Kontracepcija

Da li sam trudna a da ne znam

Malaplava1234

Postovani,
Imam neki strah vec 5 mjeseci,, naime. Posljednji nezasticeni/rizicni odnos sam imala u 7.mjesecu, na 8.dan ciklusa. Ciklusi mi variraju od 27 do 31 dan. Sve je bilo uredu dok se slucajno jedan dan nisam pogledala u ogledalo i primjetila "trudnicki" stomak ili ga pak umislila. Jer menstruacija mi dolazi vev peti mjesec doduse nekad ranije nekad kasni do 3 dana. Medjutim sad imam neke cudne osjecaje u stomaku od toga da se nesto "krece" do boli u predjelu pupka i oko njega. Citala sam o laznim krvarenjima i do toga da zene nisu znale do 8. Mjeseca da su trudne. Da li mi mozete pomoci da li postoji mogucnost da sam stvarno trudna ili sve ove senzacije u stomaku upucuju na mesto drugo.
Oprostite na opsirnosti, i hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preme svemu što ste naveli ne radi se o trudnoći. U pitanju su simptomi od strane probavnog sustava. Ukoliko se želite u to uvjeriti savjetujem uzv pregled,

barbara200

Poštovani ispričavam se što pišem pod ovom temom. Imam 27god,rodila jednom i vec 3 god mi menstruacije traje 10-12 dana, ciklusi su 28-32 dana. Uzv uredan,papa test također. Nalaz hormona:
Prolaktin 139 (71-569)
Folikulostimulirajuci 8.3 (3,9-8,8)
Luteinizirajuci 6.4 (2,1-10,9)
Beta estradiol 0.0092 (0.0099-0.448)
Ukupni testosteron 0.89 (<0.35-2.6)
Molim Vas misljenje na temelju nalaza? Moram li uzimati pilule, ukoliko ih ne uzmem ima li posljedica po zdravlje? Hvala puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su unutar granica normale. Nema potrebe za terapijom, no ukoliko se odlučite za oralne kontraceptive neće biti nikakvih posljedica za zdravlje.

barbara200

Poštovani, zasto mi onda tako dugo traju menstruacije ukoliko je sve uredu? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da se radi o produljenom djelovanju žutog tijela (i lučenja hormona progesterona). U tom slučaju ne dolazi do naglog prestanka krvarenja nego su menstruacije produžene. To se može liječiti primjenom gestagena (Duphaston) u drugoj fazi ciklusa.

barbara200

Nalaz progesterona 21.dan ciklusa mi je 28. Moze li se popraviti stanje ukoliko uzimam par mjeseci pilule ( to mi je savjetovao ginekolog), je li to samo "estetski" problem ili moze utjecati na zacece? Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost progesterona ukazuje na to da je bila ovulacija. Kontracepcijske pilule mogu regulirati produženo krvarenje i ne ostavljaju nikakve posljedice.

Monikaaaa55

Poštovani,
Pijem seasonique pilule vec neko vrijeme. Imala sam riskantan odnos 13.12. Te sljedeći dan popila tabletu oko 9 i već oko ponoć dobila proljev. Rekli ste mi već da se tableta sigurno apsorbirala, ali u zadnja tri dana primjetila sam pošto sam pušač, da mi je okus cigareta drugaciji. Ne znam ako sam si umislila jer mi je prijateljica rekla da je njoj tako bilo u drugom stanju te me zanima dali js moguće ovako brzo osjetiti nekave simptome pošto je tek 26.12. Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na kontracepciju koju uzimate i da ste propustili tabletu zaštita se ne bi smanjila, tako da se ne radi o trudnoći. Ukoliko se želite u to uvjeriti uradite test.