Kontracepcija

Azitromicin makromicin

cat123

Poštovani,
pijem Belara kontracepciju već 2 godine. Dobila sam od ginekologa Azitromicin makromicin antibiotike 500mg 3 dana. Zanima me umanjuju li učinkovitost pilula i ako da koliko dugo trebam li koristiti dodatnu zaštitu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Azitromicin neće smanjiti učinkovitost kontraceptiva.

barbara200

Poštovani da li bolest hemokromatoza utječe na plodnost ili izaziva pobačaje? Smije li osoba sa tom bolesti uopće ostati trudna? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, primarna hemokromatoza je nasljedna bolest obilježena pretjeranim nakupljanjem Fe s posljedičnim oštećenjem tkiva. Simptomi se ne javljaju prije nastupa organskih oštećenja, koja su često ireverzibilna. Osoba koja boluje od hemokromatoze može ostati trudna (ako jajnici nisu oštećeni - što dovodi do hipogonadizma), a ishod ovisi o stupnju oštećenja organa (jetra, gušterača) uzrokovanog nakupljanjem željeza. Ukoliko je nastupilo oštećenje organa, trudnoća nije preporučljiva.