Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

prevenar i pneumo 23

Darko Richter, dr. med.

Smije ih primiti o istoj viziti, u dva različita mjesta (tj. lijevo i desno bedro9. Prevenar treba ponoviti za 2 mj. te tijekom druge godine života (s oko 15-18 mj.)

ad

Poštovani dr Richter,
Imam dijete od 3.5 godine koje se od 10. mjeseca prošle godine (od polaska u vrtić) pati sa S. Pneumoniae (potvrđeno višestrukim brisevima nosa). Prošli tjedan je, nakon 2 mjeseca terapije različitim antibioticima-lokalno (Garasone kapi), oralno (Cefixime sirup) i parenteralno (Extencillin)- bris iz nosa konačno bio negativan. Želimo ga cijepiti, ali jedna pedijatrica preporuča Prevenar, druga Pneumo 23, a prema Vašim uputama, mislim da bi ga trebalo cijepiti najprije Prevenarom, a zatim, nakon 2-6 mjeseci cjepivom Pneumo 23. Molim Vas da potvrdite da li je takav način cijepljenja i u ovom slučaju prihvatljiv, i, ukoliko nije, date svoj prijedlog. Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Možete odmah dati Pneumo 23, ali, imat ćete brži i nešto bolji efekt na 7 glavnim serotipova pneumokoka ako date najprije Prevenar, 1 dozu, a za 2 mjeseca Pneumo 23, koji pokriva i tih 7, ali i dodatnih 14 sojeva, tako da dobijete širi obuhvat.

virtuallmommy

Poštovani dr. Richter,
unaprijed se ispričavam ako ponavljam pitanje. Imam djevojčicu od 3 godine koja ide u vrtić i često u brisu ima Streptokok pneumonije (stalno joj gusto curi iz nosa). Željela bih je cijepiti protiv pneumokoka međutim malo me zbunjuje kombinacija Prevenara i Pneumo 23. Je li u njezinom slučaju također najbolje cijepiti s oba cjepiva u razmaku od 2 mjeseca? Imam i sina od godinu dana koji ne ide u vrtić, ali mu sestra prenese sve infekcije. Njega bih također cijepila. Kakav bi raspored cijepljenja za njega trebao biti? Unaprijed hvala na pomoći i na Vašem vremenu i trudu.

virtuallmommy

Ispričavam se, zaboravila sam pitati još i koliko mora biti razmak između cijepljenja protiv vodenih kozica i cijepljenja Prevenarom. Hvala još jednom.

Darko Richter, dr. med.

6 tjedana minimum.

cjepiva kb

Zbog čega je potreban razmak od 6 tjedana između cijepljenja protiv vodenih kozica i cijepljenja Prevenarom?

Darko Richter, dr. med.

To be on the safe side.

cjepiva kb

http://www.healthcare.uiowa.edu/pharmacy/ptnews/2007/JanFeb.pdf

http://www.thehaiticonnection.org/medical/usphsr.pdf

Darko Richter, dr. med.

Zašto nam to odmah niste rekli?

cjepiva kb

jer sam sramežljiv

Darko Richter, dr. med.

Dugo se sramite, a onda ipak ... .

tajchi73

Poštovani,
imam sina starog 3,5 g. koji boluje od astme, a za tjedan dana kreće u vrtić. Pedijatar mi je spomenuo cijepivo protiv pneumokoka ali nije htio savjetovati da li da dijete cijepim ili ne iz razloga što se cijepivo plaća.S obzirom da je dijetetu imunitet pojačan ali " krivo " radi ( tako je meni objašnjeno ) ne znam da li je preporuka da ga cijepim te na koji način ( pedijatar je spomenuo samo jedno cijepivo od 500 Kn dok sam tu naišla na preporuku da se prvo cijepi sa konjugiranim cijepivom protiv 7 tipova, a nakon par mjeseci protiv 23 tipa). Također sam pročitala da cijepivo počinje djelovati tek nakon nekoliko tjedana te me zanima da li je preporučljivo uopće ga u međuvremenu slati u vrtić tj. da li cijepivo daje ikakvu zaštitu. Koje su moguće teže reakcije, koliko dugo se cijepivo nalazi na tržištu te da li postoje osobe koje ga ne bi trebale primiti ( tu ne mislim na osobe koje su već pokazale preosjetljivost na to cijepivo ). Zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Ne može ovako. Postavite mi konkretno pitanje za svoje dijete.

