Kontracepcija

2 pitanja

erende

Postovani,

Kao sto sa naslov kaze imam dva pitanja. Za pocetak da naglasim da sam pusac,25 godina, blago povecanje tjelesne tezine, radim zahtjevniji fizicki posao (stalno u pokretu i na nogama). Yasmin koristim vec 6 mjeseci i prije nisam uzimala nikakve oralne kontraceptive. Obracam se Vama jer nisam u mogucnosti posjetiti svog ginekologa buduci sam trenutno u inozemstvu.

Ono sto me muci i polako stvara panicno stanje moje svjesti je cinjenica a sam u zadnjih 2-3 mjeseca primjetila jako oticanje nogu i to od potkoljenica pa skroz do noznih palceva te nadutost cijelog organizma. Medjutim, cudi me da je takav otok , od kojeg na pritisak ostaju udubljenja, najizrazeniji na kraju radnog dana, tj uvece, dok se ujutro povuce. Jos da naglasim da je i moj otac ( od kojeg ssam naslijedila fizionomiju) imao takvih problema. Zanima me Vase strucno misljenje i savjet jer zaista ne bih htjela prestati uzimati Yasmin buduci sam njime rjesila problem preobilne i prebolne menstruacije. Smatrate li da je yasmin uzrok ovog mog problema.

I drugo pitanje se odnosi na propustenu tabletu i to cetrnaestu. Naime, pilulu pijem uvijek u isto vrijeme, 19:30, no jucer sam zaboravila i popila tek jutros u 6:00. Dalje planiram nastaviti uobicajeno, tj sljedecu uzeti veceras u 19:30. Mogu li se smatrati zasticenom ili mi savjetujete neka postupim drugacije ( s uzimanjem yasmina)

Unaprijed Vam se zahvaljujem na Vasem odgovoru i iznimno cijenim Vas trud i trud Vasih kolega koji ste nam jedina pomoc u ovakvim situacijama.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Otjecanje nogu je očito posljedica napornog radnog dana, odnosno noge natječu nakon što ste cijeli dan na nogama. Tablete mogu izazvati zadržavanje vode u organizmu, ali to nije opasno. U svakom slučaju, što god izazvalo to otjecanje nogu, ne čini mi se preopasno. Ako vas plaši, posjetite doktora opće prakse da on to vidi pa da vas dalje savjetuje.
A ovo u vezi tablete dobro ste učinili ako ste tabletu popili kako ste planirali, dalje normalno.