Kontracepcija

dilema

amy

Imam 21 god i već više od tri god pijem diane 35. U zadnje vrijeme se debljam u prosjeku 3 kg mjesečno bez ikakvih promjena u načinu života, prehrani i sl. Čula sam da je možda došlo do zasićenja hormonima pa sam počela razmišljati o spirali ili ius-u. Zanima me mogu li žene koje nisu rodile ugraditi spiralu i jesu li toliko sigurne kao i oralna kontracepcija? I koju mi više preporučate - spiralu ili ius?

Hvala!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Intrauterini ulozak (ili popularno spirala), kao ni intrauterini sistemi se ne preporucuju djevojkama koje nisu rodile jer su vrlo cesto povezane sa infekcijama koje mogu kompromitirati plodnost. Mozete pokusati sa kontracepcijskim tabletama sa manjom kolicinom estrogena od diane.