Kontracepcija

Pilule i alkohol

fantom slobode

Ima li pijenje alkohola ikakvog utjecaja na zaštitu koju pružaju pilule, konkretno Logest? Umanjuje li njihovo djelovanje ili ima nekakve posljedice na organizam u kombinaciji s pilulama?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nema, sve negativne posljedice bit će od alkohola.

ljudska_glupost

Pitanje... dakle pijem loges redovito(uvečer) i popila sam ga i tu večer međutim popila sam mnogo alkohola(pod mnogo misli napila al nisam povraćala), a onda imala odnos bez zaštite( jer kao pijem tablete). Jeli moguće da sam trudna? E i da užasno sam gladna non stop i nakon što se"najedem", jel to može bit od tebleta? Uglavnom imam velike upitnike :/

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće, glad je od uzimanja pilula.

Lubenicaimango

Interesuje me ako se uzima nekoliko dana za danom po casa piva, da li to moze da umanji ucinkovitost pilule? Ako je odgovor ne, u kojim slucajevima bi alkohol smanjio dejstvo? Kada bi se pio svaki dan, u vecim kolicinama?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne umanjuje učinkovitost. Svakodnevno uzimanje veće količine alkohola imalo bi utjecaja. Količina dnevne doze ovisi o osobi.

Lubenicaimango

Hvala, znaci ovo ako se nekad spoji nekoliko dana po flasa piva, ne moze naskodit?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne može.

Lubenicaimango

Cak ni oko 30 min/sat oko uzimanja pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Niti tada.

Lubenicaimango

Postovani, interesuje me ako je partner ejakulirao 5 sekundi od odnosa moze li da se desi trudnoca? Pijem pilule 4.mjesec . Nikada nismo tako prakticirali, ovo je bilo neocekivano da kazem. Inace sam nekoliko dana (ne uzastopno) pila po flasu piva od 0.5 i jedno vece 2 somersbija i 1 pivo pa me interesuje da li je smanjena zastita? Mnogo se brinem.

Lubenicaimango

Cak iako sam pila alkohol oko uzimanja pilule, posto je pijem uvece.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ta količina alkohola ne umanjuje djelotvornost bez obzira kada ste popili. Ne postoji mogućnost trudnoće niti u slučaju ejakulacije u rodnicu.

Lubenicaimango

Ima li potrebe uzimati pilulu za jutro p. ili kombinovati kontracepcijske pilule kao pilulu za jutro p

Ivo Balenović, dr. med.

Nema potrebe.

Lubenicaimango

Hvala puno

Lubenicaimango

Hvala. Znaci to vece kad sam pila najvise alkohola - 2 somersbija i 1 pivo ne moze da utice niti na apsorpciju pilule ako sam je uzela u tom periodu kad i alkohol niti na smanjenu zastitu?

Lubenicaimango

I u uputama za Legravan ne pise nista za hranu pice i alkohol, tj. pise da nema kontraindikacija. Znaci jedno kada bih uzimala svakodnevno vece kolicine alkohola doslo bi do smanjene zastite ali i do ciroze jetre? A povremeno uzimanje alkohola kao sto je pivo, somersbi po 2, 3 na vecer ne smanjuje

Ivo Balenović, dr. med.

U tim količinama ne smanjuje zaštitu. Kod prekomjernog uzimanja alkohola dolazi do oštećenja jetre i tada se poremeti prerada svih lijekova, pa tako i kontraceptiva.

Lubenicaimango

Negde pise da ne treba uzimati alkohol oko 2 sata pre i posle uzimanja pilule, negde pise da treba koristiti dodatnu zastitu 3 dana od uzimanja alkohola pa zato i pitam. Znaci nije istina ovo. Hvala