Kontracepcija

diana 35 i logest?

petraa

Poštovana doktorice
možete li mi objasniti koja je razlika između diane 35 i logesta.
Naime, kada sam pila diane zbog akni nisu mi pomogle a logest jest, pa me zanima koja je razlika u hormonima između te dvije pilule i može li se tako utvrditi koji sam i poremećaj imala sa hormonima, ako mi je logest više pomogao.
zahvaljujem

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Diane 35 ima 35 mcg etinil estradiola, Logest 20, to je prva razlika (Logest je dakle gotovo duplo "slabiji", jer količina etinil estradiola je ono po čemu se računa "jačina" tableta). Druga razlika je drugi hormon u tableti - Diane 35 sadrži ciproteron acetat koji je antiandrogen, odnosno smanjuje razinu muških spolnih hormona koji mogu uzrokovati i akne. Dakle, prilično je nelogično da vam je Logest više pomogao kad je Diane 35 dizajniran da smanji akne, ali u medicini ništa nije 2+2. Koristite i dalje Logest i uživajte u lijepom tenu.