Kontracepcija

Diane 35

jagodica86

Poštovana,
Prije dvije godine sam pila Diane 35 zbog hirzutizma. Nakon drugog ciklusa počela su mi oticati stopala. Uz to sam primjetila i izraženu venu na desnoj natkoljenici. Odmah sam prekinula terapiju. Sada mi moj ginekolog, nakon konsulatcije sa vaskularnim kirurgom, predlaže da počnem uzimati Microgynon. Zanima me da li Microgynon pomaže kod hirzutizma. Inače, ciklusi su redovni a desni jajnik mi je mickocističan.

Natalija Beljo, dr. med.

Da.

MALAL

Poštovana!

Već sam Vam se bila obratila vezano uz svoj problem i navlea Vam kronologiju uzimanja kontracepcije (8 g. Triquilar, 2 g. Logest, sad preporuka Diane35)...
Vi ste mi preporučili da umjesto Diane35, probam Yaz, ali ja sam ipak odlučila probati i dati šansu Diane35.
Međutim, u subotu sam popila 12. tbl, danas 14., a prsa su mi od subote toliko otečena da su mi svi grudnjaci "mali" te jako bolna pri dodiru, a smeta mi i pri hodu!! Da li su to uobičajne nuspojave uzimanja Diane35?? !
Jer ranije dok sam pila drugu kontracepciju nikad nisam imala ovakvih problema, obično samo blagu bol u križima i to tek 2-3 dana prije menstruacije!
Lijep pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

Ako ste ih ponovo počeli uzimati nakon pauze da to je za očekivati na početku.

MALAL

Hvala!

jagodica86

Poštovana,

Počela sam uzimati Microgynon i vec nakon prve tablete sam osjetila otežano disanje, odnosno nemogućnost normalnog udisanja. Danas uzimam treću tabletu al me užasno strah da nastavim s terapijom zbog navedenih simptoma. Bojim se plućne embolije jer imam negativno iskustvo sa Diane 35 (oticanje stopala). Da li je moguće da se radi samo o prolaznim simtomima zbog navikavanja tijela na terapiju?

Natalija Beljo, dr. med.

Da li ste napravili krvne pretrage prije nego ste počeli uzimati ga. Ako je to u redu probajte strah potisnuti jer inače nećete moći piti iz razloga šta i napad panike /straha ima simptome pritiska u prsima ( gušenja).

jagodica86

Uradila sam pretrage koje se odnose na krvnu sliku , nisam radila testove koagulacije. Još uvijek imam otežano disanje a javio se i suhi kasalj. Inace, proteklih dana sam imala blagu prehladu pa mislim da se kasalj zbog toga javio.

sonjajo12

Zdravo. Imam jedno pitanje. Kao kontracepcijsko sredstvio koristim Dianne 35. Medjutim pocela sam da ih pijem 5. dan ciklusa i posto sam citala na dosta foruma da zastita pocinje tek posle 2 sedmice ili cak tek od sl ciklusa, zanima me da li je potrebno da popijem i tabletu za dan posle? Odnos sam imala na 11. da uzimanja tableta. Uzimam ih svako vece tacno u minut. Odnos je bio nezasticen i neprekinut. Menstrauciju sam zadnji put imala 11. jula, a taj odnos je bio juce. Hvala unapred na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema smisla uzimati tabletu za dan poslije. 11 dana uzimanja Diana spriječilo je ovulaciju i time mogućnost oplodnje.