Kontracepcija

ispadanje kose

nataša

Moje pitanje glasi da li uzimanje hormonske kontracepcije može imati nuspojavu ispadanje kose, obzirom da sam imala taj problem, iako on nije bio uzrokom uzimanja hormona, odnosno može li hormonalna kontracepcija potaknuti ispadanje kose ako postoji rizik otprije?
Hvala.

doc. dr. sc. Branko Radaković

Načelno je moguće ako uzimate pilule koje sadrže progestagen s jačim androgenim učinkom (ovisi o tome iz čega je sintetiziran progestagen) no takvih pilula danas više nema na tržištu, a da ste Vi baš tako osjetljivi i na minimalni androgeni učinak progestagena - moguće je, premda bi to bila prava rijetkost.
Ali Vi ste taj problem imali i prije uzimanja pilula, tako da su male šanse da bi dodatni poticaj bio od uzimanja pilula.