Kontracepcija

Implatacijsko krvarenje ili?

makronka

Postovani.

Početkom ove godine prestala sam uzimati kontracepciju nakon 10 godina. Još uvijek mi se ciklus nije uhodao, te nekads krvarim i 2 puta mjesečno oa vjerujem da će zbog togs biti tesko odgovoriti na pitanja.
Nezaštićeni odnos sam imala 7.10.,18.10 i onda 24.10. Zadnju menstruaciju sam imala od 9.do 12.10., ovulaciju je navodno bila od 28 do 24.10.iako ne mogu točno znati budući da mi ciklusi nisu redovni.
Danas, 29.10. počela sam krvariti. Kakva je mogućnost da je to menstruacija a kakva da je impl.kvarenje? Kada je moguce napraviti test ukoliko je to impl.krvarenje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, implantacijsko krvarenje se javlja otprilike 7 do 10 dana nakon odnosa (oplodnje). Ono je puno oskudnije od menstruacije i traje najviše dva do tri dana. Dan nakon implantacije u krvi majke može se dokazati hormon trudnoće: beta hcg.

tinchy1993

Zdravo,vec tri menstruacije mi se pojavljuje svijetlo rozi iscjedak prije i poslije menstruacije. To traje 3,4 dana. Menstruacija mi dolazi redovno, ali se ipak brinem. Bila sam na pregledu prije 2 mjeseca sve je bilo ok. Molim za misljenje..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, oskudno krvarenje prije menstruacije povezano je sa slabijim lučenjem hormona progesterona, a krvarenje nakon nje sa produljenim djelovanjem istog (na sluznicu maternice). Primjenom gestagena (sintetski progesteron) u drugoj fazi ciklusa takvo se krvarenje može prevenirati.

petoma93

Postovani!
Zadnja menstruacija 16.10 ..ne zasticeni odnosi 30 i 31. kad su mi trebali biti plodni dani...(inace mi ciklus traje 30-32 dana) ...desetak dana nakon temperatura 37,1-2 (2-3 dana potrajala)glavobolje i nekakve mucnine,jucer 12.10 bijelo rozi iscjedak nakon mokrenja poslje malo krvi onda cijeli dan nista,danas lagani grcevi sa krvarenjem koje je jako svijetlo al ga ima...nema bolova ko inace prije pms cak ni grudi me ne bole...moze li bit da sam trudna i da je to implatacijsko krvarenje ili je samo mestruacija?Hvala

barbara200

Poštovani 10.dan ciklusa sam imala rendgensko snimanje abdomena bez zaštite, ovulaciju imam oko 14.dana ciklusa, sumnjam u trudnocu da li postoji opasnost zbog rtg snimanja iako onda nisam bila trudna? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana petoma93, prema navedenim simptomima, moguće da se radi o implantacijskom krvarenju. Uradite test na trudnoću.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana barbara200, ne postoji nikakva opasnost za eventualnu trudnoću.

tinchy1993

Planiram trudnocu, da li nizak nivo progesterona moze uticati na to?.. Teze ostajanje u drugom stanju??

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, progesteron je hormon koji se luči u drugoj fazi ciklusa (nakon ovulacije) i on 'čuva trudnoću'. U slučaju slabijeg lučenja progesterona preporuča se uzimanje Duphastona (sintetski progesteron) u drugoj fazi ciklusa i u ranoj trudnoći. Dakle, on nema utjecaja na samu oplodnju (ostvarenje trudnoće), ali kod nižih vrijednosti progesterona u ranoj trudnoći veća je mogućnost krvarenja i prijetećeg pobačaja.