tajchi73

Zanima me da li postoji ikakva zapreka da cijepim 3,5 godišnjeg asmatičnog sina? Da li preporučate odmah pneumo 23 ili prvo prevenar i u kojem razmaku? Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Preporučujem prvo Prevenar, a nakon 2-6 mj. Pneumo 23.
Nema zapreka za nekoga od 3,5 g..Prevenar se daje sve do 6. godine života.

enibadi

moja djevojčica ima 4,5 godine. vodim ju sutra cijepiti sa pneumo 23. doktorica nije ni spomijala prevenar. rekla je samo da je dovoljno velika da sa pneumo23 bude zaštićena cijeli život.

koja je razlika u tome što vi preporučavate prvo cijepiti sa prevanarom , a potom sa pneumo u odnosu na cjepljenje samo sa pneumo23? manja učinkovitost ili?!

hvala

Darko Richter, dr. med.

Do dobi od 6 godina, može se dati i Prevenar.Prevenar je kojnungirano cjepivo koje djeluje brže i proizvodi bolju imunu reakciju, od čistog Pneuma23. Međtuim, Prevenar sadrži samo 7 sojeva najvirulentnijih pneumokoka, a Pneumo 23 sadržava 23 soja, uglavnom sve one koji igraju ulogu u bolesti ljudi. (ima ih inače oko 100).
To je razlog zašto ja kažem da je dobro cijepiti se Prevenarom kao prvo, i zatim se cijepidi-docijepiti s Pneumo 23, 2-6 mj. iza toga, uz uvjet da je dijete navršilo 2 g. (Pneumo se ne daje mlađoj djeci). Tako se brzo i solidno cijepi protiv 7 najtežih sojeva pneumokoka, a potom se docijepi protiv tih istih sojeva sasržanih u Pneumu 23, + protiv još ostalih 13. Tako da ima odličnu zaštitu od 7 sojeva i dobru od još 16.

sun

Poštovani dr.Richter,
imam dijete staro 11 mj.,ide u vrtić, pokupila pneumokok, već 2 puta u mjesec dana je liječili Sumamedom (ravnali se po antibiogramu),međutim bris nosa i dalje pokazuje prisutnost iste bakterije iako više nema nikakvih simptoma bolesti tj. nema curenja zelenog sekreta iz nosa,kašlja odnosno pneumokok joj ne uzrokuje tegobe već je dijete "samo" kliconoša. Naša pedijatrica želi sterilan bris nosa tj.normalnu floru kako bi pristala na cijepljenje djeteta Prevenarom. A ja svom djetetu ne želim davati još jednom antibiotik u tako kratkom vremenskom razdoblju.
Molim Vas da mi odgovorite da li je nužno da bris bude sterilan da bi se dijete cijepilo i drugo, kako to da antibiotikom nismo uspjeli iskorijeniti bakteriju?

Darko Richter, dr. med.

Nalaz penumokoka u nosu nije nikakva kontraindikacija za cijepljenje protiv pneumokoka, bilo bili Prevenarom, bilo (u dobi iznad 2 godine) s Pneumo23.
Cak, indikacija je jos jaca, jer, pokazalo se da se cijepojenjem smanjuje kliconostvo. Dakle, vi biste vlastitom investicijom u Prevenar,za svoje dijete, ucinili i dodatno humanitarno djelo, jer biste pridonijeli smanjenju sirenja klice na drugu djecu.