Kontracepcija

Diane 35

mamich97

Postovani,

pocela sam s prvim pakovanjem Diane 35 na prvi dan ciklusa. Nesto jace krvarenje od obicnog spottinga sam dobila oko 6 uvece i tada sam popila prvu tabletu. Posto sam htjela da pilule pijem u ranijim satima, sljedecu pilulu sam popila sutradan oko 11 sati prije podne sto znaci oko 7-8 sati ranije. Nastavila sam da pijem tablete redovno svaki dan u 11 prije podne. Eh sad imala sam nezasticen odnos 6. dan ciklusa (ujedno i 6. dan tablete), iako je odnos bio prekinut netom prije ejakulacije, nisam sigurna da nista nije zavrsilo u meni. Popila sam pilulu za dan kasnije istog sastava kao i Escapelle samo drugi brend 13 sati nakon odnosa. Zanima me da li sam bila zasticena iako sam drugu tabletu popila 7 sati ranije, da li to mijenja efikasnost i koja je mogucnost trudnoce? I da li ima veze sto je Diane, a ne neka druga tableta? Posto mi je prvi blister imam smedjkasti iscjedak, a da li to moze biti i zbog tablete za dan kasnije?

Unaprijed hvala.

mamich97

Pijem i dalje redovito Diane 35 u 11 sati (ovo mi je 8 dan tablete), a pilulu za dan poslije sam popila jer sam se uplasila da zastita nije bila 100% jer nije proslo 7 dana iako sam pocela da pijem prvi dan ciklusa i zbog tog sto sam prvu tabletu popila u 6 uvece, a ostale nastavila da pijem u 11 ujutru. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste počeli s kontraceptivima od prvog dana ciklusa zaštita je nastupila odmah. To što niste uzeli tablete u isto vrijeme nema nikakvog utjecaja, tj. neće smanjiti zaštitu. 'Tableta za dan poslije' nije bila potrebna.

mamich97

Znam da se ovulacija ne bi trebala desavati za vrijeme uzimanja tableta, ali juce sam za svaki slucaj uzela test ovulacije koji mjeri vrijednosti LH hormona. Od sutra bi po pravilu trebao poceti period mojih plodnih dana, i juce sam napravila test i bio je negativan. Jutros sam napravila test ovulacije prvim urinom (zapravo dva testa) i oba su dosla u znaku "velike migucnosti za ovulaciju". Da li je moguce da je lazno pozitivan? Provjeravala sam i cervikalnu sluz i nije ni blizu "bijelanjku" kako treba biti tokom ovulacije, zapravo skoro da je i nema. Bas sam zbunjena sada.

mamich97

Da dodam jos. Imaju tri nivoa u testu: low, high and peak fertility. Meni je pokazao high fertility koji pokazuje kada se pocinje povecavati nivo estrogena, a peak ferility pokaze kada je LH povisen. Sto znaci da je meni pokazao povisen estrogen. Da li je to normalno tokom uzimanja pilula i da li to znaci da ce ipak doci do ovulacije?

mamich97

Izvinjavam se sto pisem u ovako odvojenim porukama, samo da dodam kada sam u popodnevnim satima juce uradila test ovulacije (ClearBlue test) pokazivao je low fertility. Brinem se da bi moglo doci do trudnoce, ne znam je li panicim bezveze ili...

mamich97

Procitala sam na uputstvima da prvi dan testiranja pokaze low fertility jer je to neka osnova s kojom uporedjuje. A danas je pokazao na High fertility sto znaci da je esteogen u odredjenoj kolicini da podstakne LH hormon da poraste kako bi izazvao ovulaciju. Ovo me sve zbunjuje jer na pilulama estrogen treba biti konstantan i koliko je to zapravo konstantno (nizak ili visok) i zasto onda dobijem high fertility rezultate. Da li to znaci da bi moglo doci do rasta LH koji ce potaketi ovulaciju?

mamich97

Zasto mi test ovulacije pokazuje povisavanje estrogena ako koristim kontracepciju vec 8 dana, a pocela sam prvim danom ciklusa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju kontraceptive razina hormona je konstantna (uz minimalne oscilacije). Ne bi znao odgovoriti zbog čega test pokazuje high fertility rezultat.

Diana35

Poštovani, zanima me smanjuje li bilo koji lijek djelovanje kontracepcijskih pilula Diane 35 (pijem Dicetel i Spasmomen).
Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niti jedan od navedenih lijekova ne umanjuje djelotvornost kontraceptiva.

nady97

Poštovani,
Večeras (petak) u 22:20h sam popila predzadnju pilulu Diane 35, a u 22:40h sam imala veliku nuždu,nije bio proliv. Zanima me da li će pilula djelovati ili je izgubila svoje dejstvo? Da li trebam da popijem još jednu pilulu tj.ovu što mi je ostala zadnja za subotu?
Hvala!

nady97

Zaboravila sam napomenuti da sam danas imala odnos ali sa prekinutim snošajem,pa me zanima da li trebam popiti još jednu pilulu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom pilulom. Zaštita je očuvana.