Kontracepcija

EllaOne

nnz96

Poštovani imam 23 godine i vecinom redovan ciklus koji traje 28-30 dana. Posljednju menstruaciju imala sam 27.10. i trajala je do 1.11.
8.11. imala sam nezasticen odnos, te sam radi sigurnosti zbog preejakulata nakon par sati popila EllaOne. Vidim da je kod nekih ona uzrokovala krvarenje vecinom nakon par dana sto se kod mene nije dogodilo, trebam li se brinuti zbog toga? Imala jesam neke od nuspojava kao sto su blaga mucnina, vrtoglavica samo jednom te nabrekle grudi. Menstruaciju jos nisam dobila, prema mojim izracunima kasni 3 dana. Imam li razloga za brigu da tableta nije djelovala jer nije uzrokovala krvarenje?
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tabletu ste uzeli na vrijeme. Ne mora uvijek doći dok krvarenja nakon uzimanja tablete. EllaOne odgađa ovulaciju, tako da menstruacija najvjerojatnije kasni zbog toga. Ukoliko menstruacija ne nastupi u idućih nekoliko dana (5), savjetujem da uradite test na trudnoću. Iako je tableta vrlo učinkovita, nema 100% učinak.

nnz96

Sada sam vidjela da sam krivo napisala trajanje ciklusa, 23. dana je.. mijenja li to nesto?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju postoji mogućnost da je ovulacija već nastupila, no to je sada samo teoretiziranje. Budući da menstruacija kasni, uradite test na trudnoću.

lena_

Poštovani,

prvi dan posljednje menstruacije bio je 14.11. Prosječna duljina trajanja ciklusa je 30 dana, a trajanje menstruacije 5 dana. Ciklus je redovan. Prema aplikaciji menstrualnog kalendara koja je uglavnom točna,danas je dan ovulacije. Dečko i ja smo imali nezaštićeni spolni odnos (danas) s ejakulacijom. Planiram uzeti ella one,no nisam sigurna hoće li imati učinka?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom kod Vas je ovulacija prošla, tako da uzimanje tablete nema smisla. Jajna stanica je sposobna za oplodnju do 24 sata, tako da je odnos vrlo vjerojatno bio početkom neplodnih dana.

Erna22

Postovani, vec sam pitala pitanje al ne mogu pronaci odgovor pa cu za svaki slucaj postaviti jos jednom. Naime spolni odnos sam imala 6. Dan ciklusa (ciklus mi oubicajeno traje 36 dana). Prema mojem izracunu, 6. Dan je bio neplodan i prije ovulacije. Tijekom spolnog odnosa koristen je kondom, nakon 7h sam popila sam elleone tabletu zbog straha jer inace ne koristim kondome kao kontracepciju. Menstruacija mi kasni 3 dana, pojavilo mi se oskudno krvarenje za koje nisam sigurna je li menstruacija. Mogu li iskljuciti trudnocu i dogadaju li se ove nuspojave zbog hitne kontracepcije?
Hvala

Erna22

Ispravak za prethodnu poruku! Zadnji spolni odnos sam imala 6.12., a dan ciklusa je bio 13. koji je bio neplodan dan prije ovulacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Krvarenje je vjerojatna nuspojava tablete.

Snapy

Pozdrav,

Molim pomoć, u 10.mjesecu sam popila EllaOne tabletu i mjesecnica mi je kasnila 3 dana i sve je bilo ok nakon toga. No sad u ovom mjesecu mi kasni skoro 2 tjedna pa me zanima je li to jos uvijek posljedica tablete ili?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite test na trudnoću. Prvo je potrebno isključiti trudnoću, a nakon toga savjetujem da uradite analizu hormona (ukoliko test bude negativan). Djelovanje tablete je prošlo.

Snapy

Poštovani,

Napravila sam test na trudnoću putem nalaza krvi i nalaz mi pokazuje vrijednost beta hcg hormona 7,61. Možete mi molim Vas reći što to znači?

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na duljinu kašnjenja, beta je prenizak da bi se radilo o trudnoći.

LaKoRi

Poštovani,
molim za pomoć. Početak zadnje mjesečnice je bio 02.03. Ciklusi traju 30 dana. 18-og dana ciklusa (2-3 dana nakon ovulacije) imali smo spolni odnos gdje je zaštita zatajila. 10-ak sati nakon toga sam popila tabletu EllaOne. Kolika je vjerojatnost trudnoće nakon uzimanja tablete ukoliko se ovulacija već dogodila?
Hvala na pomoći.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta priječi ovulaciju, ali i remeti optimalnu hormonsku ravnotežu koja je potrebna za oplodnju i implantaciju (ukoliko je do ovulacije već došlo). No, zaštita nije 100%. Procjena je da od 100 žena koje su uzele tabletu 2 ostanu trudne.