Kontracepcija

Belara i probojno krvarenje

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća kod žena koje redovito uzimaju tablete nije moguća. Postoje izuzetno rijetki slučajevi trudnoće, ali to je vjerojatno jer žene nisu redovito uzimale tablete, pa je došlo do ovulacije.

andeosgreskom1234

Onda se stvarno nadam da je tako i kod mene jer sam redovito sve uzimala.Danas cu onda poceti piti normalno dalje tablete prema rasporedu, a iza 10.1 na pregled da vidim gdje je problem.hvala Vam puno na svemu.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

andeosgreskom1234

Postovani,javlja se nakon pregleda.Sve je u redu,imam samo cistu na lijevom jajniku 35mm koja nije zabrinjavajuca.No ja pijem belaru 2 godine sve redovno,uz probojna krvarenja, i danas je doktorica rekla da bez obzira na tablete,ona vidi da sam ja imala ovulaciju prije cca 10 dan, i da bi mi mentruacija trebala doci kroz 7-10 dana, endometrij je tanak 2mm, i da ona misli da je nemoguca trudnoca ali joj nije jasno kako je doslo do ovulacije(sve tablete 100%popijene na vrijeme i nisam koristila druge ljekove) .Prepisala mi je Yaz pilule za dalje, da ih pocinjem piti bez stanke, dakle u pon zadnja tableta belare,u utorak odmah Yaz. Sto mi je dalje za ciniti? Zasto je moguce da sam imala ovulaciju?Kolika je mogucnost trudnoce s obzirom na tanak endometriji i kolko sam dalje zasticena? Jako sam zabrinuta.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ne znam kako je došlo do ovulacije. Ako je došlo. To se jednino može ustanoviti mjerenjem razine hormona progesterona u drugoj fazi ciklusa. Obzirom na tanak endometrij trudnoća nije moguća.

andeosgreskom1234

Postovani,ona je to zakljucila po nekim tekucinama koje vidi na UZV(ako sam ja to dobro shvatila) . Posto necu raditi pauzu sad nakon belare nego nastavljam sa Yaz-om, kolka je mogucnost da dode opet do ovulacije? Da li su Yaz jace od belare, ili trebam dodatnu zastitu kroz 7 dana ili cak i vise? Bojim se da cu opet piti kontracepcijske a mogucnost trudnoce ce postojati,jer sad recimo znam da je endometrij 2mm, a kako znam da se nece zadebljati i da sam sigurna?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god uzimate kontraceptive ne postoji mogućnost ovulacije. UZV pregledom se može samo indirektno pretpostaviti da je bila ovulacija, no ne mogu komentirati nalaz koji nisam vidio. Nastavite s yazom i zaštita će biti potpuna.

andeosgreskom1234

Postovani,zahvaljujem na odgovoru. Samo jos da pitam, sutra pijem zadnju tabletu Belare i preporuceno mi je da odmah krenem sa Yazom bez stanke. Da li moram koristiti jos kakvu zastitu kroz 7 dana s obzira na prelazak s jednih na druge tablete ili je zastita potpuna?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Dodatna zaštita nije potrebna.

dd1019

Postovani,
Ja sam popila vec dva i evo sad na malo vise od pola treceg blistera belare i negdje na polovici kutije vec 3.put dobivam probojno krvarenje uz bolove nalik menstrualnim , da li je to probojno krvarenje i nakon koliko se ocekuje da ce to prestati , kolko jos da ostajem na ovim pilulama ako to ne prestaje ?
Te kakve pilule bi trebalo potraziti da se probojno krvarenje ne dogada?
hvala !

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, probojna krvarenja u pravilu prestaju nakon 3-4 mjeseca uzimanja.

dd1019

Postovani,
zaboravila sam vas pitati da li probojno krvarenje moze biti intenziteta kao menstruacija, krenulo je dva dana lagano smeđe boje a danas jace crvene?
lp

Ivo Balenović, dr. med.

Ono je manjeg intenziteta od menstruacije.

dd1019

Postovani,
da li probojno krvarenje moze bit crvene boje kao i menstruacije a ne nuzno smede?
lp

Ivo Balenović, dr. med.

Može