Kontracepcija

injekcije za kontracepciju

saby33

zanima me da li kod nas imaju injekcije za kontracepciju? Kako se zovu i koja imje cijena? Dali idu na recept ili ne?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

U Hrvatskoj te injekcije nisu registrirane za kontracepciju nego za nešto drugo, ali postoje i moguća je improvizacija (u ampulama u Hr postoji 400 mg a za kontacepciju treba 150 mg). Ja ih dajem svojim pacijenticama, i mogu birate hoće li kupiti te ampule u Hrvatskoj (cijena je nekih 20-tak kuna) ili preko privatne ljekarne izvana (70-tak eura). Morate imati privatni recept od ginekologa da ih kupite.

ozut

Molim vas da me malo približite toj temi. Koje su prednosti odnosno kontraindikacije i nuspojave za dobivanje injekcija?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ovako mi je jednostavnije odgovoriti na vaše pitanje, nadam se da razumijete engleski. Izvor je American College of Family Physicians.

What is Depo-Provera?
Depo-Provera (medroxyprogesterone acetate) is a drug very similar to progesterone, a hormone normally produced by the ovaries every month as part of the menstrual cycle. Depo-Provera is an injectable medicine that prevents pregnancy for up to 3 months with each injection ("shot"blunk.

How does it work?
Depo-Provera prevents pregnancy by preventing ovulation (the release of an egg from the ovary). If an egg is not released, pregnancy is unlikely. Depo-Provera is given as 1 shot in the buttock or upper arm. The first shot should be given within 5 days after the beginning of a normal menstrual period, and shots should be repeated every 3 months.

Is it effective?
Depo-Provera is as effective as tubal ligation (having your tubes tied) and more effective at preventing pregnancy than several other methods, including birth control pills, condoms and diaphragms. It does not, however, protect against AIDS or any other sexually transmitted diseases.

Is the effect permanent?
No. Depo-Provera only works for about 3 months. The shot must be repeated every 3 months to prevent pregnancy. After a woman stops using Depo-Provera, her normal ovarian function returns after a short time. However, it takes an average of 9 to 10 months to get pregnant after getting the last shot.

How long can I take it?
You should not use Depo-Provera for more than 2 years unless no other form of birth control is right for you. Using Depo-Provera can cause you to lose some of the calcium that is stored in your bones. The longer you use Depo-Provera, the more calcium you may lose. The calcium may not return completely once you stop using it. This can lead to osteoporosis.

Are there side effects?
Most women have some changes in their menstrual periods while using Depo-Provera, including irregular and unpredictable bleeding or spotting, an increase or decrease in menstrual bleeding, or no bleeding at all. After 1 year of use, about 50% of women have no bleeding at all. The absence of periods is not harmful, and periods usually return to normal after Depo-Provera is stopped. If unusually heavy or continuous bleeding occurs, you should see your doctor. Other possible side effects include weight gain, headaches, nervousness, abdominal discomfort, dizziness and weakness or fatigue.

Can I use it if I am breastfeeding?
Depo-Provera can be used safely in women who are breastfeeding. Long-term studies of babies whose mothers used Depo-Provera while breastfeeding found no bad effects.

Who should not use Depo-Provera?
Women who have any of the following should not use Depo-Provera: liver disease, a history of blood clots (phlebitis) or stroke, vaginal bleeding without a known reason, cancer of the breast or reproductive organs, known or suspected pregnancy, or allergy to the medication in Depo-Provera.

maya75

E pa doktorice, mogli ste si malo dati truda i za nas koji ne znamo engleski odgovor napisati na hrvatskom, jer mislim da nisam jedina koju bi odgovor zanimao, naime ne postavljaju se samo poruke nego i čitaju. Inače da ne bi ispalo da vas samo kudim, moram pohvaliti brzinu vašeg odgovaranja.
Vidim da vam ponekad neke osobe postavljaju isto pitanje više puta, a vi im odgovarate neka vide određeni post, bolje bi bilo da napravite copy paste prijašnjeg odgovora.

Bez loših namjera, vaša vjerna čitateljica happy

Maya75

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Draga Maya75,
ja volim internet i ovako pomagati pacijentima, ali morate shvatiti da imam posao (dapače, više njih), i da ovo mogu raditi samo u slobodno vrijeme. Zato me često razljuti isto pitanje postavljeno 700-ti put, a odgovor se nalazi dva posta niže. To je razlog zbog kojeg ne radim copy-paste, mislim da si i korisnice ovog foruma trebaju dati malo truda.
A što se tiče ovog copy-paste na engleskom, problem je također vrijeme. Ovo je forum na kojem buduće ili sadašnje korisnice kontracepcije trebaju postavljati pitanja o onome što im je nejasno, ovo nije zdravstvena škola. Vrijeme je interneta, ako želite nešto saznati googlajte i nema toga što nećete saznati.
A mene pitajte ono što ne piše na google-u.
Također bez loših namjera i lijepi pozdrav.