Kontracepcija

Bromazepan i kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Ne djeluje.

Lubenicaimango

Trenutno sam na 7 dnevnoj pauzi pilula, pijem Jasmin. Posto imam jaku urinarnu infekciju dobila sam Ciprocinal, da li on smanjuje dejstvo pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne smanjuje.

Lubenicaimango

Postovani, popila sam 2 kutije Yasmin pilula, sada sam na 7 dnevnoj pauzi, presla bih na Levagran. Znam da se sa pilule na pilulu prelazi tako sto se popiju jedna za drugom bez pauze. U uputu za Levagran pise da ako se prelazi na njih pise samo tako da se popiju odmah nakon popijene prve kutije dok u nekim drugim uputama za pilule pise da mogu da se piju inajkasnije posle pauze od 7 dana. Da li to znaci da ne smem sada posle pauze da predjem na Levagran jer ce zastita biti smsnjena? Pri tom pijem i Ciprocinal.

Ichbin

Postovani, imam joa dva pitanja. Pijem kontracepcijske godinu dana. Prvo yasmin, sada adexu. Prije nesto vise od godinu sam radila ekg i dijagnoza je sinusna tahikardija, ponovila sam ekg prije 8 mj i bio je uredu. Povremeno u domu zdravlja izmjerim tlak i uvijek mi kazu kako mi srce ubrzano radi, oko 100 otkucaja u minuti. Prerpostavljam da to ima veze s pusenjem i kofeinom pa ponekad popijem bromazepam ili diazepam, smijem li dalje piti kontracepcijske? I narucena sam za papa test taj dan cu zavrsiti ovu kutiju adexa i poceti pauzu, mogu li tada uraditi ili moram sredinom ciklusa raditi papu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Lubenicamango, nakon pauze pređite na Legravan. Zaštita neće biti smanjena.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ichbin, budući da uzimate kontracepciju nema veze koji dan ciklusa radite papu. Bromazepam i diazepam ne umanjuju učinkovitost tableta.

Lubenicaimango

Hvala. U uputama za Levagran pise samo da se prelazi na njih odmah nakon popijene stare kutije, a ne pise da moze posle pauze pa zato pitam. Zastita nije smanjena ni prelaskom na njih a ni to sto pijem Ciprocinal?

Ivo Balenović, dr. med.

Legravan i Yasmin sadrže istu koncentraciju etinilestradiola, tako da zaštita nije smanjena ukoliko se ne pređe odmah s jednih na druge, a Ciprocinal ne umanjuje zaštitu.

Lubenicaimango

Hvala Vam. Da, vidim u uputama da oboje imaju po 0.03 mg. A levonorgestrel u Legravanu i drospirenon u Yasminu ne uticu na smanjenje zastite? Tako sam uradila, sa 8. danom sam pocela sa Legravanom. Menstruacija ce doci u 7dnevnoj pauzi? Nisam si nista poremetila?

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa se neće poremetiti, menstruacija će doći.

Lubenicaimango

Hvala. Pitala sam zato sto ovde na forumu na nekim mestima pise da se moze preci tako sto se pije kutija za kutijom ili da kad se dobije menstruacija tokom 7 dnevne pauze onda ds pocne da se pije, ali ja sam popila 2 kutije i presla na trecu novu nakon pauze pa sam mislila da to ne sme i da necu dobiti menstruaciju. Ali pilule su pilule. Negde pise i zastita prvih nedelju dana ali posto ste rekli da ima istu kolicinu tog drugog broja sto pise uz pilule, poslusacu vas.

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita se neće smanjiti.

Lubenicaimango

Molim Vas samo za ovaj odgovor.
Naime, ovo mi je III pakiranje pilula, kada sam nakon II kutije Jasmina posle 7 pauze presla na Legravan. Rekli ste da zastita nije potrebna, ali sam ipak imala odnose sa zastitom. Medjutim interesuje me nesto, verovatno vam je smesno. Progutala sam ejakulat i pila vodu iz iste flasice, sutradan sam pila vodu iz iste flasice a nakon toga i tusiranja stavljala vaginaletu. Da li sam mogla tako zatrudneti? Da li su spremiji mogli preziveti dan na ulasku u flasicu iako sam dopunjavala vodu a i progutala odmah ejakulat tada nisam ga pljuvala.

Lubenicaimango

A to za usta i flasicu pitam jer sam zubima otvarala vaginaletu

Lubenicaimango

Verovatno sam si postavila preglupo pitanje ali tako umem da umislim svasta kako se moze ostat trudna

Lubenicaimango

Samim tim sto sam progutala to vise nisam mogla imati to u ustima kad sam uzela da popijem vodu, a i to je bilo posle podne, a vaginaletu sam stavljala sutradan uvece. Znam i da voda ubija spremije al svasta si umisljam

Ivo Balenović, dr. med.

Na taj način ne postoji nikakva šansa trudnoće niti u slučaju da ne uzimate kontraceptive.