam je rekao da ona moze ojacati imumitet organizma i eliminisati uticaj bakterije (citali smo i o tome sta sve moze da izazove).
Inace, beba od rodjenja krmelja na oba oka. Poslije rodjenja je radjen bris oba oka i nije bilo problema. Za oci smo koristili gentamicin kapi, i oci su prestale kremeljati 15 dana po rodjenju.
Nakon desetak dana od rodjenja su se po licu pojavile bubuljice (zute sa crvenom pozadinom) i pedijatar je rekao da se radi o stafilokoknoj infekciji, pa smo to lijecili stanicidom, enbecinom i daktanolom (u razliciti periodima). To je proslo i sada je lice u redu.
Medjutim, desno oko je pocelo ponovo da krmelja pa smo uradili bris ociju i izolovana je Staphylococcus aureus u desnom oku. Specijalista oftalmolog je propisao enbecin i tobrex kapi, pa nakon rezultata brisa i antibiograma je preporucio hloramfenikol. Poslije terapije od 15-ak dana ponovili smo bris oba oka i uradili bris nosa, tada je izolovana Streptococcus pneumoniae u oba oka i nosu. Nastavili smo terapiju hloramfenikolom i nakon 7 dana ponovili bris, ponovo ista bakterija u oba oka, u nosu nema. Nakon jos 7 dana terapije uradili smo bris ociju, nosa i grla, i ponovo ista situacija, bakterija u oba oka, u nosu i grlu je nema. Ovaj zadnji bris je uradjen prije 4 dana. Oftalmolog je preporucio da prekinemo terapiju hloramfenikolom i da se posavjetujemo sa pedijatrom u vezi izbora antibiotskog sirupa. Uz to je propisao ispiranje ociju fizioloskim rastvorom i povidon jodom (9.7 ml rastvora + 0.3 ml povidon jod), kontrola za 10 dana. Pedijatar nam je preporucio da ne dajemo antibiotik nego da nabavimo vakcinu i vakcinisemo dijete.
Nakon prestanka terapije hloramfenikolom (zadnjih 4-5 dana) desno oko malo vise krmelja, a danas je beba imala i temperaturu oko 37.5. Zabrinuti smo da se situacija moze pogorsati. Kakvo je vase misljenje u vezi ovoga, da li moze pomoci ova vakcina ili traziti neki antibiotik, ili cak oboje?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Cijepite dijete, to je jasno. Ali, to neće imati ama baš nikakvog utjecaja na ono što se zbiva sada. Pa čak mislim da neće imati uopće utjecaja na konjunktiviits. To treba riješiti oftalmolog propiranjem ili proširivanjem (sondiranjem) suznih kanala.

pbiljce

Hvala puno jos jednom!

donjanka

Poštovani,
znam da je već bilo dosta postova na temu cijepiva prevenar i pneumo 23 ali ja imam jednu nedoumicu.Imam dvoje djece,starijem je 4. godine a mlađem 6,5 mjeseci.Mlađe dijete će sad za nekoliko dana primiti uz redovno cijepivo prvu dozu prevenar cijepiva.Starije dijete,koje je stalno boležljivo što se tiče temperature i upale grla,u 1.mjesecu će trbati primiti ponovo redovno cijepivo.Radi čestih upala grla savjetovali su nam operaciju krajnika koji su toliko veliki da su puni krvavih žilica i često izazivaju visoke temperature.On bi trebao na operaciju u 9.mjesecu.Kao dvogodišnjak prebolio je rota virus.Nije cijepljen dosad sa nikojim drugim cijepivom osim redovnim jer nam nitko nije preporučio ništa drugo.Zanima me da kojim bi sad njega cijepivom mogla cijepit i u kojem razmaku?On ide u vrtić.
Unaprijed zahvalna!!!

Darko Richter, dr. med.

Pitanje je nebulozno.
Možete ga cijepiti čime god vas volja, ako nema kontraindikacija. Za Rotarix ima kontraindikaciju jer je već prestar. Za Prevenar, može imati indikaciju sve do navršenih 6 godina života (59 mjeseci), i 2-6 mj. potom može dobiti Pneumo23.
Sve ovo nema veez s tonzilektomijom, boležljivošću, i sličnim općim kukanjem.

KLAUDI35

poštovani,
imam pitanje u vezi prevenara. Naš mali je jučer napunio 2.godine i za dva dana bi trebao primiti treću dozu prevenara.Tako nam je rekla naša pedijatrica. Koliko sam razumijela po vašim odgovorima vi savjetujete cijepljenje od 15-18 mj. Znači li to da smo mi zakasnili ili možemo cijepiti našeg sinčića? Uz to još jedno pitanje: Zadnja tri dana mali je imao proljev.Jučer je prestalo.Je li to prepreka za cijepljenje prevenarom?Molim vaš savjet! Unaprijed zahvaljujem!