Kontracepcija

Bromazepan i kontracepcija

Ivanka01

Da li bromazepan utice na dejstvo kontraceptivnih pilula

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječe.

Lubenicaimango

Ako moj decko pije bromazepam da li to utice na mene izmedjuostalog da li lekovi koji se piju, tokom polnog odnosa mogu da se razmene i da uticu na pilule Yasmin? Ocigledno sam postavila glupo pitanje jer je odgovor ne.

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa što vaš partner konzumira ne može utjecati na kontracepcijsku učinkovitost.

Lubenicaimango

Hvala. Interesuje me da li sam za ove 3 stavke u pravu

1. suplementi npr. vitamin B, C, to isto ne uticu?
2. Dijareja utice na pilule samo dok se ne apsorbuje u roku od nekoliko sati od pijenja, dok sve ostalo u toku dana nema veze sa pilulom ako se dobije dijareja?
3. ako popijem nekad casu piva sat vremena pre ili posle pilule isto ne utice? Jer pijem uvece pilule

Lubenicaimango

I da li Beloderm gel (kortikosteroid) Klindamicin losion (antibiotik) uticu na kont. pilule ako se nanesu na kozu isto kao da sam popila lek ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od navedenog nema utjecaja na učinkovitost kontracepcijskih tableta.

Lubenicaimango

Ni u jednom ni u drugom postu? Hvala

Lubenicaimango

I da li ako sam jela 5 min pre ili posle uzimanja pilule to utice na ometanje apsorpcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Hrana, a niti sve što ste naveli i u prvom i u drugom postu ne utječe na učinkovitost tableta

Ichbin

Postovani.
Pisala sam vec o oscilacijama tlaka, isla sam svom ljekaru mjerili su mi 120/80 i 130/80. Sada sam kuci opet izmjerila i tlak je 142/92. Ne znam da li je kuci tlakomjer bas tacan jer mi je i prije pokazivao visoke vrijednosti dok su mi u ambulanti vrijednosti tlaka bile normalne. U koliko bude potrebna terapija za hipertenziju mogu li uz to uzimati i kontracpecijske (adexu) jer mislim da u Bosni nemaju mini pill? Ukoliko ne bude neophodno zaista ne bih da prekidam s kontracepcijskim jer su mi mensttuacije prije bile jako bolne i obilne. I da li apaurin umanjuje dejstvo kontracepcijskih?

Lubenicaimango

Molim Vas za pomoc, sinoc nakon grubljeg odnosa krenulo je peckanje u rodnici i blago krvarenje bas crvene boje, sada je bol prestala imam samo osjecaj punog mjehura, ali ide krv. Sta da radim? Je l to do odnosa ili yasmina imam jos 5 pilula do kraja ovog pakiranja

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ichbin, vrijednosti tlaka ne zahtjevaju terapiju. Kontracepcijske pilule se mogu uzimati i uz antihipertenzivnu terapiju. Apaurin ne umanjuje učinkovitost kontracepcijskih tableta.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Lubenicamango, moguće da je krvarenje posljedica odnosa. Prestati će.

Lubenicaimango

Postovani
Da li brufen i rapten K utjecu na kontracepcijske pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Navedeni lijekovi ne umanjuju kontracepcijsku učinkovitost.

Lubenicaimango

Da li se pilula za kontracepciju apsorbovala ako sam ju popila u 22 h a posle 3 sata popila brufen od 400 mg? Tj da li moze brufen da ju omete. To mi je bila 18. pilula.

Ivo Balenović, dr. med.

Brufen nema nikakvog utjecaja na učinkovitost kontraceptiva bez obzira kada se uzme.

Lubenicaimango

I da li injekcija diklofenat i glicerol supozitorije deluju na kont.pilule?

Lubenicaimango

Diklofenak*